Newsletter

Kazachstan i Polska rozszerzają współpracę w zakresie ruchu lotniczego i transportu kolejowego

10.12.2019, 13:43aktualizacja: 10.12.2019, 13:43

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Ambasada Kazachstanu w Polsce (1)
Ambasada Kazachstanu w Polsce (1)

W ramach międzynarodowej konferencji pt. „Spotkanie przedstawicieli służb lotniczych ICAO „ICAN2019” między Komitetem Lotnictwa Cywilnego Ministerstwa Przemysłu i Rozwoju Infrastrukturalnego Kazachstanu a Urzędem Lotnictwa Cywilnego Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 3 grudnia br. w Akabie (Jordania) odbyły się rozmowy, podczas których podpisano memorandum o wzajemnym zrozumieniu zgodnie z obowiązującym Kazachstańsko-Polskim Porozumieniem Międzyrządowym „W sprawie ruchu lotniczego” z dnia 27 listopada 1997 r.

Osiągnięte porozumienia umożliwiają zwiększenie częstotliwości lotów na trasie Nur-Sultan-Warszawa z 4 do 7 razy w tygodniu od 2020 r., zwiększenie liczby miejsc docelowych zarówno w Kazachstanie (Ałmaty, Szymkent i Aktau), jak i w Polsce (Kraków, Gdańsk, Poznań) ustalenie częstotliwości lotów na trasie Ałmaty - Warszawa nie mniej, niż 7 razy w tygodniu.

Działania te odpowiadają propozycjom ogłoszonym przez prezydenta Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajewa mającym na celu popularyzację potencjału turystycznego Kazachstanu (z jego unikatową przyrodą, charakterystycznymi miejscami odpoczynku i autentyczną kulturą Wielkiego Jedwabnego Szlaku), jako jednego z kluczowych składników wzrostu gospodarczego. Polska jest jednym z obiecujących rynków docelowych dla Kazachstanu. Według danych statystycznych podanych przez Ministerstwo Gospodarki Narodowej Kazachstanu, nastąpił 16-procentowy wzrost liczby przyjazdów z Polski do Kazachstanu.

Jednocześnie dynamicznie rozwijają się stosunki dwustronne w zakresie transportu kontenerowego, w tym w kierunku Chiny-Europa-Chiny. Według statystyk kolei chińskich, przez przejścia graniczne Kazachstan-Chiny w 2018 r. były zorganizowane przejazdy 4128 pociągów kontenerowych z połączeniami Chiny-Europa-Chiny (nie licząc pociągów kontenerowych jadących do Rosji i na Białoruś), czyli o 59% więcej niż w 2017 r.

Przez terytorium Kazachstanu na odcinku Chiny-Europa-Chiny przetransportowano 286 tysięcy kontenerów TEU (ekwiwalent dwudziestu stóp), czyli o 61% więcej niż w 2017 roku.

W ramach projektu „Euro China Train” uruchomiono nowe regularne kolejowe połączenia kontenerowe między Chinami a Europą, w ramach których 21 listopada br. pierwszy pociąg kontenerowy łączący Chiny z Morzem Bałtyckim przyjechał do portu morskiego w Gdańsku (głębinowy terminal kontenerowy portu morskiego w Gdańsku - „DCT Gdańsk”) z chińskiego miasta Xi’an. Pociąg minął trasę z Chin przez Kazachstan, Rosję, Białoruś i terminal naziemny „Adampol Małaszewicze”.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 10.12.2019, 13:43
Źródło informacji Ambasada Kazachstanu w Polsce
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii