Newsletter

CGTN: plany pięcioletnie wyznaczają kierunki przyszłego rozwoju Chin

21.05.2020, 11:54aktualizacja: 21.05.2020, 11:54

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Pekin, 21 maja 2020 r. /PRNewswire/ -- System Chińskich Planów Pięcioletnich (CPP) został opracowany w celu wskazywania dróg rozwoju społeczno-gospodarczego Chin na kolejne pięć lat. Stacja telewizyjna CGTN uruchomiła interaktywną stronę internetową prezentującą Chińskie Plany Pięcioletnie od roku 1953.

Zobacz interaktywną stronę internetową telewizji CGTN na temat planów pięcioletnich: Projektowanie przyszłości.

Pierwszy CPP powstał w 1953 r. W sumie przygotowano i wdrożono 13 planów pięcioletnich, które nie objęły tylko okresu zmian gospodarczych w latach 1963-1965.

Rok 2020 jest ostatnim rokiem 13. CPP. Chiny są w trakcie tworzenia 14. planu. Oczy całego kraju skupione będą na dwóch dorocznych sesjach, które odbędą się pod koniec maja i mogą przynieść więcej szczegółowych informacji na temat planu.

Dziennikarze CGTN dokonali analizy i wizualizacji CPP w aspektach ich długości, głównych celów oraz planów dla przemysłu, rolnictwa, ochrony zdrowia, sprawowania rządów, nauki i technologii, środowiska, handlu zagranicznego i obrony narodowej.

Plan wyznacza szczegółowe cele i wytyczne obejmujące kwestie gospodarcze, społeczne, edukacyjne i środowiskowe. Główne cele obejmują rozwój gospodarczy, kierunki gospodarczych reform i restrukturyzacji przemysłu.

Od pierwszego do trzynastego planu

Po utworzeniu Chińskiej Republiki Ludowej w 1949 r. gospodarka kraju przeżywała okres odbudowy. W 1953 r. rząd centralny uruchomił swój pierwszy CPP (1953-1957), który miał na celu zmianę profilu gospodarczego Chin z państwa o dominującym sektorze rolnictwa w takie, które stawia na zaawansowany przemysł, ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju gałęzi przemysłu ciężkiego.

Kolejne CPP skupiały się na rozwoju rolnictwa i przemysłu. Drugi CPP (1958-1963) kontynuował proces rozwoju przemysłowego z naciskiem na przemysł ciężki. Głównymi celami planu trzeciego (1966-1970) były rozwój rolnictwa i wzmocnienie podstawowych gałęzi przemysłu. Czwarty plan (1971-1975) wyznaczał cele w zakresie produkcji rolnej i przemysłowej oraz skalę inwestycji w infrastrukturę. Piąty CPP (1976-1980) nakierowany był na budowanie niezależnego i względnie kompleksowego systemu przemysłowego kraju.

Od drugiego do piątego planu, rząd Chiński poszukiwał możliwości ustanowienia i realizacji własnych średnio- i długoterminowych wytycznych rozwojowych. Cele były stale modyfikowane w oparciu o gromadzoną wiedzę i doświadczenie.

Pierwsze CPP zawierały ścisłe ustalenia, jeśli chodzi o skalę produkcji, przykładowo dla stali czy zbóż. Począwszy od wczesnych lat osiemdziesiątych Chiny realizowały proces wprowadzania socjalistycznej gospodarki rynkowej w ramach socjalizmu o chińskiej specyfice, a plany stały się mniej restrykcyjne i nie określały już liczbowo większości celów produkcyjnych.

Szósty CPP (1981-1985) skupiał się głównie na działaniach dostosowawczych i rozwiązaniu problemów wynikających z poprzednich planów.

W ramach wspomnianego projektu interaktywnego przeanalizowano treść pierwszego planu oraz planów VII-XIII., ponieważ nie jest dostępny pełny tekst planów II-VI. Wszystkie osiem oficjalnych dokumentów liczy łącznie 360 tys. chińskich znaków.

Jeśli chodzi o rozmiary poszczególnych CPP, najdłuższy był pierwszy, który przygotował grunt pod kolejne.

Siódmy CPP (1986-1990) wyrażał dążenie do zbudowania fundamentów pod nowy socjalistyczny system gospodarczy o chińskiej specyfice.

Ósmy CPP (1991-1995) nadał priorytet restrukturyzacji przemysłu, w dalszym ciągu kładąc nacisk na rozwój technologii, kształcenia i handlu zagranicznego.

Głównym celem dziewiątego CPP (1996-2000) było wstępne ustanowienie socjalistycznej gospodarki rynkowej i dalsze unowocześnienie struktury przemysłu.

Plan dziesiąty (2001-2005) dążył do budowy względnie kompleksowego systemu zabezpieczenia społecznego i poczynienia istotnych postępów w zakresie utworzenia nowoczesnego systemu zarządzania przedsiębiorstwami państwowymi.

W jedenastym CPP (2006-2010) zaproponowano optymalizację i aktualizację struktury przemysłu oraz efektywniejsze wykorzystanie zasobów.

Plan dwunasty (2011-2015) określał cele zwiększonego wkładu w edukację, naukę i technologię i założenia ochrony środowiska.

Wreszcie trzynasty dokument (2016-2020) postulował wykorzystanie innowacji jako motoru rozwoju kraju.

W ostatnich latach plany skupiały się nie tylko na kwestiach ekonomicznych. Wiele miejsca poświęcono także omówieniu szerszych priorytetów, w tym ochrony środowiska - celom ograniczenia emisji dwutlenku węgla i optymalizacji zużycia energii - oraz programom zabezpieczenia społecznego w zakresie zdrowia i tworzenia miejsc pracy.

Artykuł źródłowy: https://news.cgtn.com/news/2020-05-15/Five-Year-Plans-map-out-China-s-future-development-QvANs2JxVS/index.html

Zdjęcie - https://mma.prnewswire.com/media/1170891/Designing_Future_China_s_Five_Year_Plans_Since_1953.jpg

Logo - https://mma.prnewswire.com/media/1097018/CGTN_Logo.jpg

Źródło: CGTN

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 21.05.2020, 11:54
Źródło informacji PR Newswire
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii