Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Jak dodali autorzy badania przeprowadzonego na zlecenie Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej, co czwarty Polak "ratuje się +kredytem+" u rodziny lub znajomych, a co piąty podejmuje dodatkową pracę.
W bazie danych KRD figuruje obecnie 2 534 380 osób, które nie oddały 45,8 mld zł - podkreślono.
Z badania wynika, że 29 proc. Polaków miało kłopot z terminowym regulowaniem swoich zobowiązań – kredytów i pożyczek, ubezpieczenia, ale także czynszu, rachunków za telefon, prąd, gaz, Internet, telewizję itp. Problem ten z reguły nie dotyczy osób starszych w wieku powyżej 65 lat – 83 proc. z nich nigdy nie miało takich perturbacji - podano.
Eksperci KRD wskazują na kilka przyczyn kłopotów ze spłatą zobowiązań. "U 1/3 osób pojawiają się nieplanowane wydatki, jak naprawa samochodu czy sprzętu domowego. To powoduje, że domowego budżetu nie wystarcza na wszystkie potrzeby i robi się w nim dziura" - wskazano. Z kolei, dla 1/4 badanych źródłem problemów finansowych jest utrata pracy bądź zmniejszenie pensji.
Badanie obnażyło jednocześnie niefrasobliwość Polaków - 17 proc. osób przyznało, iż zaciągając zobowiązania liczyło, że "jakoś to będzie". Niemal co 10. osoba wydawała pieniądze lekką ręką zupełnie nie kontrolując, na ile w danym miesiącu może sobie pozwolić.
Jak powiedział PAP prezes Krajowego Rejestru Długów Adam Łącki, spora grupa osób nie spłaca długów całkowicie świadomie. "9 proc. badanych mówi wprost, że wiedziało, iż będzie miało problem ze spłatą, ale planowało rozłożyć ją na dłuższy czas" - wskazał. (PAP)
maja/ amac/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 12.03.2019, 08:28 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |