Newsletter

GSB Gold Standard Banking, Josip Heit i wartość złota

06.08.2020, 11:38aktualizacja: 06.08.2020, 11:38

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

DAX (skrót od Deutscher Aktienindex) mierzy wyniki 30 największych (pod względem kapitalizacji na wolnym rynku akcji) najbardziej płynnych spółek na niemieckiej giełdzie i znajduje się w połowie tygodnia (środa, 5 sierpnia 2020 r.) w niezwykłej odległości od nowego rekordowego poziomu, zwłaszcza złota, prawdopodobnie najpiękniejszego metalu szlachetnego, który od tysięcy lat jest wykorzystywany do produkcji przedmiotów rytualnych i biżuterii, a od VI wieku p.n.e. jako środek płatniczy, testuje zupełnie nowe rejony szczytowe pod względem wartości. W środę rano cena osiągnęła nowy poziom w wysokości 2034 dolarów, po tym jak wieczorem 04.08.2020 notowanie przekroczyło kwotę 2000 dolarów. Od początku roku metal szlachetny zyskał w ten sposób około jedną trzecią wartości.

Środowisko niskich stóp procentowych, rosnącego zadłużenia, obaw przed recesją i postępującą deprecjacją dolara amerykańskiego nie mogło być obecnie lepsze, stwierdza Josip Heit, jako przewodniczący Rady Dyrektorów GSB Gold Standard Banking Corporation AG z siedzibą w Hamburgu.

Złoto, podobnie jak srebro, jest uważane za odporną na kryzys i stabilną inwestycję. W świetle bezprecedensowych środków ratunkowych podjętych przez banki centralne, zaufanie do wspólnych walut fiat maleje w tym kontekście. Pieniądze fiata - od łacińskiego słowa „fiat“ - nie mają jednak nic wspólnego ze znaną firmą motoryzacyjną, ale są przedmiotem bezwartościowym, który służy jako środek wymiany. Przeciwieństwem pieniądza kwotowego jest pieniądz towarowy, tutaj na przykład tytoń, ryż, a nawet złoto i srebro, które oprócz wartości wymiany zewnętrznej mają również wartość wewnętrzną, całkowicie niezależną od dekretów rządowych.

Dopiero niedawno szefowie rządów Unii Europejskiej (UE) uzgodnili pakiet pomocy koronawirusowej w wysokości 750 mld euro, do 2027 r. niewyobrażalne 1,8 biliona euro ma być rozdzielone na koszt podatników, przy czym należy pamiętać, że 1000 mld (1000000000000) to jeden bilion, czyli liczba z dwunastoma zerami, tutaj jest prawie dwukrotnie większa.

Według Josipa Heita, a tym samym GSB Gold Standard Banking Corporation AG, obecnie słaby dolar amerykański gra w karty o złoto, a także spadające oprocentowanie na rynku obligacji, zwłaszcza w obliczu licznych niedawnych podwyżek stóp procentowych obligacji rządowych z ujemnymi zyskami, które po raz pierwszy od marca 2020 roku wzrosły do ponad 13 (trzynastu) bilionów dolarów amerykańskich.

W perspektywie średnioterminowej, zgodnie z analizą Gold Standard Banking, należy zatem bardziej skoncentrować się na inflacji. Jak dotąd inflacja jeszcze się nie zaczęła - ze względu na słaby popyt - chociaż banki centralne już podejmują masowe działania zaradcze.

Zdaniem Josipa Heita, przysłowiowe „spojrzenie w lusterko wsteczne“ pokazuje, że po okresach słabego rozwoju cen i deflacji następowały fazy najwyższej inflacji.

Jedynym otwartym pytaniem jest, czy w przewidywalnej przyszłości gospodarka światowa wyjdzie z szoku koronwirusowego tak, jak się tego spodziewano. W bardzo długiej perspektywie czasowej złoto powinno zatem utrzymać swoją siłę i prawdopodobnie szybko wzrosnąć powyżej rekordowego poziomu 1921 USD w 2011 roku.

Obecna szersza baza inwestorów (kupujących) zainteresowanych złotem oznacza również, że wielu inwestorów stawia na złoto, im niższe są rzeczywiste zyski i im słabsza jest światowa waluta rezerwowa, tym atrakcyjniejsze jest złoto. Jeśli spojrzeć na bardzo długoterminowe okresy i wziąć pod uwagę zmianę poziomu cen, złoto zawsze utrzymywało się i zwiększało swoją wartość, czego obecnie nie może żądać żadna waluta.

Według oceny GSB Gold Standard Banking Corporation AG zapotrzebowanie na sztabki złota i złote monety wzrosło nawet dwukrotnie w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy tego roku w porównaniu z tym samym okresem w roku ubiegłym. Zgłasza to Światowa Rada Złota, organizacja przemysłu wydobywczego złota, do pewnego stopnia najwyższy organ statystyczny spośród wszystkich inwestorów w złoto.

Josip Heit i GSB Gold Standard Banking Corporation AG w przejrzysty sposób traktują to jako punkt wyjścia dla swojej działalności gospodarczej. Bo jeśli kupuje się złoto w małych nominałach w sieci (internet) lub za pośrednictwem aplikacji (czyli oprogramowania na urządzenia mobilne), można na przykład skorzystać z usług firmy obsługującej karty kredytowe, które jednak mogą być zwracane przy każdej indywidualnej transakcji.

System stworzony przez GSB Gold Standard Banking Corporation AG, oparty na łańcuchu blokowym (stale rozwijana lista rekordów danych zwanych blokami, które są łączone ze sobą metodami kryptograficznymi) sprawia, że proces płatności jest znacznie bezpieczniejszy, i to bezpośrednio, bez kosztów transakcji pomiędzy sprzedawcą a kupującym.

Dzięki temu rewolucyjnemu pomysłowi Josip Heit i GSB Gold Standard Banking Corporation AG uczynią kryptowalutowy rynek finansowy bezpieczniejszym i zrewolucjonizują go na wiele sposobów. GSB Gold Standard Banking Corporation AG stawia na przejrzysty rynek finansowy. Zgodnie z tym credo Josip Heit od dawna wzywa do trwałej regulacji.

Na przełomie roku 2019/2020 rząd federalny Niemiec wprowadził jako pierwszy środek regulacyjny - łańcuch blokowy i symboliczny - pod nadzorem Federalnego Urzędu Nadzoru Finansowego (BaFin). Jako niemiecka instytucja publiczna i federalna posiadająca zdolność prawną, BaFin podlega nadzorowi prawnemu i technicznemu Federalnego Ministerstwa Finansów.

W przypadku korzystania z technologii łańcuchów blokowych, za obowiązujące ramy regulacyjne odpowiada BaFin, pod warunkiem że zaangażowane strony podlegają nadzorowi BaFin. Josip Heit w pełni popiera i przyjmuje to z zadowoleniem wraz z GSB Gold Standard Banking Corporation AG i jednocześnie apeluje o trwałą regulację aktywów cyfrowych.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 06.08.2020, 11:38
Źródło informacji APA-OTS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii