Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Francja objęła rotacyjne przewodnictwo w Radzie UE z początkiem roku, zapowiadając, że będzie działać na rzecz silniejszej i bardziej suwerennej Europy. Francja chce również dążyć do przekonania Europejczyków do tego, że wspólna reakcja jest najlepszym sposobem na sprostanie wyzwaniom, przed którymi stoimy.
Niektóre z priorytetów francuskiej prezydencji to: „Zielona transformacja”, „Regulacja ekonomiczna i odpowiedzialność platform cyfrowych” oraz „Europa socjalna”.
Europoseł François-Xavier Bellamy (EPL) powiedział, że biorąc pod uwagę wybory prezydenckie we Francji, które odbędą się wiosną, konieczne byłoby, aby rząd zwrócił się o przesunięcie francuskiej prezydencji: „W każdym razie, francuska prezydencja nie powinna być ćwiczeniem komunikacyjnym, ale realizacją dwóch lub trzech jasno określonych priorytetów, aby osiągnąć jeden cel: poprawę naszych słabych punktów" - ocenił. Według niego, prezydencja powinna skupić się na trzech konkretnych kwestiach: „naszych dostawach energii, mechanizmie dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2 i reformie europejskiej polityki migracyjnej".
Francuska prezydencja powinna kierować się w swoich działaniach potrzebą sprawiedliwości społecznej i klimatycznej, stwierdziła z kolei posłanka do PE Sylvie Guillaume z Grupy Socjalistów i Demokratów (S&D). Eurodeputowana oczekuje w szczególności, że Francja przedstawi w Radzie pakiet legislacyjnych działań na rzecz klimatu „Gotowi na 55" oraz że uda się osiągnąć porozumienie między instytucjami w sprawie europejskiej dyrektywy o płacy minimalnej. Odnośnie Konferencji w sprawie przyszłości Europy, kolejnego priorytetu francuskiej prezydencji, europosłanka chciałaby, aby „nadano jej konkluzjom prawdziwej wagi, +bez filtra+, nawet jeśli oznacza to konieczność zmiany traktatów”.
Dla europosłanki Marie-Pierre Vedrenne (Renew), jednym z pierwszych priorytetów francuskiej prezydencji będzie zapewnienie innowacyjnego, sprawiedliwego społecznie i odpowiedzialnego ekonomicznie ożywienia gospodarczego. Eurodeputowana uważa też, że ta prezydencja powinna być okazją do pracy na rzecz zjednoczonej Europy, która nie idzie na kompromis w kwestii wartości.
„Musimy wzmocnić Europę, która chroni, która broni swojej wizji świata i która wzmacnia poczucie przynależności” - powiedziała.
Zdaniem europosłów Davida Cormand i Michèle Rivasi z grupy Zielonych/WSE, „naszym obowiązkiem jest przywrócenie Unii Europejskiej na właściwe tory w zakresie praworządności, aby bronić podstawowych praw wszystkich i je chronić”.
Eurodeputowani uznali też, że kryzys klimatyczny i ochrona środowiska powinny być priorytetami dla UE i francuskiej prezydencji. W ich ocenie, „w obliczu kryzysów ekologicznych, społecznych i demokratycznych Francja będzie musiała ponownie wzmocnić ambicje Europy i znaleźć rozwiązania kładące kres blokadom, które zbyt często paraliżują UE”.
Europoseł Jordan Bardella (Tożsamość i Demokracja/ID) oczekuje, że francuska prezydencja zreformuje strefę Schengen, zastrzegając swobodę przemieszczania się wyłącznie dla obywateli europejskich. Jego zdaniem, ataki terrorystyczne dokonane przez islamskich terrorystów, którym udało się wjechać na terytorium UE i którzy mogli przekraczać granice wewnątrz strefy Schengen, pokazują, jak słaby jest system swobodnego przemieszczania się. Jak ocenił, francuska prezydencja „powinna być okazją do wprowadzenia w końcu odważnych reform, na które czekają Francuzi i wszystkie narody Europy”.
Europosłanka Manon Aubry z Lewicy stwierdziła, że francuska prezydencja powinna być całkowicie skoncentrowana na dwóch najpilniejszych priorytetach naszych czasów: kryzysie klimatycznym i wzroście nierówności. Powiedziała, że Francja powinna naciskać na bardziej ambitny Zielony Ład i bronić go, walczyć o prawdziwą europejską płacę minimalną i naciskać na całkowitą transformację obecnych ram zarządzania gospodarką. Zdaniem Aubry, istotnym tematem, w którym należy poczynić postępy podczas prezydencji, jest odpowiedzialność korporacyjna.
Francja przejęła rotacyjne przewodnictwo w Radzie od Słowenii. Sprawuje je po raz trzynasty. Następnym krajem będą Czechy, które będą sprawować tę funkcję od 1 lipca 2022 r.
Źródło informacji: EuroPAP News
Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 10.01.2022, 11:56 |
Źródło informacji | EuroPAP News |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |