Newsletter

Dzięki lekom biorównoważnym budżet może oszczędzić nawet 100 mln USD

10.10.2019, 15:14aktualizacja: 10.10.2019, 15:14

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

W Polsce możliwości korzystania z terapii biologicznych są bardzo ograniczone w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej. Tę sytuację może poprawić zwiększenie dostępności leków biorównoważnych, stanowiących tańsze odpowiedniki biologicznych. W ten sposób budżet państwa mógłby zaoszczędzić ok. 100 mln USD w ciągu 4 lat.

„Polska jest na jednym z ostatnich miejsc, jeśli chodzi o dostępność pacjentów do leczenia biologicznego. Przyczyny tego są różne: można tu mówić o budżecie, który jest niższy niż w krajach Europy Zachodniej, z drugiej strony wykorzystanie tego budżetu w Polsce jest nieprawidłowe” - mówi Beata Karasińska, dyrektor działu biofarmaceutyków na Europę Środkowo-Wschodnią, Sandoz Global.

W praktyce oznacza to, że aby pacjenci mogli być leczeni lekami biologicznymi, muszą trafić do lekarza w szpitalu, a to generuje koszty.

Jak podkreśla Beata Karasińska, programy lekowe dla leczenia lekami biologicznymi są nieefektywne kosztowo i bardzo restrykcyjne, co ogranicza dostępność tego typu terapii. „Jest to bardzo ograniczony dostęp, pacjent musi być bardzo ciężko chory - i mówimy tu zarówno o chorobach układu przewodu pokarmowego, jak i schorzeniach reumatologicznych czy łuszczycy - żeby mógł zostać zakwalifikowany do programu lekowego - mówi przedstawicielka Sandoz Global. - Dodatkowo, po pewnym okresie musi być z tego programu wycofany bez względu na to, czy terapia była skuteczna czy nie”.

Jej zdaniem należałoby zmienić kryteria dostępu i wyłączanie pacjenta z programów lekowych, bo obecna formuła bardzo ogranicza dostępność do terapii lekami biologicznymi.

„Jeżeli będziemy korzystać z leków biologicznych biorównoważnych, więcej pacjentów będzie leczonych. One powstają w momencie, kiedy wygasa ochrona patentowa na lek biologiczny referencyjny” - zaznacza Karasińska. Leki biologiczne równoważne zastępują leki biologiczne referencyjne, ale są ich tańszymi odpowiednikami. W badaniach klinicznych udowodniono, że ich skuteczność i bezpieczeństwo są niemalże identyczne jak leków biologicznych referencyjnych.

„Mija 10 lat stosowania leków biologicznych biorównoważnych i ceny leków, które 10 lat temu zostały wprowadzone na rynek, są w tej chwili około 70-80 proc. niższe. Wprowadzenie w ubiegłym roku pierwszych odpowiedników do leku adalimumab pokazało, że te oszczędności już w pierwszych miesiącach mogą sięgać 50, a nawet 70 proc. Jeżeli chodzi o oszczędności dla budżetu to mogą one sięgnąć nawet 100 mln dol. w latach 2016-2020” - mówi dyrektor działu biofarmaceutyków na Europę Środkowo-Wschodnią Sandoz Global.

Jak twierdzi Beata Karasińska, aby zwiększyć dostępność polskich pacjentów do leczenia biologicznego, należałoby zastąpić programy lekowe innymi metodami refundacji. Jej zdaniem w przypadku leków stosowanych w reumatologii czy w gastroenterologii mógłby to być zakup leku w aptece, a w przypadku onkologii - przeniesienie leków z programów lekowych do katalogu chemioterapii.

Podczas konferencji pt. „Kliniczne i ekonomiczne aspekty leczenia biologicznego w Polsce”, która odbyła się 8 października br., eksperci z Polski i z zagranicy zastanawiali się, jak poprawić sytuację chorych w naszym kraju.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 10.10.2019, 15:14
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ