Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Każda choroba generuje koszty bezpośrednie i, o czym rzadziej pamiętamy, koszty pośrednie. Pierwsze obciążają przede wszystkim budżet systemu ochrony zdrowia i samego pacjenta oraz dotyczą m.in. finansowania procedur diagnostycznych, opieki lekarskiej, zabiegów, leków czy transportu i opieki osób trzecich nad chorym. Do drugiej grupy należą koszty, które obciążają głównie system ubezpieczeń społecznych oraz pracodawców – pracownicy z dolegliwościami pracują mniej efektywnie, są okresowo lub trwale wyłączeni z pracy. Trzecią grupą kosztów, są te, których wartości nie można zmierzyć, a które z punktu widzenia pacjenta są równie dotkliwe, np. ból, cierpienie, ograniczona możliwość rozwoju zawodowego czy uczestnictwa w życiu społecznym.
"Już w starożytności Hipokrates, jeden z najwybitniejszych prekursorów współczesnej medycyny, wskazywał, że zdrowie chorego najwyższym prawem. W Polsce, prawo do ochrony zdrowia, wynikające wprost z prawa do godności każdego człowieka, gwarantuje Konstytucja. Jednak w praktyce należytej realizacji tego prawa, nie sprzyja marnotrawstwo i nieracjonalność. W dodatku marnotrawstwo takie nierzadko występuje pod hasłem oszczędności. Jednym z najbardziej dobitnych tego przejawów jest stosowanie nienowoczesnych, najtańszych leków i technologii medycznych, zamiast najnowszych, innowacyjnych. Mniejsza skuteczność leków nieinnowacyjnych sprawia, że uzyskane dzięki temu obniżki kosztów leczenia, szybko przekształcają się w ich wzrost. Takie 'oszczędności' stają się niezwykle kosztowne społecznie - i dla pacjenta, i dla całego systemu ochrony zdrowia. Niższa skuteczność nienowoczesnych leków oznacza bowiem wydłużanie się czasu leczenia oraz wzrost ponoszonych z tego tytułu kosztów bezpośrednich i pośrednich. Łączy się to z wielkimi kosztami jakie ponosi chory, przy czym wiele z tych z tych kosztów, w tym związanych z dyskomfortem życia, trudno poddaje się pomiarowi i dlatego nie są uwzględniane w rachunku kosztów leczenia, choć są tym większe, im dłużej leczenie trwa i im mniej jest skuteczne. Zatem oszczędności na innowacyjnym leczeniu, to kosztowne społecznie i indywidualnie marnotrawstwo" – powiedziała prof. Elżbieta Mączyńska, ekspert Rady Ekspertów inicjatywy "Głosuję na zdrowie", ekonomistka, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.
Inwestowanie w zdrowie wpływa na ograniczenie kosztów chorób: czyli nie tylko zwiększa oszczędności systemu ochrony zdrowia i zmniejsza wydatki pacjentów np. na leki. Równie ważne są oszczędności systemu ubezpieczeń społecznych, zwiększenie podaży siły roboczej i efektywności pracowników, co całościowo wpływa na poprawę klimatu inwestycyjnego i wydajności gospodarki oraz dalej, na wzrost zamożności społeczeństwa.
Nowoczesna farmakoterapia pozwala na poprawę efektywności procesu terapeutycznego wielu schorzeń. Niektóre choroby przewlekłe, np. HCV, dzięki odpowiednim lekom mogą być na tyle kontrolowane, że znacznie spada konieczność kosztownego leczenia szpitalnego. Ma to niebagatelne znaczenie, ponieważ to właśnie wydatki na szpitale przeważają w strukturze wydatków w polskiej ochronie zdrowia (36 proc.), przed opieką ambulatoryjną (30 proc.) i kosztami leków (25 proc., łącznie z innymi dobrami medycznymi). Warto podkreślić, że finansowanie pobytów szpitalnych podwójnie i negatywnie oddziałuje na gospodarkę – bezpośrednio obciążając budżet publiczny oraz pośrednio, powodując czasowe wykluczenie chorych z rynku pracy. Właściwe i racjonalne stosowanie leków, w tym leków innowacyjnych, w istotny sposób może wpłynąć na poprawę efektywności wykorzystania środków, przesuwając wydatki z lecznictwa zamkniętego w stronę leczenia ambulatoryjnego.
W przypadku niektórych chorób, m.in. cukrzycy i depresji, koszty pośrednie stanowią nawet 2/3 wszystkich kosztów schorzenia (odpowiednio 74 i 71 proc.). Wartość samej utraty produktywności może być bardzo wysoka. Szacuje się, że w wyniku łuszczycy roczna utrata produktywności (na osobę) sięga niemal 24,5 tys. zł, co w skali kraju daje rocznie stratę prawie 8 mld złotych. Skuteczniejsze lub mniej uciążliwe leczenie wpływa pozytywnie na tę część wydatków, ograniczając zwolnienia z pracy (koszty systemu ubezpieczeń społecznych), zmniejszając obciążenie opiekunów, a co za tym idzie, utrzymując ich produktywność. Bardzo istotne okazują się innowacje dotyczące nowych form podawania leków i możliwości zmniejszenia częstotliwości ich podawania. Takie ułatwienia wpływają pozytywnie na stosowanie się pacjentów do zaleceń terapeutycznych. Już konieczność przyjmowania dwóch dawek leku dziennie, w stosunku do jednej dawki leku, powoduje 10-procentowy spadek stosowania się do zaleceń lekarza, co wpływa negatywnie na skuteczność leczenia.
System ochrony zdrowia powinien być rozpatrywany, jako jedna z części systemu państwowego, efektywność leczenia wpływa bowiem pośrednio na obciążenie innych jego części. Między innymi dzięki innowacyjnym lekom, możliwe jest szybsze i bezpieczniejsze leczenie, mniej obciążone powikłaniami
i zaostrzeniami stanu pacjenta (np. w wyniku niestosowania się do uciążliwej terapii). Ogranicza to kosztowne leczenie zamknięte, wydatki z tytułu zwolnień lekarskich i rent, obciążenie opiekunów, którzy w tym czasie nie mogą wykonywać swojej pracy, a ponadto pozwala lepiej wykorzystywać środki finansowe i czas personelu medycznego. Finalnie prowadzi to do sprawniej działającej gospodarki, z zadowolonymi z terapii pacjentami i opiekunami – efektywnymi pracownikami i konsumentami.
"Głosuję na zdrowie"
"Głosuję na zdrowie" to inicjatywa, której celem jest zwrócenie uwagi opinii publicznej i decydentów na znaczenie wartości nowoczesnych terapii. Wyrównanie różnic w zdrowotności Polaków w stosunku do mieszkańców innych krajów Unii Europejskiej wymaga inwestycji zwiększających efektywność systemu ochrony zdrowia i poprawiających dostęp do innowacyjnego leczenia. Inwestowanie w najcenniejszy kapitał, jakim jest zdrowie, wymaga wielowymiarowego i międzyresortowego działania na rzecz stworzenia sprzyjających warunków dla rozwoju innowacji.
Więcej informacji znajduje się na stronie: www.glosujenazdrowie.pl
Kontakt dla mediów:
Daria Bojkowska
Biuro Prasowe INFARMA
e-mail: anna-daria.bojkowska@mslgroup.com
tel. kom. 533 322 264
-
Marzena Smolińska
Manager ds. Komunikacji INFARMA
e-mail: Marzena.Smolinska@infarma.pl
tel. kom. 609 023 260
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 03.11.2015, 15:52 |
Źródło informacji | Infarma |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Wyniki finansowe Grupy PZU: już 400 milionów złotych trafiło do osób dotkniętych powodzią PAP
48 tys. zgłoszonych szkód i 46 tys. już wypłaconych w całości lub częściowo odszkodowań w wysokości 400 mln złotych - to skala zaangażowania Grupy PZU w walkę ze skutkami powodzi na południu kraju. Kataklizm jednak nie wpłynął znacząco na kondycję finansową największego polskiego ubezpieczyciela, którego przychody za trzy kwartały 2024 r. (21,8 mld zł) przekraczają oczekiwania rynku.- 21.11.2024, 16:51
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
New Chief Operating Officer at Rohde & Schwarz
Effective November 1, 2024, Markus Fischer, currently Executive Vice President Operations, has been appointed to the Rohde & Schwarz Executive Board. As Chief Operating Officer (COO), he will collaborate with Christian Leicher (CEO) and Andreas Pauly (CTO) to continue to keep the company on course for growth in these challenging times.- 21.11.2024, 16:22
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: APA-OTS
-
Krajowa Izba Klastrów Energii inicjatorem parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej i innowacji
20 listopada w Sejmie RP odbyło się pierwsze spotkanie parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej, elektromobilności i innowacji, które zgromadziło ponad 100 uczestników z różnych sektorów związanych z energetyką, transportem zeroemisyjnym i innowacjami z całej Polski. Spotkanie zespołu parlamentarnego do spraw kluczowych obszarów miało na celu omówienie aktualnych wyzwań oraz pomysłów na przyszłość, a także wzmocnienie współpracy między branżami i ustawodawcą. Jego przewodniczącym jest Artur Łącki, szef zespołu parlamentarnego Województwa Zachodniopomorskiego. Jednym z inicjatorów powstania zespołu była Krajowa Izba Klastrów Energii i OZE.- 21.11.2024, 15:11
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Glaubicz Garwolińska Consultants w imieniu organizacji społecznej KIKE