Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Kto jest poszukiwany?
W III konkursie e-Pionier GovTech poszukiwane są firmy bądź wyspecjalizowane jednostki naukowe pracujące na co dzień z innowacjami. Najlepsze z nich otrzymają budżet, który posłuży identyfikacji problemów społecznych i gospodarczych, współpracy z instytucjami publicznymi celem ich precyzowania, a następnie dofinansowaniu najlepszych zespołów programistów i innowatorów, które będą miały za zadanie wytworzyć rozwiązania na te problemy.
Ciekawe wyzwania dla programistów i innowacyjnych firm
Zespół GovTech Polska na co dzień pracuje z administracją publiczną wspierając w identyfikacji zagadnień mogących zostać rozwiązanych za pomocą nowych technologii. Do tej pory przeprowadzone zostało 17 konkursów na najlepsze rozwiązania z zakresu optymalizacji wydatków w ochronie zdrowia, uszczelniania granicy RP czy wsparcia samorządów w lepszym zarządzaniu systemem gospodarki odpadami – z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, metod przetwarzania obrazów cyfrowych, przetwarzania języka naturalnego i innych, uważanych dzisiaj za część rewolucji komputerowej. W następnym roku planowane jest znaczące zwiększenie skali współpracy z administracją, dlatego też nawiązana została współpraca GovTech z NCBR i zaproszenie dla innowatorów.
„Wprowadzanie innowacji w sektorze publicznym to nadrzędny cel Programu GovTech Polska. Wspólna edycja konkursu e-Pionier to szansa, dzięki której kolejne jednostki publiczne zyskają na wdrażaniu najnowszych technologii, opracowywanych przez polskie zespoły naukowców, przedsiębiorców i innowatorów. To pilotaż, który być może zostanie stałym elementem ekosystemu GovTech” – wyjaśnia Justyna Orłowska, pełnomocnik prezesa Rady Ministrów ds. GovTech.
Na czym polega e-Pionier?
Konkurs, organizowany przez Narodowe Centrum Badan i Rozwoju, łączy naukowców i przedsiębiorców z instytucjami publicznymi, aby wspólnie odpowiadali na konkretne problemy istotne dla wybranych grup społecznych. Do naboru w konkursie mogą zgłaszać się akceleratory technologiczne, czyli firmy mające doświadczenie w inwestycjach w startupy z dziedziny ICT (technologie informacyjno-komunikacyjne), w szczególności pod kątem coachingu, mentoringu oraz wprowadzania nowych technologii. Wyłonione akceleratory wybierają następnie zespoły programistów (członkami zespołów mogą być zarówno osoby fizyczne, jak i spółki prawa handlowego) i wspierają je w realizacji pomysłów rozwiązujących istotne problemy społeczne i gospodarcze. Dzięki wykorzystaniu technologii informacyjno-komunikacyjnych mają one szansę stanowić przełom w podnoszeniu jakości życia całego społeczeństwa.
„W e-Pionierze wyraźnie widzimy, że nauka potrafi rozwiązywać konkretne problemy społeczne. Wiedza i kreatywność utalentowanych badaczy i programistów służy tworzeniu technologii bezpośrednio podnoszących jakość życia ludzi” – komentuje Wojciech Murdzek, minister nauki i szkolnictwa wyższego.
„Nic nie stoi na przeszkodzie, by zespół, który stworzył wartościowe rozwiązanie, założył firmę i z powodzeniem je komercjalizował. Co więcej, zachęcamy do tego. W NCBR kładziemy nacisk na wdrożenie nowych technologii, by wypracowane w toku prac badawczych rozwiązania znalazły swoje zastosowanie na rynku” – powiedział Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Kluczowe zasady III konkursu e-Pionier GovTech
Nabór wniosków w konkursie rozpocznie się od 25 września 2020 r. do 2 października 2020 r. (do godz. 16:00). Konkurs ma na celu wsparcie w wytworzeniu produktu o minimalnej gotowości technologicznej (MVP) we współpracy i na rzecz instytucji publicznej, a następnie daje szanse jego komercjalizacji i dalszego rozwoju. Właśnie z powodu możliwości dalszej komercjalizacji, wymagany jest wkład własny akceleratora, który nie może być mniejszy niż 20% wysokości wydatków kwalifikowanych. Po wstępnym sprawdzeniu pomysłu na rozwiązanie problemu, akcelerator wraz z przedstawicielem zespołu innowatorów zgłasza się do Komitetu Inwestycyjnego, złożonego z przedstawicieli instytucji, która zgłosiła problem, ekspertów zewnętrznych oraz przedstawicieli NCBR. Komitet podejmie decyzję w kwestii dopuszczenia projektów do realizacji i przyznania dofinansowania.
Dotychczasowe efekty działania e-Pionier
W dwóch edycjach konkursu e-Pionier, przeznaczono prawie 81 mln zł na wsparcie 600 programistów pracujących nad rozwiązaniem 70 problemów.
Wśród MVP są takie rozwiązania jak oprogramowanie pozwalające personelowi na oddziałach SOR i Intensywnej Terapii na komunikację pozawerbalną z pacjentami czy platforma do pionowego lądowania dronów na nierównym bądź pozostającym w ruchu obiekcie czy symulator skanera bagażu, który pozwala na efektywniejsze szkolenie personelu lotniczego na terenie lotniska w Goleniowie. Lista wytworzonych w programie rozwiązań znajduje się pod linkiem.
Konkurs realizowany jest w ramach Działania 3.3 „e-Pionier – wsparcie uzdolnionych programistów na rzecz rozwiązywania zidentyfikowanych problemów społecznych lub gospodarczych” Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, 2014-2020.
Więcej szczegółów o konkursie oraz dokumentacja znajdują się na stronie https://www.ncbr.gov.pl/index.php?id=35031&L=184
GovTech Polska to międzyresortowy program realizowany w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów 2018 roku pod patronatem premiera Mateusza Morawieckiego. Jego nadrzędnym celem jest usprawnienie dialogu między sektorem publicznym a innowatorami: przedsiębiorcami, start-upami, środowiskiem naukowym i obywatelami. Program łączy wszystkich, którzy za pomocą innowacyjnych technologicznie rozwiązań wspierają rozwiązywanie wyzwań, z jakimi mierzy się sektor publiczny, usprawniając tym samym efektywność działania sfery publicznej i podnosząc jakość życia obywateli.
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) jest agencją wykonawczą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Od ponad 10 lat Centrum łączy świat nauki i biznesu, tworząc odpowiednie warunki do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych. Poprzez współfinansowanie procesów B+R wspiera rodzimych przedsiębiorców, istotnie zmniejszając ich ryzyko biznesowe towarzyszące wdrażaniu przełomowych projektów badawczych. Misją NCBR jest realizacja zadań służących społecznemu i gospodarczemu rozwojowi Polski oraz rozwiązywanie konkretnych cywilizacyjnych problemów jej mieszkańców. NCBR pełni funkcję Instytucji Pośredniczącej w programach operacyjnych: Inteligentny Rozwój oraz Wiedza Edukacja Rozwój. Realizuje szereg programów krajowych i międzynarodowych, a także projekty związane z bezpieczeństwem i obronnością państwa.
Z rocznym budżetem na prace B+R rzędu miliarda euro NCBR jest obecnie największym w kraju i regionie ośrodkiem wspierania rozwoju nauki i gospodarki.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 25.08.2020, 14:01 |
Źródło informacji | GovTech Polska |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Przedstawiamy ADOGRC 13.0: wspieranie inteligentniejszej zgodności i zwiększanie wydajności regulacyjnej
ADOGRC 13.0 wprowadza nowe, zaawansowane scenariusze zarządzania zgodnością i ochroną danych, oferując firmom kompleksową platformę do poruszania się po zmieniających się przepisach, przy jednoczesnym zachowaniu pełnej kontroli operacyjnej i nadzoru.- 22.11.2024, 09:07
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire
-
Image
Wyniki finansowe Grupy PZU: już 400 milionów złotych trafiło do osób dotkniętych powodzią PAP
48 tys. zgłoszonych szkód i 46 tys. już wypłaconych w całości lub częściowo odszkodowań w wysokości 400 mln złotych - to skala zaangażowania Grupy PZU w walkę ze skutkami powodzi na południu kraju. Kataklizm jednak nie wpłynął znacząco na kondycję finansową największego polskiego ubezpieczyciela, którego przychody za trzy kwartały 2024 r. (21,8 mld zł) przekraczają oczekiwania rynku.- 21.11.2024, 16:51
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
New Chief Operating Officer at Rohde & Schwarz
Effective November 1, 2024, Markus Fischer, currently Executive Vice President Operations, has been appointed to the Rohde & Schwarz Executive Board. As Chief Operating Officer (COO), he will collaborate with Christian Leicher (CEO) and Andreas Pauly (CTO) to continue to keep the company on course for growth in these challenging times.- 21.11.2024, 16:22
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: APA-OTS