Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Sieć Badawcza Łukasiewicz była organizatorem „okrągłego stołu” poświęconego rozwojowi gospodarki wodorowej w trakcie tegorocznej edycji kongresu Impact.
„Spotkaliśmy się, by rozpocząć cykl spotkań i dyskusji na temat współpracy w obszarze gospodarki wodorowej. Zaprosiliśmy zarówno firmy, urzędy, jak i organizacje badawcze, które są poza Łukasiewiczem” - powiedział dr Marcin Kraska.
W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele podmiotów zainteresowanych rozwojem gospodarki opartej na wodorze: Politechniki Poznańskiej, Instytutu Energetyki, Banku Gospodarstwa Krajowego, ARP, Urzędu Dozoru Technicznego i Toyoty.
„Rozmawialiśmy o założeniach, które zostały zdefiniowane w strategii wodorowej. Głównie skupiliśmy się tematyce >>local content<< - powiedział wiceprezes Sieci Badawczej Łukasiewicz.
14 października z inicjatywy ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki przedstawiciele administracji rządowej, środowiska przedsiębiorców, nauki oraz jednostek otoczenia biznesu podpisali „Porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce”. Zakłada ona, że do 2030 roku „local content”, czyli polski wkład w łańcuch realizacji zamówień na potrzeby budowy gospodarki wodorowej będzie wynosił 50 proc.
„Przed Polską stoi duże wyzwanie, by dostarczyć polską myśl technologiczną w obszarze wodoru na tym poziomie. Wniosek z dyskusji był jeden: potrzebna jest współpraca wielu podmiotów, bo w pojedynkę nie jesteśmy w stanie konkurować na rynku europejskim czy światowym” - powiedział dr Marcin Kraska.
Sieć Badawcza Łukasiewicz to 32 instytuty badawcze, z czego 17 zajmuje się obszarem wodorowym.
Jednym z realizowanych w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz projektów jest e-Van, którego celem jest stworzenie uniwersalnego pojazdu dostawczego o napędzie elektrycznym z wodorowym ogniwem paliwowym i modułową wielofunkcyjną zabudową przestrzeni ładunkowej, realizowanym w konsorcjum, w którym jest Łukasiewicz - Instytut Elektrotechniki.
„Przeszliśmy właśnie do II etapu, pod koniec roku zostaną ocenione specyfikacje pojazdu. Miejmy nadzieje, że zaklasyfikujemy się do III etapu, który przewiduje już budowę prototypu” - dodaje wiceprezes Kraska.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 03.11.2021, 13:40 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Prof. Jacek Sierak z SGH: miasta nie wiedzą, jakich usług zdrowotnych będą potrzebować w przyszłości PAP
Władze miast powiatowych mają ograniczoną wiedzę, jeśli chodzi o to, jakie usługo zdrowotne będą u nich realizowane w przyszłości - wskazuje prof. Jacek Sierak, kierownik Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej. „Są to inwestycje bezpośrednio miejskie, jak i innych podmiotów. W ostatnich latach duże miasta funkcjonowały w warunkach bardzo dużej niepewności finansowej. Trudno jest też zidentyfikować prawdziwą liczbę mieszkańców tych miast” - mówi ekspert.- 22.11.2024, 15:32
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Projekt Baltica 2 przechodzi z fazy przygotowania inwestycji do realizacji PAP
„Trwają przygotowania lądowej części projektu. Rok 2027 to etap instalacji morskich turbin wiatrowych i oddanie całego przedsięwzięcia do eksploatacji. A późnej kilkadziesiąt lat efektywnej produkcji zielonej energii dla polskich odbiorców” – mówił Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024. Baltica 2 jest wspólnym projektem PGE i Ørsted.- 22.11.2024, 14:04
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu