Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Wydarzenie stanowiło podsumowanie dotychczasowych działań sektora bankowego na rzecz wspierania zrównoważonego rozwoju i wzrostu gospodarczego w Polsce oraz platformę do dyskusji o wyzwaniach na przyszłość. Kongres odbył się 10. października w Warszawie.
Wydarzenie otworzył prezes Związku Banków Polskich - dr. Tadeusz Białek, który w swoim wystąpieniu podkreślił skalę wyzwań jaka rysuje się przed całym unijnym rynkiem finansowym. Z szacunków KE wynika, że 260 miliardów euro rocznie potrzeba, aby osiągnąć cele wyznaczone w zakresie klimatu i energii do 2030 roku, natomiast 275 miliardów euro rocznie wynosi luka inwestycyjna w Unii Europejskiej w odniesieniu do nakładów potrzebnych na renowację nieruchomości, aby osiągnąć przyjęty przez Komisję cel w zakresie klimatu do 2030 roku. To są realne potrzeby gospodarki, której partnerem w tej zmianie będzie sektor bankowy. Wdrażanie zrównoważonego finansowania i regulacji z tym związanych wiąże się także z dużym wysiłkiem sektora, jednak dostrzegane są także szanse wynikające z tej transformacji.
Zrozumienie potrzeb klientów sektora bankowego i przeznaczenie odpowiednich zasobów na sfinansowanie osiągnięcia celów neutralności klimatycznej będzie i jest ogromnym wyzwaniem i odpowiedzialnością całego sektora bankowego.
W odniesieniu do zagadnienia finansowania transformacji gospodarczej niezwykle istotną rolę odgrywa współpraca między sektorem prywatnym i publicznym oraz wykorzystanie synergii różnych form wsparcia i finansowania projektów transformacyjnych. Gośćmi Kongresu byli także przedstawiciele rządu, którzy w swoich wystąpieniach podkreślali gotowość do współpracy i współdziałania. Podczas kongresu wystąpili: Miłosz Motyka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Ignacy Niemczycki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, Konrad Wojnarowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. Zrównoważony rozwój to temat będący jednym z priorytetów legislacyjnych Unii Europejskiej, dlatego wśród prelegentów nie zabrakło głosu Komisji Europejskiej, a także globalnej perspektywy zaprezentowanej przez Kamila Wyszkowskiego dyrektora zarządzającego UN Global Compact Network Poland.
Dwudniowy Kongres był podzielony na dzień plenarny i dzień warsztatowy. Pierwszego dnia odbyły się 3 panele dyskusyjne, które były przeplatane prezentacjami wyników badań przeprowadzonych w ramach Programu Badawczo Analitycznego ZBP. Pierwszy panel strategiczny - moderowany przez dr. Tadeusza Białka pochylał się nad fundamentalnym zagadnieniem tego jakie szanse i wyzwania stoją przed sektorem bankowym w związku z rozwijającym się trendem zrównoważonego finansowania. Obok wielu zidentyfikowanych wyzwań związanych z dostępnością danych, skomplikowaniem regulacji i brakiem dostatecznego czasu na wdrożenia, podkreślano potencjał na wykorzystanie tego momentu na rozwój nowego wymiaru relacji z klientami. To banki w istotnej mierze będą partnerami przedsiębiorców w ich indywidualnych ścieżkach transformacyjnych.
Drugi panel poświęcony był zagadnieniu infrastruktury danych i ich krytycznej roli dla prawidłowego wypełniania obowiązków ujawnieniowych i możliwych do wykorzystania innowacji i nowoczesnych technologii wspierających te procesy. Dostępność danych jest dzisiaj jednym z najpowszechniej wymienianych wyzwań w zakresie zrównoważonego finansowania.
Trzeci panel, prowadzony przez Agnieszkę Wachnicką - wiceprezes ZBP stanowił próbę odpowiedzi na pytanie na temat dostępnej obecnie oferty różnych produktów określanych mianem zrównoważonych bądź wspierających zrównoważony rozwój. Dyskusja stanowiła przyczynek do wskazania istotnej roli współpracy sektora publicznego z prywatnym, także w kontekście dystrybucji i wspierania efektywnego wykorzystania programów publicznych.
Organizatorzy dziękują za wsparcie Kongresu: Bankowi Gospodarstwa Krajowego, Bankowi Ochrony Środowiska, Fundacji Polska Bezgotówkowa, Biuru Informacji Kredytowej, Krajowej Izbie Rozliczeniowej, Polskiemu Funduszowi Rozwoju, PKO Bankowi Polskiemu, BNP Paribas Bankowi Polskiemu, PWC, Warszawskiemu Instytutowi Bankowości, Krajowemu Punktowi Kontaktowemu ds. Instrumentów Finansowych Programów UE.
Źródło informacji: ZBP
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 30.10.2024, 15:12 |
Źródło informacji | ZBP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Team Poland dla Ukrainy - wspólna marka instytucji rozwoju dla wspierania konkurencyjności polskich firm
Sześć instytucji polskiego systemu rozwoju tworzy markę Team Poland. Będą pod nią oferowane produkty i usługi wspierające ekspansję międzynarodową przedsiębiorstw. Synergiczne podejście - połączenie ofert, kompetencji i doświadczenia - ma sprawić, że instytucje rozwoju z Grupy PFR będą skuteczniej zwiększać konkurencyjność polskich firm.- 07.07.2025, 14:00
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Agencja Rozwoju Przemysłu
-
Image
WeNet ogłasza powołanie Joanny Plona na stanowisko prezeski Grupy oraz przedstawia nową strategię rozwoju
Od 1 lipca 2025 roku stanowisko prezeski zarządu Grupy WeNet objęła Joanna Plona, zastępując Michała Wrzesińskiego, co-foundera WeNet, który przechodzi do Rady Nadzorczej. Jednocześnie firma ogłasza nową strategię rozwoju, której celem jest wzmocnienie pozycji WeNet jako partnera technologicznego dla przedsiębiorców z sektora MŚP, oferującego szeroki wachlarz rozwiązań opartych na AI, wspierających ich w budowaniu obecności online, zarządzaniu relacjami z klientami oraz operacjach biznesowych. W ten sposób WeNet chce dać przedsiębiorcom narzędzia, które do tej pory były zarezerwowane głównie dla największych organizacji.- 07.07.2025, 09:12
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: WeNet
-
Image
PZU z pomocą dla poszkodowanych w pożarze w Ząbkach
Od wczesnego poranka 4 lipca br. mobilni eksperci PZU są na miejscu poważnego pożaru na osiedlu w podwarszawskich Ząbkach. Kontaktujemy się ze wszystkimi ubezpieczonymi w PZU mieszkańcami bloku objętego pożarem. Uruchomiliśmy uproszczone procedury obsługi, a dziś na miejsce przyjedzie też Mobilne Biuro PZU, w którym poszkodowani będą mogli zgłaszać szkody bezpośrednio, uzyskać informacje o przygotowanych dla nich lokalach zastępczych i inną pomoc.- 04.07.2025, 16:15
- Kategoria: Polityka i społeczeństwo
- Źródło: PZU
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ