Newsletter

Jak działa faktoring i kogo powinien on zainteresować

29.07.2022, 14:22aktualizacja: 29.07.2022, 14:24

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Pexels
Pexels
Istnieje wiele sposobów finansowania biznesu, a jednym z najbardziej elastycznych jest faktoring. Choć nie cieszy się on przesadnie dużą popularnością, z roku na rok zyskuje na znaczeniu. Usługę oferuje wiele banków, a także podmiotów wyspecjalizowanych w usługach faktoringowych, które na ogół mają znacznie bardziej elastyczne oferty i rozwiązania lepiej dostosowane do potrzeb biznesu. Jak działa faktoring i w jakich sytuacjach może się on sprawdzić?

Jak działają usługi faktoringowe?

Wielu przedsiębiorców uważa, że faktoring to skomplikowana usługa finansowa, która adresowana jest wyłącznie do dużych podmiotów. Nic bardziej mylnego. Idea finansowania faktur jest prosta, a sama usługa dostępna niemal dla każdego.

Faktoring to skuteczny sposób odzyskania środków zamrożonych na fakturach, które przedsiębiorca wystawił swojemu kontrahentowi z odroczonym terminem płatności. Oferowanie tzw. kredytu kupieckiego w wielu branżach jest standardem, więc faktury z terminem płatności odroczonym o kilka tygodni czy miesięcy nie są niczym nadzwyczajnym. Sytuacja taka niewątpliwie jest korzystna dla kontrahenta, jednak trudna dla sprzedającego. Na należność musi on bowiem oczekiwać nawet kilka tygodni, a wszelkie swoje zobowiązania regulować w terminie. By nie utracić płynności finansowej, może sięgnąć właśnie po usługę faktoringu.

Faktoring to szybki sposób na odzyskanie środków zamrożonych na nieprzeterminowanych fakturach, wystawionych kontrahentom z odroczonym terminem płatności. Fakturę taką przedsiębiorca może sprzedać firmie faktoringowej, która następnie kontaktuje się z kontrahentem i przekazuje mu nowy numer konta, na który powinien przekazać środki z faktury. Jest to skuteczny sposób dyscyplinowania kontrahentów oraz sprawdzania wiarygodności finansowej nowych partnerów w interesach.

W jakich sytuacjach sprawdza się faktoring?

Zdecydowana większość przedsiębiorców interesuje się usługami faktoringowymi w momencie napotkania poważniejszych trudności z utrzymaniem bieżącej płynności finansowej. Faktoring, w przeciwieństwie do kredytu, jest niezwykle szybką i elastyczną formą finansowania. Wnioskowanie w wielu przypadkach odbywa się w 100% online, chociażby w NFG: https://nfg.pl/faktoring, a formalności ograniczone są do minimum. Co więcej, środki te przeznaczyć można na dowolny cel – wypłatę wynagrodzeń, zakup materiałów czy nawet na cele inwestycyjne.

Oczywiście trudna sytuacja finansowa to niejedyna sytuacja, w której warto pomyśleć o usługach faktoringowych. Istnieje kilka rodzajów faktoringu, po które przedsiębiorcy mogą sięgać w różnych sytuacjach. Doskonałym przykładem jest, chociażby, faktoring zaliczkowy, który pozwala uzyskać zaliczkę na realizację konkretnego zlecenia. Uzyskane w ten sposób środki przedsiębiorca może przeznaczyć na przykład na zakup materiałów niezbędnych do wykonania zlecenia. Pożyczone środki oddaje w momencie jego finalizacji lub spłaca je za pomocą wystawionej kontrahentowi faktury.

Źródło informacji: nfg.pl
 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 29.07.2022, 14:22
Źródło informacji nfg.pl
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ