Newsletter

Banki centralne: złoto wraca do łask; jego kurs najwyższy od 7 lat

08.01.2020, 08:12aktualizacja: 08.01.2020, 08:12

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Banki centralne na świecie ponownie traktują złoto jako istotny składnik rezerw, a jego kurs jest najwyższy od 7 lat. W listopadzie 2019 r. ok. 100 ton polskiego złota zostało sprowadzone do kraju z Banku Anglii i będzie przechowywane w skarbcu NBP.

Rola złota w globalnym systemie finansowym w XX w. była redukowana z dekady na dekady, globalny system wymiany złota na dolara przestał funkcjonować w 1971 r., kiedy amerykański FED przerwał proces wymienialności złota na dolara po sztywnym kursie. W efekcie na koniec stulecia banki centralne utrzymywały w tym kruszcu jedynie mniejszą część rezerw. Obecnie konsumują jedną piątą globalnej podaży złota.

"Popyt banków centralnych na złoto jest najwyższy od czasów Nixona. Obserwujemy dedolaryzację tych instytucji" – powiedział Bloombergowi Jeff Curie, szef działu analiz rynków surowcowych w Goldman Sachs.

Złoto osiąga najwyższe notowania na giełdach od siedmiu lat. Wpływ na sytuację na rynkach bardzo istotny ma napięcie na linii USA - Iran. Obecnie kurs złota waha się między 1565 a 1569 dol. za tzw. uncję trojańską, czyli 31,1 g. Goldman Sachs zakłada, że cena złota może jeszcze iść w górę, prognozy zakładają wzrost ceny nawet do 1600 dol. w 2020 roku.

Analitycy uważają, że napięcia polityczne, które naturalnie nakręcają koniunkturę na metale szlachetne, nałożyły się na mocno zauważalny trend wzrostowy złota. "Napływy do złota i srebra widzieliśmy już na przełomie roku przy ogólnie świetnych nastrojach, co pokazuje, że po prostu kapitał regularnie kieruje się w tę stronę. Inwestorzy wychodzą z założenia, że banki centralne będą zmuszone utrzymać luźną politykę pieniężną, aby stymulować wzrost" – napisał we wtorek dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. (PAP)

pgo/ skr/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 08.01.2020, 08:12
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ