Pobierz materiał i Publikuj za darmo
„ARP mocno włącza się w tworzenie regionalnych struktur, które będą koordynowały rozwój polskiej gospodarki wodorowej. Agencja pracuje obecnie nad ideą parków przemysłowych w całym kraju – stworzenia dużych powierzchni, które mogą być zagospodarowane przez dużych inwestorów” – wyjaśnił Paweł Kolczyński, wiceprezes zarządu ARP S.A., podsumowując panel o kierunkach rozwoju przemysłu ciężkiego w Polsce.
Przyszłe polskie huby wodorowe to: Dolnośląska Dolina Wodorowa, Podkarpacka DW, Wielkopolska DW, Mazowiecka DW oraz Śląskie Zagłębie Wodorowe. Pierwszy list intencyjny, którego sygnatariuszem jest ARP, w sprawie powołania Podkarpackiej Doliny Wodorowej w Rzeszowie, został podpisany 18 maja br.
Opracowana przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska strategia do 2030 r. zakłada, że pięć dolin wodorowych będzie stanowić zarówno trzon transformacji energetycznej, polegającej na przezbrojeniu sieci elektrycznych i ciepłowniczych na spalanie czy współspalanie wodoru, jak i transformacji w obszarze transportu publicznego w kierunku wykorzystania wodoru jako paliwa.
„Jesteśmy w trakcie transformacji, a nawet bardziej dobitnie, w trakcie rewolucji energetycznej, która skupia się przede wszystkim na poszukiwaniu zeroemisyjnych źródeł energii, czyli takich, które będą najmniej negatywnie oddziaływać na środowisko naturalne. Wodór pojawia się jako jeden z głównych pomysłów surowca energetycznego” – podkreślił Paweł Kolczyński.
Zdaniem wiceprezesa ARP S.A. doliny wodorowe stanowią szansę na rozwój polskiego przemysłu, firm współpracujących oraz ośrodków badawczo-rozwojowych.
„Jesteśmy biznesowo zainteresowani inwestycjami w rozwój innowacyjnych technologii wytwarzania energii. W Grupie Kapitałowej ARP S.A. są spółki, które zajmują się produkcją zeroemisyjnych środków transportu, jak również produkują szereg urządzeń mogących znaleźć zastosowanie w łańcuchu dostaw gospodarki wodorowej” - podkreślił.
Paweł Kolczyński wyraził również opinię, że pomimo wysokich kosztów wytwarzania wodoru, energia z niego wyprodukowana może stać się tańsza, bo nie trzeba będzie wnosić wysokich opłat od emisji CO2.
„Jeżeli chcemy doprowadzić do sytuacji, w której ceny energii elektrycznej docelowo spadną, to nie ma ucieczki od transformacji energetycznej i pozyskiwania energii w sposób, który jest zeroemisyjny albo dużo mniej negatywny dla środowiska. Prosty mechanizm – brak konieczności uiszczenia płat za emisję CO2 będzie na pewno skutkował spadkiem cen energii” – wyjaśnił i dodał, że nastąpi to jednak w horyzoncie długoterminowym.
Projekt Polskiej Strategii Wodorowej do 2030 r. wyznacza następujące cele:
· osiągnięcie mocy instalacji produkcji z niskoemisyjnych źródeł, procesów i technologii dla potrzeb produkcji wodoru i jego pochodnych na poziomie 2 GW, w tym w szczególności instalacji elektrolizerów;
· rozpoczęcie eksploatacji 800 – 1000 nowych autobusów wodorowych, również wyprodukowanych w Polsce;
· powstanie co najmniej 32 stacji tankowania i bunkrowania wodoru;
· powstanie, co najmniej 5 dolin wodorowych będącymi centrami doskonałości w procesie wdrażania gospodarki wodorowej, integracji sektorów, transformacji klimatycznej przemysłu oraz budowie infrastruktury.
W ramach Krajowego Planu Odbudowy środki przeznaczone na projekty wpisujące się w rozwój technologii wodorowych sięgną 800 mln EUR. Realizacja projektów z tego zakresu będzie możliwa również dzięki uzyskaniu pomocy publicznej w ramach mechanizmu Komisji Europejskiej – Ważne Projekty Stanowiące Przedmiot Wspólnego Europejskiego Zainteresowania.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 31.08.2021, 13:07 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Prof. Jacek Sierak z SGH: miasta nie wiedzą, jakich usług zdrowotnych będą potrzebować w przyszłości PAP
Władze miast powiatowych mają ograniczoną wiedzę, jeśli chodzi o to, jakie usługo zdrowotne będą u nich realizowane w przyszłości - wskazuje prof. Jacek Sierak, kierownik Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej. „Są to inwestycje bezpośrednio miejskie, jak i innych podmiotów. W ostatnich latach duże miasta funkcjonowały w warunkach bardzo dużej niepewności finansowej. Trudno jest też zidentyfikować prawdziwą liczbę mieszkańców tych miast” - mówi ekspert.- 22.11.2024, 15:32
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Projekt Baltica 2 przechodzi z fazy przygotowania inwestycji do realizacji PAP
„Trwają przygotowania lądowej części projektu. Rok 2027 to etap instalacji morskich turbin wiatrowych i oddanie całego przedsięwzięcia do eksploatacji. A późnej kilkadziesiąt lat efektywnej produkcji zielonej energii dla polskich odbiorców” – mówił Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024. Baltica 2 jest wspólnym projektem PGE i Ørsted.- 22.11.2024, 14:04
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu