Newsletter

3D w energetyce: aby wprowadzać efektywne rozwiązania i oferować klientom korzystne ceny

17.05.2018, 10:41aktualizacja: 17.05.2018, 10:41

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Energetyka to jeden z najbardziej innowacyjnych przemysłów, w którym jesteśmy świadkami rewolucji 3D: dekarbonizacji, decentralizacji i digitalizacji - zgodzili się uczestnicy panelu „Innowacje oraz badania i rozwój w energetyce”, który odbywał się w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Podkreślili oni znaczenie współpracy świata biznesu i nauki, co w przyszłości może zaowocować lepszymi rozwiązaniami systemowymi i korzystniejszymi ofertami dla klientów.

Mówiąc o innowacjach w PGNiG, wiceprezes spółki ds. rozwoju, Łukasz Kroplewski, podkreślił, że grupa intensywnie współpracuje ze światem nauki; ma również własny obszar badań i rozwoju, gdzie pracuje nad innowacyjnymi rozwiązaniami pod kątem jej głównej działalności. 

„Branża energetyczna jest bardzo innowacyjna. Nie może być inaczej, bo to rynek globalny. Nie możemy pozwolić sobie na pozostanie w tyle, dlatego nie ustajemy w poszukiwaniu nowych rozwiązań dla każdego segmentu działalności naszej grupy kapitałowej. W wielu obszarach już stosujemy najnowocześniejsze technologie: big data, analizę danych, customizację czy internet rzeczy. Wykorzystujemy i tworzymy przełomowe technologie w poszukiwaniu i rozpoznawaniu złóż oraz przy odwiertach. Liczy się efektywność. Innowacje muszą przynosić grupie kapitałowej PGNiG zysk, a naszym klientom tanie paliwo” - dodał.

Wśród konkretnych przykładów innowacyjnych rozwiązań, które wypracowano niedawno w spółce wymienił m.in. SMOK - zaprojektowane przez specjalistów PGNiG mobilne stanowisko do odmierzania skroplonego gazu ziemnego (LNG). Umożliwia ono mniejszym odbiorcom skorzystanie tylko z części ładunku gazu przewożonego przez standardowej wielkości cysterny. Zdaniem Kroplewskiego, może to zrewolucjonizować rynek tzw. LNG małej skali w Polsce i doprowadzić do wzrostu jego wartości. 

Kolejna innowacyjna technologia stosowana w PGNiG to wypracowane z inżynierami z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie rozwiązanie „mini drill”, umożliwiające realizację wstępnych odwiertów badających warunki, przed dokonaniem odwiertu właściwego. PGNiG realizuje także wraz z jednym ze start-upów prace nad technologią pozwalającą na przewidywanie usterek dużych maszyn za pomocą analizy Big Data.

Wiceprezes PGNiG przypomniał, że w ubiegłym roku z inicjatywy PGNiG powstał inkubator InnVento, który stał się centrum start-upowym. Jest to projekt kierowany do młodych przedsiębiorców i naukowców, którego celem jest wspieranie rozwoju start-upów z branży energetycznej i poszukiwanie nowych technologicznych rozwiązań. InnVento jest pierwszą tego typu inicjatywą w sektorze naftowym w Polsce. Kroplewski poinformował, że budżet PGNiG na badania i rozwój do roku 2022 wynosi blisko 700 mln zł, a z finansowaniem zewnętrznym - 1 mld zł.

Paweł Vogtt z PKN Orlen mówił, że zmiany obecnie obserwowane w branży należy postrzegać w kontekście odpowiedzialności społecznej spółek. „Dekarbonizacja to też część działań CSR. Energetyka to nie tylko biznes, ale też służba społeczeństwu. Z kolei bez digitalizacji nie wprowadzimy energetyki prosumenckiej i elektromobilności” - zaznaczył.

Leszek Hołda z zarządu PKP Energetyki mówił, że spółka poszukuje takich innowacyjnych rozwiązań, które umożliwią jej poprawę efektywności. Poinformował, że wspólnie z inżynierami z Politechniki Warszawskiej specjaliści PKP Energetyki wypracowali technologię pozwalającą na unikanie oszronienia zimą sieci trakcyjnych, a tym samym, przestojów w ruchu pociągów.

Zdaniem Małgorzaty Miki-Bryskiej ze spółki Veolia Energia Polska, zmiany w branży ciepłowniczej również zmierzają w takim kierunku, aby oferować klientom lepsze produkty, a także biorąc pod uwagę kwestie środowiskowo-klimatyczne. „Zmierzamy w kierunku gospodarki niskoemisyjnej” - mówiła. W tym zakresie podobne zdanie wyrazili wszyscy uczestnicy panelu. Jak podkreślili, dekarbonizacja, digitalizacja i decentralizacja pozwolą branży stać się bardziej efektywną, a także odpowiedzieć na wyzwanie współczesnego świata w obszarze zmian klimatycznych.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 17.05.2018, 10:41
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ