Newsletter

Ardanowski: nie na wszystkie choroby roślin znajdziemy środek chemiczny

07.01.2020, 15:01aktualizacja: 07.01.2020, 15:01

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Nie na wszystkie choroby roślin znajdziemy środek chemiczny, część z tych chorób wynika z niewłaściwego podejścia do rolnictwa - mówił podczas otwarcia Konferencji "Zdrowie roślin w dobie zmian klimatu" minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Szef resortu zauważył, że oczywiste jest, iż bez roślin nie ma życia na Ziemi. Dlatego, podkreślił, troska o rośliny, ich bujny rozwój i zdrowie, jest troską de facto o przyszłość człowieka na kuli ziemskiej. Zdaniem Ardanowskiego ochrona roślin jest czymś bardzo pasjonującym, ciekawym i ekscytującym, ale jej historia jest pełna zarówno wzlotów, sukcesów, jak i porażek.

Jak powiedział, to, że przy pomocy różnego rodzaju środków można pomóc roślinom, zauważono już w XIX wieku. Według ministra nie było jednak pogłębionej refleksji, że choroby roślin nie biorą się z niczego, że są elementem antropopresji, czyli oddziaływania człowieka, ale także skutkiem nieumiejętności radzenia sobie rolnika z prowadzeniem upraw i przekonaniem, że zawsze się znajdzie jakiś preparat, który rozwiąże problem.

"Czy zawsze taki preparat znajdziemy? Wydaje się, że nie, że trzeba wrócić do sprawy podstawowej, że część chorób roślin wynika z niewłaściwego podejścia do całego cyklu, nie tylko tej rośliny, ale cyklu, jakim jest rolnictwo, uprawa. Wiedza na temat gleby, na temat zmianowania, na temat współistnienia roślin, tak ważna np. w rolnictwie ekologicznym, jest niezbędna, żeby prowadzić nowoczesne rolnictwo" - mówił Ardanowski.

"To nie jest tak, że na wszystko znajdziemy środek chemiczny" - podkreślił. Jego zdaniem, gdybyśmy poprawnie prowadzili uprawy, to być może środki chemiczne nie byłyby w ogóle potrzebne, albo ich stosowanie można by ograniczyć do absolutnego minimum. (PAP)

mmu/ awy/ skr/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 07.01.2020, 15:01
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ