Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Złoże B3 znajduje się w odległości ok. 70 km na północ od Rozewia. Wydobycie surowca prowadzone jest za pomocą dwóch platform: Baltic Beta oraz bezzałogowej PG-1, które łącznie obsługują 10 odwiertów eksploatacyjnych. Ze złoża B3 pozyskiwana jest lekka i niskosiarkowa ropa naftowa typu Brent. Jej średnie wydobycie kształtuje się na poziomie 236 ton dziennie. Do dziś ze złoża B3 wydobyto także ponad 535 mln Nm³ gazu. Jego eksploatacja będzie się odbywać do 2031 roku, zgodnie z aktualnym terminem ważności koncesji.
„Wydobycie z pierwszego polskiego złoża ropy naftowej, znajdującego się pod dnem Bałtyku, umożliwiło ORLEN Petrobaltic rozwijanie się i odnoszenie sukcesów jako jedynej polskiej firmie naftowej w tej branży. Niekorzystne warunki morskie często wymagały maksymalnego zaangażowania i wykorzystania potencjału firmy oraz kompetencji naszych pracowników. Załoga platformy Baltic Beta pokazała, że ludzie to największy kapitał ORLEN Petrobaltic i główne źródło naszych sukcesów” - mówi Wiesław Prugar, prezes zarządu ORLEN Petrobaltic. - „Chcemy uczestniczyć w transformacji energetycznej i wykorzystać potencjał naszej spółki, unikatowe umiejętności i doświadczenia technicznej kadry ORLEN Petrobaltic do realizacji nowych, innowacyjnych rozwiązań, m.in. projektów związanych ze składowaniem dwutlenku węgla (CCS) w obszarze Morza Bałtyckiego” - dodaje.
Pierwsza w historii ropa ze złoża B3 popłynęła podczas testu produkcyjnego 16 maja 1992 roku z odwiertu B3-6, wykonanego z platformy wiertniczej Petrobaltic. Pierwsze 5497 metrów sześciennych wydobytej ropy przetransportowano zbiornikowcem Tarnobrzeg do Portu Północnego w Gdańsku. Była to długo oczekiwana chwila, od której zależała przyszłość firmy - finansowanie kolejnych wierceń, mających potwierdzić zasoby i pozwolić na pełne zagospodarowanie złoża B3.
Dwa lata później, 13 kwietnia 1994 roku, przedsiębiorstwo Petrobaltic otrzymało koncesję na wydobywanie ropy naftowej i gazu ze złoża B3. Platforma wiertnicza spełniła swoje zadanie, a centrum produkcyjnym pierwszej w Polsce morskiej kopalni ropy stała się platforma wydobywcza Baltic Beta.
W 2003 roku zainstalowano na niej system sprężania gazu, gazową turbinę energetyczną i ułożono podmorski gazociąg o długości 80 km do Władysławowa. Od tego czasu gaz towarzyszący ropie naftowej jest przesyłany na ląd, zasilając elektrociepłownię spółki Energobaltic, a wytwarzane w niej ciepło trafia na rynek lokalny, do odbiorców indywidualnych i instytucjonalnych.
ORLEN Petrobaltic to jedyne polskie przedsiębiorstwo górnicze, zajmujące się poszukiwaniem i eksploatacją złóż ropy i gazu na polskim szelfie Morza Bałtyckiego, kompleksową obsługą logistyczną przemysłu offshore - w tym morskiej energetyki wiatrowej, obsługą badań morza oraz zarządzaniem flotą.
Specjalistyczna spółka ORLEN Petrobaltic działa w branży górnictwa morskiego od 34 lat, wydobywając spod dna Bałtyku ropę naftową i gaz, przyczyniając się do zwiększenia niezależności energetycznej Polski.
Źródło informacji: ORLEN
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 12.02.2025, 14:56 |
Źródło informacji | ORLEN |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
T-Mobile burzy bariery i zaprasza na dowolną kawę gratis w Żabce
Choć przełamywanie barier międzyludzkich nie jest skomplikowane, to czasem najtrudniej jest zacząć. A przecież nic tak nie sprzyja rozmowom, jak kawa! Dlatego zapraszamy wszystkich klientów, nie tylko tych, będących abonentami T-Mobile, do skorzystania z okazji – codziennie w Żabce dowolna kawa gratis, którą możesz obdarować drugą osobę.- 18.04.2025, 14:28
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: T-Mobile
-
Image
Już za tydzień XVII Europejski Kongres Gospodarczy - w rolach głównych energia, technologie, twórczy dialog biznesu i decydentów
Tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy (EEC - European Economic Congress) podąża agendą za dynamiką sytuacji geopolitycznej, która dostarcza wielu ważnych tematów do dyskusji. Co jest fundamentem bezpieczeństwa w zmieniającym się świecie i jak rozwijać się gospodarczo adekwatnie do nowych wyzwań? Od 23 do 25 kwietnia 2025 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach toczyć się będą dyskusje na szczycie, z mocną reprezentacją biznesu, w międzynarodowym gronie decydentów i praktyków. 1200 panelistów, ponad 200 sesji i rekordowe zainteresowanie uczestników - to wszystko zapowiada wyjątkową edycję największej tego typu imprezy w Europie Centralnej.- 18.04.2025, 12:18
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Biuro Prasowe EKG
-
Image
Prezes PSEW: dzisiaj wiatr wieje dla polskiej gospodarki PAP
Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW) oraz Fundacja Wind Industry Hub (WIH) zaprezentowały „Polską strategię rozwoju przemysłu morskich farm wiatrowych”. Janusz Gajowiecki, prezes zarządu PSEW, twierdzi, że kampania inwestycyjna w morskie farmy wiatrowe nie jest porównywalna z żadnym innym przedsięwzięciem rozwojowym we współczesnej Polsce. Mówimy o skali 300 mld zł nakładów inwestycyjnych w perspektywie 2040 roku.- 18.04.2025, 09:53
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ