Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Dyrektor Dybowski brał udział w panelu dyskusyjnym poświęconym morskiej energetyce wiatrowej. „Decyzje inwestycyjne nie zostały jeszcze podjęte, ale analizujemy projekt MEW. Uważamy, że to właściwy, najlepszy kierunek rozwoju rynku odnawialnych źródeł energii w Polsce. Robimy pierwsze analizy, badania środowiskowe. Posiadamy koncesje, czyli pozwolenie na budowę sztucznych wysp, które pozwalają na wybudowanie wiatraków o mocy 1200 megawatów” - powiedział Dybowski.
Istniejące już technologie pozwalają budować wiatraki o mocy 6-8 megawatów, ale Orlen śledzi na bieżąco nowe rozwiązania, dzięki którym powstają turbiny ponad 10 megawatowe.
„Morska energetyka wiatrowa, tak jak lądowa, jest jednym z najtańszych odnawialnych źródeł energii. Przy produkcji prądu nie ma emisji szkodliwych substancji” - mówiła na wspomnianym panelu Monika Morawiecka, prezes Zarządu PGE Baltica. Według niej, nadszedł właśnie moment, kiedy energetyka wiatrowa staje się w końcu opłacalna, a przez to atrakcyjna ekonomicznie. „Jeszcze do niedawna nie było nas stać na ten rodzaj energii. Teraz musimy się zastanowić nad tym jak, a nie czy, w to wejść” - mówiła prezes Morawiecka.
W opinii dyrektora Dybowskiego inwestycje Orlenu w morską energetykę wiatrową, spowodują powstanie nowej dziedziny gospodarki. Zgadza się z nim poseł Zbigniew Gryglas, który również brał udział w panelu. „To impuls do stworzenia całkiem nowej branży. W zasadzie ona już funkcjonuje, chociaż nie zamówiliśmy jeszcze żadnej farmy wiatrowej, ani jej nie zbudowaliśmy. Polskie firmy są bardzo aktywne na rynku, oferując rozmaite urządzenia związane z budowaniem wiatraków” - mówił poseł Gryglas.
Przedstawiciel Orlenu szacuje, że wybudowanie morskich elektrowni wiatrowych o mocy 1200 megawatów, wymaga inwestycji rządu kilkunastu miliardów złotych. „Zakładamy jednak, że w związku z rozwojem technologii ceny jednostkowe uzyskania megawata będą szły w dół” - powiedział dyrektor Dybowski.
Budowa morskiej farmy wiatrowej odbywać się będzie z pełnym poszanowaniem środowiska naturalnego. „Obszar, na którym chcemy postawić farmę, zostanie przebadany. Sprawdzimy, czy nie przebiegają tam szlaki migracji ptaków, nietoperzy, czy nie żyją tam ssaki morskie, np. morświny, które są bardzo czułe na drgania czy hałas. Oczywiście, jeśli okaże się, że budowa wiatraków miałaby w jakikolwiek negatywny sposób wpłynąć na środowisko, będziemy musieli się dopasować do istniejących warunków. Miejsce, gdzie staną wiatraki musi być odpowiednio dobrane” - podkreślił dyrektor Dybowski.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 05.09.2019, 15:16 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
W 2024 roku pociągami PKP Intercity podróżowało 78,5 mln pasażerów
W ubiegłym roku PKP Intercity zanotowało rekordową liczbę pasażerów - 78,5 mln i szacuje, że w 2025 roku z jego usług skorzysta ponad 83,5 mln osób. Pasażerowie pociągów dalekobieżnych najczęściej w 2024 roku wybierali trasy między Warszawą a Trójmiastem, Krakowem, Łodzią, Poznaniem i Lublinem. Przewoźnik oferuje 505 połączeń międzymiastowych.- 31.01.2025, 15:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Baker McKenzie: przepisy dotyczące przejrzystości wynagrodzeń pomogą zmniejszyć lukę płacową
Nowe przepisy dotyczące przejrzystości wynagrodzeń powinny zmniejszyć nierówności w zarobkach kobiet i mężczyzn, choć ich wdrożenie może stanowić wyzwanie dla wielu polskich firm, twierdzą prawnicy kancelarii Baker McKenzie. Zgodnie z dyrektywą unijną, pracodawcy zaraportują dane o luce płacowej, a jeśli wyniesie ona 5 proc. lub więcej bez obiektywnego uzasadnienia, będą musieli przeprowadzić wspólną ocenę płac z przedstawicielami pracowników.
- 31.01.2025, 10:00
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Baker McKenzie
-
Image
Trzeci salon rowerowy spółki Dadelo S.A. otworzy się już 1 lutego
W sobotę 1 lutego otwarty zostanie trzeci salon stacjonarny CentrumRowerowe.pl. Sklepy należą do Dadelo S.A., spółki notowanej na warszawskiej giełdzie, której główną działalnością jest sprzedaż rowerów, części i akcesoriów rowerowych online. Tym razem na lokalizację sklepu wybrane zostało Trójmiasto, a dokładniej Morski Park Handlowy w Gdańsku. Otwarcie kolejnego obiektu jest realizacją długofalowej strategii, która zakłada uruchomienie sieci 7 salonów stacjonarnych do 2027 roku.- 31.01.2025, 09:00
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Oponeo
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ