Pobierz materiał i Publikuj za darmo
InPhoTech pracuje nad rozwojem autorskiej technologii światłowodowej od ponad dekady i jak zaznaczył Nasiłowski, spółka ma już na całym świecie ponad 80 patentów na innowacyjne rozwiązania. Obecnie światłowody testowane są pod kątem autonomicznego systemu monitorowania temperatury szyn, po których poruszają się pociągi.
Szerokie zastosowanie technologii światłowodowej w transporcie kolejowym prezes zarządu InPhoTech widzi również w kompleksowym monitorowaniu ruchu w sieci, z uwzględnieniem analizowania kondycji technicznej taboru (szczególnie kół), trakcji elektrycznej i szybkiego raportowania awarii, a także monitorowania otoczenia szlaków komunikacyjnych.
Jak zaznaczył Tomasz Nasiłowski, cieszy fakt, że polska kolej jest otwarta na innowacje. Szczególnie w przypadku transportu szynowego dużych prędkości aspekt bezpieczeństwa nabiera znaczenia w kontekście pasażerów oraz innych uczestników ruchu. Odpowiedź na wyzwania z tego zakresu stanowi fotonika światłowodowa oraz sztuczna inteligencja.
O szeregu wyzwań związanych z budową tzw. Kolei Dużych Prędkości jako elementu projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego opowiadał między innymi Ireneusz Merchel, prezes PKP PLK. Jego zdaniem już za trzy lata pod kątem linii dla CPK będzie gotowych łącznie ponad 1,5 tys. km zmodernizowanych szlaków kolejowych.
Leszek Hołda, członek zarządu PKP Energetyka poruszył też wątek wykorzystania nowego systemu zasilania (25KV) umożliwiającego bezpieczne przemieszczanie się składów z wyższą prędkością dochodzącą do 350 km/h. Pod tym kątem prowadzone są już prace modernizacyjne w zakresie samej infrastruktury.
Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury wyraził przekonanie o mocnej impulsowej roli Kolei Dużych Prędkości dla rozwoju transportu szynowego w Polsce, która doprowadzi do zwiększenia przepustowości i popytu wśród klientów, a w połączeniu z projektem CPK znacznie skróci czas przejazdu między największymi ośrodkami miejskimi.
Ignacy Góra, prezes Urzędu Transportu Kolejowego określił polski system kolejowy jako wysoce bezpieczny, podając jako przykład statystykę w postaci 1,8 wypadku na milion przejechanych kilometrów. Oczywiście w tym zakresie UTK wdraża rozwiązania eliminujące ryzyko i analizuje Kolej Dużych Prędkości pod kątem transmisji danych.
Panel poświęcony dyskusji o Kolei Dużych Prędkości w kontekście rozwoju regionu i walki z wykluczeniem komunikacyjnym odbył się w ramach jubileuszowego Forum Ekonomicznego w Karpaczu w dniach 7-9 września 2021 roku.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 09.09.2021, 10:20 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Prof. Jacek Sierak z SGH: miasta nie wiedzą, jakich usług zdrowotnych będą potrzebować w przyszłości PAP
Władze miast powiatowych mają ograniczoną wiedzę, jeśli chodzi o to, jakie usługo zdrowotne będą u nich realizowane w przyszłości - wskazuje prof. Jacek Sierak, kierownik Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej. „Są to inwestycje bezpośrednio miejskie, jak i innych podmiotów. W ostatnich latach duże miasta funkcjonowały w warunkach bardzo dużej niepewności finansowej. Trudno jest też zidentyfikować prawdziwą liczbę mieszkańców tych miast” - mówi ekspert.- 22.11.2024, 15:32
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Projekt Baltica 2 przechodzi z fazy przygotowania inwestycji do realizacji PAP
„Trwają przygotowania lądowej części projektu. Rok 2027 to etap instalacji morskich turbin wiatrowych i oddanie całego przedsięwzięcia do eksploatacji. A późnej kilkadziesiąt lat efektywnej produkcji zielonej energii dla polskich odbiorców” – mówił Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024. Baltica 2 jest wspólnym projektem PGE i Ørsted.- 22.11.2024, 14:04
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu