Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- 60% prawników spodziewa się, że usprawnienia wynikające z użycia sztucznej inteligencji zmniejszą wykorzystanie rozliczania godzinowego.
- 58% kancelarii i 73% działów prawnych planuje zwiększyć swoje inwestycje w sztuczną inteligencję w ciągu najbliższych trzech lat.
- 73% respondentów twierdzi, że ich pracownicy są zobowiązani do pracy w biurze przez cztery lub więcej dni w tygodniu.
- Jedynie 29% kancelarii i 41% działów prawnych twierdzi, że jest „bardzo dobrze przygotowanych” do radzenia sobie z rosnącym zapotrzebowaniem na ekspercką wiedzę z zakresu ESG.
Wolters Kluwer, światowy lider w dziedzinie profesjonalnej informacji, oprogramowania i usług, opublikował wyniki corocznego badania „Future Ready Lawyer 2024”, które zawiera opinie 700 prawników pracujących w kancelariach i działach prawnych w USA i dziewięciu krajach europejskich, w tym Polski.
Wnioski z tegorocznego badania pokazują, że branża prawnicza jest w procesie zmiany, dostosowując się do nowych technologii, szybko zmieniających się regulacji prawnych i wymagań klientów. Prawnicy sprawdzają, w jaki sposób generatywna sztuczna inteligencja (GenAI) i inne innowacyjne technologie mogą przyspieszyć transformację prawniczych praktyk biznesowych.
„Z badania >>Future Ready Lawyer 2024<< wynika, że prawnicy wierzą w swoją zdolność do opanowania nowych technologii oraz do radzenia sobie z pojawiającymi się zmianami systemowymi - powiedział Martin O'Malley, CEO Wolters Kluwer Legal & Regulatory. - Na horyzoncie widać też wyzwania. Do krytycznych obszarów zainteresowania ciągle należy adaptacja procesów wspierających wykorzystanie sztucznej inteligencji, a także rosnące wymagania w obszarze ESG. Przyszłość w branży niewątpliwie jest w rękach tych, którzy odważnie przyjmują technologię i – nie bacząc na przeszkody – wprowadzają innowacyjne usługi dla klientów”.
Pobierz polską wersję raportu „Future Ready Lawyer 2024”
Inwestowanie w GenAI
Generatywna sztuczna inteligencja staje się podstawowym elementem branży prawniczej – mimo że organizacje nadal napotykają trudności z jak najlepszym zintegrowaniem jej z ich sposobami pracy. Wśród ankietowanych prawników 76% pracujących w działach prawnych i 68% w kancelariach twierdzi, że korzysta z GenAI przynajmniej raz w tygodniu; odpowiednio 35% i 33% robi to nawet codziennie. Badanie pokazuje, że głównym zastosowaniem GenAI jest przetwarzanie dużej ilości szczegółowych informacji w procesach prawnych, co ma prowadzić do zwiększenia efektywności i ograniczenia liczby rutynowych zadań. Ponad połowa kancelarii (58%) i prawie trzy czwarte działów prawnych (73%) planuje zwiększyć swoje inwestycje w sztuczną inteligencję w ciągu najbliższych trzech lat. Jednak 37% pracowników kancelarii i 42% z działów prawnych stwierdziło, że napotyka wyzwania związane z integracją GenAI z istniejącymi systemami i procesami prawnymi.
Zarządzanie zmianami napędzanymi przez sztuczną inteligencję
Prawnicy pozytywnie postrzegają swoją umiejętność nadążania za coraz szybszym tempem zmian. Ponad połowa (56%) respondentów czuje się dobrze przygotowana do dostosowania swoich praktyk biznesowych, oferowanych usług, sposobów pracy i modeli cenowych jako odpowiedź na wdrożenie technologii AI. Przykład: większość (60%) ankietowanych uważa, że usprawnienia wynikające z wykorzystania sztucznej inteligencji doprowadzą do zmniejszenia rozliczania godzinowego. Takie nastawienie wydaje się jednak przeważać w działach prawnych (67%) niż kancelariach prawnych (55%).
Powrót prawników do biur
Prawnicy więcej czasu pracują stacjonarnie. Znaczna większość respondentów (73%) twierdzi, że ich pracownicy są zobowiązani do pracy w biurze przez cztery lub więcej dni w tygodniu – trend ten nieznacznie przeważa w działach prawnych (77%), versus kancelarie – 69%. W skali globalnej sytuacja przedstawia się podobnie: ponad połowa pracowników w USA (56%), we Włoszech (54%) i w Polsce (51%) pracuje w biurze pięć dni w tygodniu. Do pracy stacjonarnej cztery dni w tygodniu zobowiązanych jest 40% respondentów z Holandii i 46% z Francji.
Rozbieżności w kwestii gotowości na ESG
Jakość, a także dostęp do danych i coraz bardziej złożone regulacje prawne sprawiają, że kwestie ESG wciąż plasują się w czołówce listy wyzwań. I chociaż 68% respondentów dostrzega zwiększone zapotrzebowanie na ekspercką wiedzę prawną w obszarze ESG, tylko 29% kancelarii i 41% działów prawnych przyznało, że jest „bardzo dobrze przygotowanych” do radzenia sobie z gwałtownym wzrostem wymagań ESG. Aby wypełnić tę lukę, 56% działów prawnych i 45% kancelarii prowadzi szkolenia dla swojego personelu w tym zakresie.
Badanie „Future Ready Lawyer 2024” zawiera opinie 700 prawników pracujących w kancelariach i działach prawnych w USA i dziewięciu krajach europejskich – Niemczech, Holandii, Wielkiej Brytanii, Belgii, we Francji, Włoszech, w Hiszpanii, Polsce i na Węgrzech. Obecna, szósta edycja badania pokazuje, że prawnicy na całym świecie podążają za zmianami technologicznymi i powoli zmieniają sposób, w jaki pracują. Pracownicy kancelarii i działów prawnych wykorzystują GenAI, spędzają więcej czasu w biurze i poszerzają swoją ekspercką wiedzę prawną w obszarze ESG, stojąc przed coraz trudniejszym zadaniem stania się prawnikami gotowymi na przyszłość.
O Wolters Kluwer
Wolters Kluwer (EURONEXT: WKL) jest światowym liderem w dziedzinie informacji, oprogramowania i usług dla opieki zdrowotnej, księgowości, zarządzania, ryzyka i compliance oraz w sektorach prawnych i regulacyjnych, a także finansów i ESG. Pomaga klientom w podejmowaniu ważnych decyzji poprzez dostarczanie eksperckich rozwiązań łączących specjalistyczną wiedzę branżową z zaawansowanymi technologiami i usługami.
W 2023 r. roczne przychody Wolters Kluwer wyniosły 5,6 mld euro. Grupa obsługuje klientów z ponad 180 krajów, a swoją działalność prowadzi w ponad 40 krajach, zatrudniając ok. 21 400 osób na całym świecie. Centrala firmy znajduje się w Alphen aan den Rijn w Holandii.
Więcej informacji pod linkiem: www.wolterskluwer.com. Śledź firmę na LinkedInie, Facebooku oraz YouTube.
Źródło informacji: Wolters Kluwer Polska
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 25.10.2024, 10:03 |
Źródło informacji | Wolters Kluwer Polska |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak z SGH: Polska jest leaderem w regionie w obszarze e-usług PAP
- 21.11.2024, 12:25
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Podsumowanie pierwszego dnia Open Eyes Economy Summit 2024
Pierwszy dzień OEES za nami. 19 listopada 2024 r. w Centrum Kongresowym ICE Kraków rozpoczęliśmy IX edycję Międzynarodowego Kongresu Ekonomii Wartości. Motyw przewodni tegorocznego wydarzenia to „Dusza Europy”.- 21.11.2024, 10:04
- Kategoria: Polityka i społeczeństwo
- Źródło: Fundacja Gospodarki i Administracji Publicznej
-
Image
ORLEN przeznacza 10 mln zł na upowszechnienie aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży
Trwa ocena 2 375 wniosków o udział w programie Sportowy ORLEN, skierowanego do dziecięcych i młodzieżowych klubów sportowych z całej Polski. Spośród zgłoszeń, których liczba była dwukrotnie większa, niż oczekiwali organizatorzy, specjalna komisja ekspertów wyłoni 100 laureatów. Celem projektu jest zachęcenie młodych Polaków do uprawiania sportu. Wyniki naboru zostaną ogłoszone w grudniu br., a budżet projektu wyniesie min. 10 mln złotych.- 21.11.2024, 09:12
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: ORLEN