Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Family Office, wprowadzone dla klientów bankowości prywatnej i firm rodzinnych Banku Pekao, ułatwi przekazywanie firm kolejnym pokoleniom, powoływanie fundacji rodzinnych i da narzędzia do nowoczesnego zarządzania filantropią, pozwalającą na budowanie silnej marki w obszarze dobroczynności.
„Właściciele firm tego potrzebują. Po 30 latach aktywnej działalności na rynku, budowania potęg, budowania dużych firm, budowania majątku, przychodzi moment, kiedy nasi klienci zastanawiają się, co dalej, dlatego jest ważne dla nas, żebyśmy mogli zaoferować taką właśnie usługę” – podkreśla Jarosław Fuchs, wiceprezes Banku Pekao S.A., nadzorujący Pion Bankowości Prywatnej i Produktów Inwestycyjnych.
Firmy rodzinne, czyli takie, w których przynajmniej 25 proc. kapitału znajduje się w rękach jednej rodziny - to 830 tys. przedsiębiorstw w Polsce, które stanowią ponad 40 proc. wszystkich firm notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych. Ok. 200 tys. firm jest zarządzanych przez ludzi w wieku okołoemerytalnym. Czeka ich perspektywa sukcesji, która dla właścicieli jest często procesem trudnym, złożonym, emocjonalnym i wymagającym szczegółowego planowania.
„Przed nami historyczny transfer międzypokoleniowy. Spodziewamy się, że około połowa firm prywatnych stanie przed perspektywą sukcesji w ciągu najbliższych kilku lat i będzie to jeden z wiodących obszarów w bankowości prywatnej” – zaznacza Jarosław Fuchs.
Porównania międzynarodowe pokazują, iż wola właścicieli polskich firm rodzinnych do przekazania władzy i własności nad ich przedsiębiorstwem wewnątrz rodziny jest znacznie silniejsza niż na Zachodzie Europy. Jednak zaledwie 5 proc. polskich firm rodzinnych dokonało transferu pokoleniowego, chociaż w wieku emerytalnym jest co dziesiąty właściciel firmy.
Badanie przeprowadzone przez Instytut Biznesu Rodzinnego sugeruje, iż inwestorzy mogą nie doceniać wyzwań związanych z sukcesją – wielu w ogóle o niej nie myśli i nie ma na nią realnego planu, a jedynie niewielki odsetek zakłada, że proces ten będzie rozłożony na wiele lat.
„Banki, które wchodzą w oferowanie usługi Family Office, przejmują rolę doradcy. Bazując na zaufaniu w relacji z klientem, ale również sieci powiązań z kancelariami prawnymi, podatkowymi, fundacjami charytatywnymi są w stanie pomóc właścicielom firm, jak sukcesje przeprowadzić, zabezpieczyć losy kolejnych pokoleń i ciągłość biznesową firmy” – mówi Michał Walęczak, dyrektor Departamentu Strategii i Rozwoju Bankowości Prywatnej w Banku Pekao S.A.
Klient banku, który skorzysta z bezpłatnej usługi Family Office, będzie mógł bezpiecznie zaplanować i zrealizować proces sukcesji, a następnie zarządzać majątkiem rodzinnym i firmowym w jednym miejscu. Wsparcie zapewni mu zespół Senior Family Officerów, którzy specjalizują się w dziedzinach dotyczących zamożnych rodzin z własnym biznesem.
„Senior Family Officer to osoba, która z zaangażowaniem zapewnia właściwą moderację rozmów, a poprzez umiejętność słuchania i zadawania konkretnych pytań umożliwia dochodzenie do konsensusu i pomoc w pozostaniu firmy rodzinnej w rękach rodziny. Zapewniamy wsparcie, ale całą prace musi i tak wykonać nestor, jego rodzina i sukcesorzy” – wyjaśnia Agnieszka Dziewicka, Senior Family Officer w Banku Pekao S.A.
22 maja 2023 r., na mocy Ustawy z 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej (Dz. U z 2023, poz. 326), wprowadzono nową osobę prawną – Fundację Rodzinną. W myśl ustawy majątek firmy może zostać zatrzymany w jednych rękach. To oznacza dalszy płynny rozwój przedsiębiorstw i realizację inwestycji. Fundacje będą mogły również prowadzić nowoczesną filantropię, która pozwoli na umacnianie marki firmy rodzinnej na pokolenia.
Dzięki wprowadzeniu nowych przepisów fundacje rodzinne mogą otwierać w Banku Pekao i Biurze Maklerskim Pekao konta firmowe i maklerskie na preferencyjnych warunkach.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji | 31.05.2023, 09:07 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |