Newsletter

Debata "Jaką energetykę warto dotować?" już 28 czerwca

22.06.2017, 18:01aktualizacja: 22.06.2017, 18:01

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Jakie są rzeczywiste koszty energetyki opartej na węglu? W jaki sposób jawnie i w ukryciu dotowana jest produkcja energii z różnych źródeł? Na czym polega "bańka węglowa"? Na te i inne pytania odpowiedzą eksperci podczas czerwcowej debaty organizowanej przez Fundację Instytut na rzecz Ekorozwoju oraz Fundację im. Heinricha Bölla w Warszawie.

Zapraszamy w dniu 28 czerwca o godz. 11:00 na debatę "Jaką energetykę warto dotować?". Debata jest drugą częścią cyklu nawiązującego do "Atlasu węgla", publikacji Fundacji im. Heinricha Bölla, przedstawiającej aspekty społeczne, ekonomiczne oraz klimatyczne związane z wykorzystaniem węgla w energetyce.

Debatę będzie można obejrzeć na https://www.transmisjeonline.pl/chronmyklimat

Głównym ekspertem podczas debaty będzie Ewaryst Hille , niezależny ekspert współpracujący z Instytutem na rzecz Ekorozwoju. Debata będzie moderowana przez Bartłomieja Derskiego, redaktora portalu WysokieNapięcie.pl, patrona medialnego debaty. W czerwcowej debacie wezmą udział również: Beata Wiszniewska - dyrektor generalny Polskiej Izby Gospodarczej Energetyki Odnawialnej i Rozproszonej; Andrzej Bućko - prawnik i ekspert ds. rynku energii oraz Paweł Smoleń - doradca Zarządu Konfederacji Lewiatan.

Uczestniczki i uczestnicy debaty będą dyskutować o tym, jakie czynniki gospodarcze, środowiskowe oraz społeczne będą miały wpływ na wybór źródeł energii w najbliższych latach. Obecnie w krajach bogatych i rozwiniętych społeczeństwo ma świadomość, że pozyskiwanie energii w nowoczesnej gospodarce nie może odbywać się kosztem środowiska. Zatem pozyskiwana energia powinna być nie tylko dostępna, bezpieczna, wysokiej jakości oraz stosunkowo niedroga, ale także przede wszystkim ekologiczna. Globalne trendy wskazują na stały wzrost udziału źródeł odnawialnych w produkcji energii.

W perspektywie długookresowej warto dofinansowywać te obszary gospodarki energetycznej, które najpełniej spełniają kryteria rozwoju cywilizacyjnego i mają szansę na rozwój bez dotacji. Warto również w państwach, gdzie energetyka jest oparta na węglu kamiennym, wspierać społeczeństwo w akceptacji nadchodzących zmian zamiast sztucznie budować gospodarkę energetyczną w oparciu o górnictwo.

"Atlas węgla" do pobrania: https://pl.boell.org/pl/2016/03/14/atlas-wegla.

Zapis pierwszej debaty online pt. "Dlaczego węgiel tanieje?" można obejrzeć na kanale YouTube pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=EEZJ4U-A1Mc

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 22.06.2017, 18:01
Źródło informacji Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ