Pobierz materiał i Publikuj za darmo
BRUKSELA, 8 czerwca 2023 /PRNewswire/ -- Organizacja Carbon-Free Europe (CFE) we współpracy z Evolved Energy Research opublikowała dziś najnowszy roczny raport na temat dekarbonizacji, który dostarcza wglądu w postępy Europy w kierunku osiągnięcia neutralności węglowej, wykorzystując najnowocześniejsze modele systemów energetycznych do oceny ostatnich zmian w polityce energetycznej i kosztach technologii.
Tegoroczna analiza zawiera wytyczne dotyczące bieżącej polityki unijnej, w tym ustawy o zerowym zużyciu energii w przemyśle, reformy rynku energii elektrycznej, krajowych planów energetycznych i klimatycznych, strategii inwestycyjnej dla planu przemysłowego Zielonego Ładu oraz celów na rok 2040. Nakreślono również kierunek, w jakim powinna podążać Europa, aby zrealizować ciążące na niej zobowiązania klimatyczne.
Rosyjska inwazja na Ukrainę uwypukliła kryzys dostaw energii i cen, który wynika z uzależnienia Europy od paliw kopalnych. Analiza CFE pokazuje, w jaki sposób unijne programy „Fit for 55” i „REPowerEU” stworzyły podstawy ku temu, by zrezygnować z rosyjskiego gazu ziemnego i otworzyły drogę do przyspieszenia transformacji energetycznej przy jednoczesnym zapewnieniu suwerenności energetycznej Europy.
Najważniejsze wnioski
- Ukraina może stać się wyjątkowym dostawcą zarówno czystej energii elektrycznej, jak i wodoru dla reszty Europy, wnosząc wkład w postaci blisko 100 GW nowej energii wiatrowej i słonecznej do roku 2050, co odpowiada blisko 20% obecnej ilości energii pochodzącej z odnawialnych źródeł na terenie Unii Europejskiej.
- Unia Europejska będzie musiała zbudować nową infrastrukturę – sieci elektroenergetyczne, rurociągi wodorowe i rurociągi CO2 – w bezprecedensowym tempie, aby utrzymać gospodarkę opartą na czystej energii, co będzie wymagać szybszego ustalenia lokalizacji, wydawania pozwoleń i finansowania projektów.
- Konieczne jest, aby Unia Europejska uprościła zasady krótkoterminowego finansowania i wsparcia na rzecz badań i rozwoju w zakresie innowacyjnych technologii niezbędnych do długofalowej dekarbonizacji.
- Wspieranie elastyczności (np. poprzez reformę projektu rynku energii elektrycznej i aktualizację projektu stawek z uwzględnieniem kosztów ogólnosystemowych) ma kluczowe znaczenie w kontekście niezawodnego i przystępnego cenowo działania sieci czystej sieci energetycznej.
- Niektóre kraje maksymalnie wykorzystają swój potencjał w zakresie zasobów odnawialnych, podkreślając znaczenie długofalowego planowania ograniczeń zasobów i dostępności gruntów.
„W rocznym raporcie na temat dekarbonizacji opracowanym przez Carbon-Free Europe podkreślono, że Europa jest w stanie zrealizować cele klimatyczne i energetyczne bez konieczności powrotu do paliw kopalnych, pomimo obecnego kryzysu energetycznego i wzrostu kosztów ‒ powiedziała współzałożycielka CFE Lindsey Walter. - W miarę jak decydenci polityczni opracowują i finalizują elementy GDIP, należy podejść priorytetowo do modelu uwzględniającego rozwiązania technologiczne, by zapewnić Europie nie tylko niezależność energetyczną, ale także wzmocnić jej globalną konkurencyjność na rynku czystej energii”.
„Efektywna i skuteczna droga do osiągnięcia zerowej emisji netto do roku 2050 będzie opierać się na osiągnięciu równowagi pomiędzy krótko- i długoterminowym planowaniem strategicznym w Unii Europejskiej ‒ powiedziała Isabelle Chan, starszy doradca ds. badań w CFE. - W miarę podejmowania przez kraje wysiłków na rzecz włączenia nowych celów klimatycznych do swoich krajowych planów energetyczno-klimatycznych, w tym przewidzianych w programach >>Fit for 55<< i >>REPowerEU<<, aby odnieść sukces, muszą one również brać pod uwagę potencjał i jakość zasobów odnawialnych, bariery społeczne, ograniczenia w użytkowaniu gruntów i transgraniczne przepływy energii z sąsiednimi regionami. Najnowsza analiza modelowania Carbon-Free Europe podkreśla znaczenie tego podejścia i wskazuje kroki, jakie muszą podjąć europejscy liderzy klimatyczni, aby sprostać temu wyzwaniu".
W zeszłym roku organizacja Carbon-Free Europe przedstawiła swój pierwszy model systemów energetycznych, w ramach którego zidentyfikowało pięć różnych ścieżek dla Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii, mających umożliwić realizację zobowiązań w zakresie zerowej emisji netto do 2050 roku.
Carbon-Free Europe
Carbon-Free Europe działa w całej Europie na rzecz rozszerzania wsparcia dla ambitnego programu dekarbonizacji i wysiłków ukierunkowanych na innowacje i modernizację europejskich systemów energetycznych. Poprzez połączenie najnowocześniejszych badań i działań wspierających, organizacja stara się zachęcić rządy krajowe do wdrażania rozwiązań technologicznych opartych na czystej energii, niezbędnych do osiągnięcia zerowej emisji netto najpóźniej do 2050 roku.
W celu uzyskania dalszych informacji, danych technicznych dotyczących modelowania lub wywiadów z Lindsey Walter, prosimy o kontakt z Kreab pod numerem telefonu: + 44 (0)7766 990075 lub pocztą elektroniczną: soyama@kreab.com.
Źródło: Carbon-Free Europe
Źródło informacji: PR Newswire
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 09.06.2023, 09:34 |
Źródło informacji | PR Newswire |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |