Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Jednym z kluczowych elementów rozwoju firmy jest wejście na rynki zagraniczne. Już od 16 lat polskim przedsiębiorcom ułatwia to Enterprise Europe Network (EEN) - największa na świecie sieć wspierająca firmy z sektora MŚP w internacjonalizacji. Ośrodki Sieci działają na zasadzie non profit i są afiliowane przy takich organizacjach jak izby przemysłowo-handlowe, agencje rozwoju regionalnego czy centra wspierania przedsiębiorczości. Aktualnie w Polsce działa 28 ośrodków Sieci, których prace koordynuje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).
Internacjonalizacja określa każdą działalność firmy podejmowaną na rynkach zagranicznych. Obejmuje m.in. eksport produktów lub usług, nawiązywanie międzynarodowych kontaktów gospodarczych, wspólne przedsięwzięcia, sojusze strategiczne, licencje, franchising, bezpośrednie inwestycje zagraniczne oraz inne formy współpracy między partnerami handlowymi działającymi w różnych krajach. Jak wynika z badań Komisji Europejskiej, ze względu na ograniczone zasoby będące w dyspozycji MŚP przeważającym elementem internacjonalizacji wśród nich jest eksport i import. Według Głównego Urzędu Statystycznego w latach 2005-2019 Polska uplasowała się w pierwszej dziesiątce głównych eksporterów europejskich. Co warto podkreślić, dzięki przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej wartość polskiego eksportu wzrosła pięciokrotnie. W 2023 r. wyniosła 351 mld euro.
„Sieć Enterprise Europe Network działa od 1 stycznia 2008 r. Oferuje kompleksowe usługi firmom z sektora MŚP, aby mogły w pełni rozwinąć swój potencjał i zdolności innowacyjne. Od początku istnienia z usług Sieci w Polsce skorzystało niemal 174 tys. przedsiębiorców. To pokazuje, że wsparcie Enterprise Europe Network jest potrzebne polskim przedsiębiorcom” - mówi Michał Polański, dyrektor Departamentu Wsparcia Przedsiębiorczości, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).
Targi i misje gospodarcze
W ramach wsparcia przedsiębiorcy mają szansę na udział w międzynarodowych targach, giełdach kooperacyjnych i misjach gospodarczych. W ciągu 16 lat ośrodek przy PARP współorganizował, promował lub uczestniczył w 1336 wydarzeniach b2b i misjach zagranicznych, w czasie których odbyło się ponad 27 tys. spotkań polskich przedsiębiorców. Wzięło w nich udział ponad 10 tys. uczestników. Uczestnictwo w giełdach kooperacyjnych umożliwia przedsiębiorcom nawiązanie kontaktów z potencjalnymi partnerami biznesowymi w jednym miejscu i czasie oraz transfer wiedzy i wymianę doświadczeń. To także szansa na zapoznanie się z najnowszymi trendami w branży, zareklamowanie swojej działalności, a także pozyskanie nowych zleceń. Enterprise Europe Network organizuje także wydarzenia lokalne i regionalne dla przedsiębiorców. Od 2008 r. w 1490 wydarzeniach udział wzięło ponad milion uczestników.
Organizowane przez Enterprise Europe Network spotkania b2b często odbywają się podczas najważniejszych i największych na świecie wydarzeń targowo-konferencyjnych dla danej branży. Przedsiębiorcy są objęci wsparciem jeszcze przed rozpoczęciem przedsięwzięcia. EEN pomaga opracować ofertę firmy oraz udziela informacji na temat poszczególnych rynków, różnic kulturowych oraz kultury biznesu. Przedstawiciele Enterprise Europe Network wspierają przedsiębiorców także w trakcie wydarzenia. Udział w wydarzeniach kooperacyjnych organizowanych przez ośrodki sieci Enterprise Europe Network zazwyczaj jest bezpłatny. Co więcej, uczestnicy często zwalniani są z opłat za bilety wstępu na targi - pokrywają jedynie koszty przelotu, zakwaterowania i pobytu na miejscu. Wśród ostatnich wydarzeń targowo-konferencyjnych, przy okazji których przedsiębiorcy mogli wziąć udział w spotkaniach organizowanych przez Sieć, można wymienić m.in. Smart Energy Week / Green Transformation Week w Tokio, Technology & Business Cooperation Days na Hannover Messe czy Open Innovation Challenge na Mobile World Congress w Barcelonie.
Bezpłatne porady eksperckie i pomoc w znalezieniu partnera biznesowego
Przedsiębiorcy mogą skorzystać z bezpłatnych usług doradczych z zakresu prawa oraz polityk i programów UE, internacjonalizacji przedsiębiorstw oraz innowacji i transferu technologii. Wiedza ekspertów Sieci na temat kwestii prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej na wspólnym rynku europejskim, internacjonalizacji przedsiębiorstw, GOZ, a także innowacji i transferu technologii - to cenne źródło informacji dla przedsiębiorców. Specjaliści oferują również pomoc w zakresie wsparcia finansowego i organizacyjnego, dostępnego w ramach programów Unii Europejskiej. Od początku istnienia Enterprise Europe Network z indywidualnego wsparcia doradczego skorzystało już ponad 51 tys. przedsiębiorców. Z doświadczenia i wiedzy ekspertów w zakresie internacjonalizacji firm można skorzystać również w ramach artykułów, poradników, informacji i filmów szkoleniowych dostępnych w Strefie wiedzy.
Inspiracja do działania
Enterprise Europe Network organizuje także bezpłatne seminaria i webinaria dla przedsiębiorców z sektora MŚP. Podczas wydarzeń poruszane są tematy m.in. z zakresu prawa, polityki i standardów Unii Europejskiej, dostępu firm z sektora MŚP do finansowania, w tym w ramach funduszy unijnych oraz możliwości działania MŚP na rynkach zagranicznych. Wszystkie nagrania webinariów są dostępne na YouTube PARP.
Sieć pomaga w nawiązaniu współpracy z zagranicznym partnerem, prowadząc bazę zagranicznych ofert kooperacyjnych. W katalogu znajdują się zapytania firm zagranicznych o konkretne produkty lub usługi. Poszukiwania partnerów do współpracy można rozpocząć także od umieszczenia oferty swojej firmy w międzynarodowej bazie przedsiębiorstw poszukujących partnerów biznesowych. Jest to anglojęzyczna międzynarodowa baza ofert współpracy zawierająca profile firm z ponad 60 krajów, w których działają ośrodki Sieci.
„Baza to narzędzie ułatwiające przedsiębiorcom poszukującym zagranicznych partnerów biznesowych nawiązanie kontaktów z producentami, dystrybutorami, przedstawicielami handlowymi i podwykonawcami, a także z partnerami technologicznymi w zakresie transferu technologii, wiedzy oraz B+R. Baza nie służy do promocji oferty firm wśród konsumentów, lecz do poszukiwania współpracy b2b lub technologicznej. Od 2008 roku opublikowano prawie 8 tysięcy zagranicznych ofert współpracy, co przełożyło się na blisko 3 tysiące umów biznesowych i technologicznych” - podkreśla Michał Polański.
Zdobywanie doświadczeń dzięki Erasmusowi
Przykładem konkretnych działań wspierających międzynarodowy rozwój firm był program realizowany przez PARP „Erasmus Global”, dzięki któremu młodzi przedsiębiorcy zdobywali umiejętności potrzebne do prowadzenia działalności gospodarczej od doświadczonych firm zagranicznych. W ramach EYE Global współpraca między dwoma przedsiębiorcami odbywała się podczas 1-3-miesięcznego pobytu u wykwalifikowanego przedsiębiorcy zagranicznego. Udział w programie dał młodym przedsiębiorcom dostęp do specjalistycznej wiedzy, ale także możliwość zbudowania sieci kontaktów i silnych relacji oraz doskonalenia umiejętności językowych. Skorzystali na tym także przedsiębiorcy przyjmujący - praca z energicznym i zmotywowanym, początkującym przedsiębiorcą wniosła innowacyjne pomysły, nową wiedzę i umiejętności, przyczyniając się do rozwoju firmy.
Nabór do „Erasmus Global” trwał od 14 marca 2023 r. do 1 lutego 2024 r. W programie mogli wziąć udział młodzi przedsiębiorcy dopiero planujący założenie własnej firmy lub mający mniej niż 3 lata doświadczenia w prowadzeniu działalności gospodarczej. Gospodarzem byli doświadczeni przedsiębiorcy, którzy są właścicielami i zarządzają małym lub średnim przedsiębiorstwem z siedzibą w USA (stany Nowy Jork i Kalifornia), Singapurze, Izraelu, Korei Południowej, Kanadzie (stany Kolumbia Brytyjska i Quebec) oraz na Tajwanie. Maksymalne, bezzwrotne dofinansowanie wynosiło 3 tys. euro, można je było przeznaczyć na pokrycie wydatków związanych z pobytem u mikroprzedsiębiorcy, małego lub średniego przedsiębiorcy w innym państwie biorącym udział w programie.
PARP od 2012 roku wspiera realizację programu „Erasmus dla Młodych Przedsiębiorców”. Jaka jest jej rola? Jako instytucja pośrednicząca odpowiada za poszukiwanie zagranicznych przedsiębiorców, osób zainteresowanych wyjazdem za granicę oraz polskich przedsiębiorców z sektora MŚP gotowych stać się hostami dla gości z krajów UE. W ciągu tych lat PARP przekazała 439,6 tys. euro i pomogła nawiązać 217 wymian pomiędzy przedsiębiorcami.
„Chcemy, aby młodzi przedsiębiorcy mieli możliwość zdobywania wiedzy i doświadczenia od zagranicznych partnerów, którzy już odnieśli sukces. Obecnie trwa nabór do 13 edycji programu >>Erasmus dla młodych przedsiębiorców<<. Do 31 stycznia 2027 r. początkujący przedsiębiorcy, którzy mają w planach założenie własnej działalności gospodarczej lub rozpoczęli działalność w ciągu ostatnich trzech lat, mogą przesyłać swoje zgłoszenia. Dzięki comiesięcznemu dofinansowaniu w wysokości od 530 euro do 1100 euro będą mieli szansę na wypracowanie efektywnego modelu prowadzenia swojej firmy” - mówi Michał Polański.
Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 6 600 euro. Program zakłada maksymalnie 6-miesięczny pobyt za granicą.
Zagraniczna promocja marki
Polskie firmy mają możliwość promowania innowacyjności na arenie międzynarodowej także w ramach działania „Umiędzynarodowienie MŚP - Brand HUB”, realizowanego z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 (FENG). Projekt jest prowadzony w partnerstwie z Ministerstwem Rozwoju i Technologii. PARP jest realizatorem programów promocji sześciu sektorów: IT/ICT, medycznego i farmaceutycznego, przemysłu kreatywnego, budowy i wykańczania budowli, zielonych technologii oraz elektroniki profesjonalnej, mikroelektroniki i fotoniki. Działania realizowane w ramach programów będą miały na celu promocję ww. branż za granicą i będą obejmowały, przede wszystkim, organizację polskich stoisk narodowych na kluczowych zagranicznych imprezach targowych.
Na organizowanych stoiskach polskie firmy będą miały możliwość nieodpłatnego skorzystania z przestrzeni do odbywania spotkań z zagranicznymi kontrahentami, prezentacji materiałów informacyjno-promocyjnych, a także wyświetlania filmów reklamowych na dostępnych ekranach. W ramach programów będą również przygotowywane raporty nt. poszczególnych sektorów, zawierające katalogi z wizytówkami polskich firm działającymi w danej branży. Realizacja działań potrwa do końca 2029 r.
28 maja 2024 r. PARP rozpocznie nabór do konkursu „Promocja marki innowacyjnych MŚP", finansowanego z FENG. Konkurs zostanie skierowany do firm, które planują uczestnictwo w wydarzeniach targowych i konferencyjnych towarzyszących Wystawie Światowej Expo 2025 Osaka, Kansai. Będzie miał na celu wsparcie polskich przedsiębiorców w zdobywaniu nie tylko rynku Japonii, ale również Korei Południowej oraz państw Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej ASEAN: Filipin, Indonezji, Malezji, Singapuru, Tajlandii, Brunei, Wietnamu, Laosu, Mjanmamu i Kambodży. Dzięki temu przedsiębiorcy będą mieli szansę na zdobycie finansowania na promocję swojej marki produktowej oraz Marki Polskiej Gospodarki, co jest nieocenioną okazją do zaprezentowania polskiej innowacyjności na świecie. Środki przeznaczone na dofinansowanie projektów w naborze to 100 milionów złotych, a projekty będą mogły być realizowane od 1 stycznia do 31 grudnia 2025 roku.
Źródło informacji: PARP
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 10.06.2024, 10:15 |
Źródło informacji | PARP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Andersen rozszerza globalną ofertę usług wyceny w 10 krajach Azji i Pacyfiku
- 22.11.2024, 09:30
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Business Wire
-
Image
BingX otwiera Strefę Innowacyjnych Rozwiązań na rynku spot, aby maksymalnie wykorzystać potencjał rynku byka
- 22.11.2024, 09:27
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire
-
Image
Orsted: za dwa lata ruszamy z produkcją energii z morskiej farmy wiatrowej PAP
„Orsted wspólnie z PGE realizuje projekt Baltica 2. Jest to największy kiedykolwiek zrealizowany w Polsce projekt energetyki odnawialnej o mocy 1,5 GW” – mówiła Agata Staniewska-Bolesta, dyrektorka zarządzająca Orsted Offshore Polska, podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024.- 22.11.2024, 09:19
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom