Newsletter

„Dekarbonizacja procesów budowlanych”: ekologiczne budownictwo w praktyce

18.04.2024, 08:00aktualizacja: 18.04.2024, 09:32

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. PAP - kadr z filmu
Fot. PAP - kadr z filmu
Dziś budownictwo odpowiada aż za ok. 40 proc. globalnych emisji dwutlenku węgla i musi je ograniczyć, jeśli mamy osiągnąć cel neutralności klimatycznej w 2050 r. Umożliwiają to rozwiązania, które promuje projekt „Dekarbonizacja procesów budowlanych” realizowany przez Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy (IOŚ-PIB) i Ogólnopolskie Stowarzyszenie Budownictwa Naturalnego (OSBN). Najważniejsze dla popularyzacji budownictwa przyjaznego klimatowi jest pokazywanie go w praktyce: jak działają technologie, jak materiały zachowują się w ręku budowniczego - dlatego ekspozycja projektu odwiedziła Targi LUBDOM, które odbyły się 13-14 kwietnia w Lublinie.

„Nieważne, czy chodzi o remont nieruchomości wybudowanej w technologiach tradycyjnych, budowę od podstaw domu jednorodzinnego, czy nawet projektowanie i realizację wielkoskalowych inwestycji komercyjnych lub publicznych - projekt pokazuje każdemu metody i sposoby obniżenia śladu węglowego inwestycji” - podkreślił Daniel Walczak z Krajowego Ośrodka Zmian Klimatu (KOZK) w Instytucie Ochrony Środowiska-Państwowym Instytucie Badawczym.

Goście targów mogli m.in. wziąć udział w warsztatach z naturalnych technik budowania, prowadzonych przez ekspertów OSBN, a także obejrzeć multimedialną wystawę prezentującą naturalne materiały i technologie budowlane oraz demonstracyjną konstrukcję domu z prefabrykowanych elementów drewniano-słomianych. Taka koncepcja ekspozycji znalazła uznanie nie tylko w oczach uczestników targów, ale też organizatorów: IOŚ-PIB otrzymał główną nagrodę w kategorii „Forma promocji targowej”.

„Bardzo cieszymy się z wyróżnienia, które otrzymaliśmy na Targach LUBDOM. Staraliśmy się pokazać, że budownictwo naturalne to nie tylko zastosowanie drewna, ale również cały wachlarz materiałów i technologii, np. beton konopny, bloczki drewniano-słomiane, oleje, woski, farby i tynki naturalne” - tłumaczyła Agnieszka Kaczurba z OSBN.

Z kolei ekspert OSBN dr Tomasz Zmyślony z Akademii Sztuki Pięknych w Gdańsku podkreślił, że jeśli budownictwo ma być przyjazne dla klimatu i środowiska, zasoby muszą być wykorzystywane ponownie, a ilość odpadów zredukowana do minimum - zgodnie z zasadami Gospodarki Obiegu Zamkniętego (GOZ).

„W tym modelu budynki są pieczołowicie rozbierane - jak najmniej elementów jest niszczonych” - powiedział ekspert OSBN.

Z myślą o projektantach, inwestorach i wykonawcach, którzy chcą budować w sposób przyjazny dla klimatu i środowiska powstał „Poradnik Inwestora” - darmowa, ogólnodostępna publikacja przeznaczona zarówno dla inwestorów indywidualnych i samorządowych, jak i dla deweloperów. Pomoże ona przygotować się nie tylko do budowy domu jednorodzinnego, lecz także np. do realizacji wielkoskalowej inwestycji mieszkaniowej z zastosowaniem naturalnych materiałów i technologii.

Już za 3 lata ograniczanie emisji CO2 w budownictwie nie będzie kwestią dobrej woli, a obowiązkiem. Zmiany nadchodzą wraz z nowelizacją tzw. dyrektywy budynkowej. Od 2027 r. wymagane będą analizy emisji z całego cyklu życia budynków - od pozyskania materiałów, przez budowę, użytkowanie, aż do rozbiórki i powtórnego użycia. Ponadto producenci wyrobów budowlanych będą musieli podawać informacje o wpływie środowiskowym wyrobów oraz projektować je tak, aby łatwo było ponownie je wykorzystywać.

Pomocą posłuży opracowywany w ramach projektu model wyliczania śladu węglowego w cyklu życia produktu (tzw. model LCA - Life Cycle Assessment) dla wybranych naturalnych materiałów budowlanych.

Projekt „Dekarbonizacja procesów budowlanych - wprowadzenie materiałów naturalnych o zerowym śladzie węglowym, w tym drewna, do gospodarki obiegu cyrkularnego w budownictwie” jest realizowany przez Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Budownictwa Naturalnego. Korzysta z dofinansowania o wartości 744951 euro otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach Funduszy EOG. Celem projektu jest umożliwienie rozwoju sektora budownictwa naturalnego i drewnianego oraz implementacja Gospodarki Obiegu Zamkniętego w sektorze budownictwa w Polsce.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 18.04.2024, 08:00
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ