Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Dwudniowe szkolenie jest pierwszą w Polsce inicjatywą, której celem jest wypracowanie optymalnych procedur oraz przygotowanie szpitali i personelu medycznego do pracy w warunkach nagłych zdarzeń masowych.
Szkolenie organizowane przez Fundację ELNET we współpracy z Rambam School of Trauma & Mass Casualties oraz Szpitalami Pomorskimi ma na celu wzmocnienie polskiego systemu reagowania na potencjalne zagrożenia.
Doświadczenie zespołu ze szpitala Rambam w Hajfie w znaczący sposób przyczyniło się do zwiększenia wiedzy związanej z urazami, sytuacjami nagłymi i sytuacjami masowych ofiar w Izraelu. Korzystając z doświadczenia izraelskich ekspertów, którzy na co dzień mierzą się z kryzysami mającymi różne podłoże (działania wojenne, ataki terrorystyczne czy katastrofy naturalne) możemy wzmocnić system zwiększając bezpieczeństwo obywateli w Polsce.
W Polsce tylko w 2022 r. w izbach przyjęć lub SOR udzielono doraźnej pomocy medycznej w trybie ambulatoryjnym blisko 3,8 mln osób (wzrost rok do roku o 9,8%). Liczba leczonych w trybie stacjonarnym wyniosła ponad 1,8 mln osób (wzrost o 16,8% do roku poprzedniego). W porównaniu do 2021r. liczba osób, którym udzielono pomocy r/r wzrosła aż o 12%.*
Szkolenie jest skierowane do kadry zarządzającej szpitalami i oddziałami SOR z całej Polski. Zespół ekspertów pod kierownictwem Prof. Michaela Halberthala, dyrektora generalnego Szpitala Rambam, zapozna uczestników z organizacją w trybie kryzysowym, z procesem wdrażania triage’u w przypadku masowych zdarzeń z wieloma poszkodowanymi z licznymi i dużymi ranami oraz wdrożeniem oprogramowania komputerowego do zarządzania sytuacjami awaryjnymi oraz na poszerzeniu wiedzy personelu medycznego w oparciu o rozwiązania dostosowane do realiów polskiej służby zdrowia.
Programy szkoleniowe prowadzone przez zespół Prof. Halberthala są dostosowane do potrzeb każdej organizacji. W tym przypadku zespół zarządzający szpitalem w Wejherowie odbędzie dodatkowo konsultacje z zakresu optymalizacji planowanej rozbudowy oddziału ratunkowego. Szpital samorządowy w Wejherowie, popularnej miejscowości turystycznej, co roku w okresie letnim mierzy się z sezonowym wzrostem ilości wypadków i liczby poszkodowanych.
„Projekt ten jest kolejnym przykładem praktycznej współpracy polsko-izraelskiej opartej na wspólnych potrzebach i wartościach. Izraelskie podejście do zarządzania kryzysowego opiera się przede wszystkim na działaniach prewencyjnych, takich jak przygotowanie instytucji, personelu i obywateli na każdy możliwy scenariusz. Izraelczycy mają wypracowany szereg sprawdzonych w kryzysowych sytuacjach rozwiązań, którymi dzielą się z ekspertami na całym świecie” - podkreśla Marta Kubica, prezes Fundacji ELNET, która odpowiada za wizytę izraelskich lekarzy w Wejherowie.
Fundacja ELNET jest organizacją non-profit, dążącą do umacniania relacji między Europą a Izraelem. Poprzez wymianę doświadczeń i wiedzy, fundacja promuje współpracę m.in. w zakresie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia.
„Dwukrotnie brałem udział w wyjazdach studyjnych do Izraela dotyczących kwestii bezpieczeństwa medycznego organizowanych przez ELNET. Jestem pod wrażeniem organizacji i przygotowania szpitala Rambam na wypadek zdarzeń masowych. Cieszę się, że po roku prac nad projektem organizacji szkolenia w Polsce, będzie można je przeprowadzić w wejherowskim szpitalu” - mówi dr Marek Rutka, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Sytemu Ratownictwa Medycznego, członek Sejmowej Komisji Zdrowia.
*Źródło: GUS
KONTAKT:
Joanna Sokołowska
Fundacja ELNET
tel. +48 451-016-423
e-mail: asokolowska@elnetwork.eu
Źródło informacji: Fundacja ELNET-Poland
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 17.07.2023, 07:00 |
Źródło informacji | Fundacja ELNET |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
Eksperci: inwestowanie w zdrowie pracowników przynosi pracodawcom korzyści ekonomiczne PAP
Współczesny rynek pracy stawia przed pracodawcami nowe wyzwania: stres, wypalenie zawodowe i choroby cywilizacyjne wpływają na efektywność i zaangażowanie pracowników. O tym, jak firmy mogą wspierać zdrowie fizyczne i psychiczne swoich zespołów, dyskutowali uczestnicy konferencji #ESG & #Sustainability FORUM „Go to the future”, zorganizowanej przez Polskie Stowarzyszenie ESG.- 11.04.2025, 15:50
- Kategoria: Polityka i społeczeństwo
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Malaria - gotowi do diagnozy i leczenia? PAP
Osoby wracające z tropików i mające objawy chorobowe powinny być prowadzone przez ośrodki kliniczne. Malaria to pierwsza choroba, która powinna przyjść lekarzowi do głowy, gdy pacjent wraca z Afryki. Na dzień dobry powinno się wykonać diagnostykę potwierdzającą lub wykluczającą tę chorobę - twierdzi prof. Krzysztof Korzeniewski, specjalista medycyny morskiej i tropikalnej, epidemiologii, dermatologii i wenerologii.- 11.04.2025, 11:35
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: Zdrowie PAP
-
Image
Konferencja prasowa pt. „Diabetologia w Polsce na tle Unii Europejskiej. Bilans z okazji polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej” Wnioski z raportu
Termin: 09.04.2025, godz. 10:00- 10.04.2025, 15:10
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ