Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Po kalifornijskich drogach już od dawna poruszają się autonomiczne samochody Google'a. Właściciele aut marki Tesla mogą zainstalować wersję autopilota, pozwalającą zdjąć ręce z kierownicy. Zapowiedzi są jasne - marka jest coraz bliżej stworzenia w pełni autonomicznego samochodu. Prototypy testuje też Volvo, Ford, Mercedes. 29 września - na warszawskim Torze Automobilklubu Polskiego odbędą się pierwsze tego rodzaju i największe w kraju testy systemów autonomicznych i półautonomicznych. To prezent dla miłośników motoryzacji z okazji 15 urodzin Business Lease.
Pierwszym przykazaniem nowej ery motoryzacji jest ekologia. Władze Holandii zdecydowały, że od 2025 roku nie będą rejestrowały samochodów z silnikiem spalinowym a jedynie elektryczne lub napędzane wodorem. Z kolei w Norwegii co trzecie rejestrowane auto jest napędzane prądem. Podstawą pojazdów przyszłości będą silniki niedużej pojemności z niewielką liczbą cylindrów, za to oszczędne i emitujące jak najmniej spalin.
Kolejny filar przyszłości to technologia. Aby samochód autonomiczny działał prawidłowo, trzeba stworzyć ponad dziesięć razy więcej kodów programistycznych, niż w przypadku nowoczesnych myśliwców bojowych. To jeden z powodów, dla których tematem zainteresowała się Dolina Krzemowa. Koncerny motoryzacyjne zamierzają przejmować startupy i firmy technologiczne oraz zatrudniać nowych specjalistów. Samochody przyszłej generacji najpewniej obejdą się bez kierowców, ale nie bez programistów. W końcu to w kolejnych linijkach kodów zapisywane są miliardy EUR potencjalnych zysków.
Czy samochody autonomiczne pojawią się w naszych garażach? Niekoniecznie! Jak na razie większość z nas płaci raczej za możliwość korzystania z pojazdu, kiedy pojawi się taka potrzeba, niż za jego faktyczne użytkowanie. W świecie samochodów autonomicznych ma być inaczej. Wariant idealny to bezzałogowe pojazdy, które będziemy wynajmować, zamawiać za pośrednictwem aplikacji lub korzystać z nich razem z innymi pasażerami w modelu "sharing economy".
Zgodnie z przewidywaniami masowa produkcja samochodów autonomicznych ma ruszyć przed 2021 rokiem. Pierwsze auta bez kierowcy, kierownic i pedałów trafią do przedsiębiorstw oferujących tzw. ride-sharing (np. BlaBlaCar) i ride-hailing (np. Uber). Przełom ma być porównywalny z uruchomieniem zautomatyzowanej linii montażowej.
KONTAKT:
Katarzyna Kowalczyk
tel. kom. +48 510 027 014
e-mail: k.kowalczyk@businesslease.pl
-
Alicja Myśliwiec
tel. kom.+48 503 028 993
e-mail: alicja.mysliwiec@prbroker.pl
Odwiedź stronę Business Lease
Śledź Business Lease na Facebooku
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 23.09.2016, 17:01 |
Źródło informacji | Business Lease |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Prof. Jacek Sierak z SGH: miasta nie wiedzą, jakich usług zdrowotnych będą potrzebować w przyszłości PAP
Władze miast powiatowych mają ograniczoną wiedzę, jeśli chodzi o to, jakie usługo zdrowotne będą u nich realizowane w przyszłości - wskazuje prof. Jacek Sierak, kierownik Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej. „Są to inwestycje bezpośrednio miejskie, jak i innych podmiotów. W ostatnich latach duże miasta funkcjonowały w warunkach bardzo dużej niepewności finansowej. Trudno jest też zidentyfikować prawdziwą liczbę mieszkańców tych miast” - mówi ekspert.- 22.11.2024, 15:32
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Projekt Baltica 2 przechodzi z fazy przygotowania inwestycji do realizacji PAP
„Trwają przygotowania lądowej części projektu. Rok 2027 to etap instalacji morskich turbin wiatrowych i oddanie całego przedsięwzięcia do eksploatacji. A późnej kilkadziesiąt lat efektywnej produkcji zielonej energii dla polskich odbiorców” – mówił Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024. Baltica 2 jest wspólnym projektem PGE i Ørsted.- 22.11.2024, 14:04
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu