Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Katarzyna Kreczmańska-Gigol wskazała, że dla przedsiębiorstw pokusą jest finansowanie działalności inwestycyjnej źródłami krótkoterminowymi. Jak wskazała, są one tańsze. Podkreśliła jednak, że koncentrowanie się na koszcie finansowania to jeden z najczęściej popełnianych błędów.
„Najczęściej popełniany błąd to skupianie się na cenie i szukanie źródła finansowania niedostosowanego do przeznaczenia. Zasadniczo jest tak, że strategia finansowania wynika ze strategii rozwoju przedsiębiorstwa. Sama strategia finansowania nic nam nie da, jeśli nie będziemy mieli jasnego celu jeśli chodzi o strategię rozwoju. Strategia finansowania jest uzupełnieniem i ma być dostosowana do naszego pomysłu biznesowego” – mówiła Kreczmańska-Gigol.
Wiceprezes KGHM wzięła udział w debacie „Długoterminowe finansowanie dla polskiej gospodarki”, która odbyła się w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
W trakcie panelu podkreślano znaczenie kwestii innowacyjności i wdrażania nowych rozwiązań technologicznych w kontekście sposobów finansowania. Jak zaznaczyła Kreczmańska-Gigol, w przemyśle wydobywczym wdrażanie nowych technologii i prowadzenie badań jest konieczne, jednak wymaga bezpiecznego, długoterminowego finansowania.
„W tej chwili wydobywa się miedź na głębokości ok. tysiąca metrów, złoża te się wyczerpują. W przyszłości trzeba będzie wydobywać miedź z głębokości 1300 metrów. Tu pozostaje kwestia wysokiej temperatury i wymyślenia technologii schładzania powietrza pod ziemią. Stale prowadzimy badania posiłkując się w tej chwili liniami kredytowymi. Mimo tego, że kredyty bankowe są w tej chwili tańsze niż np. obligacje, to proszę pamiętać o tym, że kredyt jest tańszy w okresie dobrej koniunktury. W okresie gorszej koniunktury kredyt drożeje. Stąd istotne jest to, żeby finansując innowacje mieć bezpieczne, długoterminowe źródło finansowania. Takie bezpieczeństwo daje rynek kapitałowy” – wskazała.
Jak dodała w rozmowie z PAP innowacje to specyficzny przedmiot finansowania. „Wiążą się z wysokim ryzykiem, nigdy nie wiadomo czy zostaną one wdrożone i czy przyniosą skutek biznesowy jakiego się spodziewamy” – wyjaśniła wiceprezes Zarządu ds. Finansowych KGHM Polska Miedź SA.
„W związku z wysokim ryzykiem, źródła finansowania powinny być długoterminowe, uniezależnione od skutku podejmowanych działań, dobrze by był to kapitał cierpliwy. Charakteryzuje się on przede wszystkim skłonnością do długiego czekania na efekty, na zwrot tego kapitału i na zarobek. Cierpliwy kapitał nie rozlicza w skrupulatny sposób z efektów, jest kapitałem elastycznym” – wskazała Katarzyna Kreczmańska-Gigol.
Dodała, że w tym wypadku najlepsze są pożyczki, przy czym pożyczki bankowe są bardziej ryzykowne niż te zaciągane na rynku kapitałowym. „Same banki muszą stosować się do przepisów, które ograniczają swobodę prowadzenia działalności bankowej. Natomiast inwestorzy na rynku kapitałowym mają większą swobodę, mogą być dawcami kapitału bardziej cierpliwymi, są gotowi ryzykować więcej w zamian za wyższe wynagrodzenie” – przyznała.
„Wnioski płynące dyskusji podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego wychodziły poza sektor bankowy. Sektor bankowy siłą rzeczy musi zachowywać się ostrożnie, bo chroni depozyty. My obok sektora bankowego potrzebujemy silnego rozwoju rynku kapitałowego, bo rynek kapitałowy jest bardziej cierpliwy” – podsumowała Katarzyna Kreczmańska-Gigol.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 24.05.2019, 14:34 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Polska gościnność w sercu Ameryki - PLL LOT otworzyły nowy salonik biznesowy na lotnisku w Chicago
• Polskie Linie Lotnicze LOT otworzyły swój pierwszy salonik biznesowy w Ameryce Północnej.
• LOT Business Lounge zlokalizowany jest w porcie lotniczym O’Hare w Chicago.
• Przestrzeń dostępna jest dla pasażerów codziennie w godzinach od 7 do 24 czasu lokalnego.
• Salonik biznesowy w Chicago to kolejny krok w umacnianiu pozycji PLL LOT jako przewoźnika pierwszego wyboru dla pasażerów podróżujących między USA a Europą.- 20.12.2024, 15:36
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PLL LOT