Newsletter

Zdrowie i styl życia

Zniszczenia szwedzkie na terenie Polski w okresie potopu 1655 - 1660

19.11.2013, 12:32aktualizacja: 19.11.2013, 12:32

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

"Nie wiem czy 350 lat później, czyli po ponad 1/3 tysiąclecia można prosić o wybaczenie za cierpienia i zniszczenia, których w Polsce dokonały wojska pod dowództwem Szwedów, ale ubolewamy, gdyż spowodowane wtedy na ziemiach polskich zniszczenia były tak ogromne, iż Polacy zapamiętali je jako swoisty potop" - Tomas Bartelman, Ambasador Królestwa Szwecji w Polsce na uroczystościach związanych z obchodami 350-lecia obrony Jasnej Góry.

Zniszczono całkowicie: 188 miast,186 wsi, 86 zamków, 136 kościołów, 30 browarów, 89 pałaców oraz wywieziono wielkie ilości dóbr kultury i dokumentacji. Ludność polska zmniejszyła się o 40 proc. Polska, po najeździe szwedzkim, cofnęła się w rozwoju o około 100 lat. Podpisany traktat w Oliwie zobowiązywał Szwecje do odbudowy zniszczeń, ale Polska nigdy nie zdołała tego wyegzekwować.

Fundacja stawia sobie za cel, aby Szwecja symbolicznie odbudowała jeden ze niszczonych zamków, który mógłby być miejscem pojednania i współpracy miedzy naszymi krajami. Odbudowany zamek mógłby być miejscem gromadzenia pamiątek i dokumentacji tamtych czasów. Mimo podjęcia wielu starań, strona szwedzka milczy. Kto mi pomoże?

KONTAKT:

Fundacja Odbudowy Zniszczeń Dokonanych w Czasie Potopu Szwedzkiego

05-807 Macierzysz k/Ożarowa Maz.

ul. Sochaczewska 110

e-mail: slaw@alc.pl

www.polen-gustav.pl

Źródło informacji: Fundacja Odbudowy Zniszczeń Dokonanych w Czasie Potopu Szwedzkiego

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 19.11.2013, 12:32
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii