Pobierz materiał i Publikuj za darmo
W ramach międzynarodowej konferencji pt. „Spotkanie przedstawicieli służb lotniczych ICAO „ICAN2019” między Komitetem Lotnictwa Cywilnego Ministerstwa Przemysłu i Rozwoju Infrastrukturalnego Kazachstanu a Urzędem Lotnictwa Cywilnego Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 3 grudnia br. w Akabie (Jordania) odbyły się rozmowy, podczas których podpisano memorandum o wzajemnym zrozumieniu zgodnie z obowiązującym Kazachstańsko-Polskim Porozumieniem Międzyrządowym „W sprawie ruchu lotniczego” z dnia 27 listopada 1997 r.
Osiągnięte porozumienia umożliwiają zwiększenie częstotliwości lotów na trasie Nur-Sultan-Warszawa z 4 do 7 razy w tygodniu od 2020 r., zwiększenie liczby miejsc docelowych zarówno w Kazachstanie (Ałmaty, Szymkent i Aktau), jak i w Polsce (Kraków, Gdańsk, Poznań) ustalenie częstotliwości lotów na trasie Ałmaty - Warszawa nie mniej, niż 7 razy w tygodniu.
Działania te odpowiadają propozycjom ogłoszonym przez prezydenta Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajewa mającym na celu popularyzację potencjału turystycznego Kazachstanu (z jego unikatową przyrodą, charakterystycznymi miejscami odpoczynku i autentyczną kulturą Wielkiego Jedwabnego Szlaku), jako jednego z kluczowych składników wzrostu gospodarczego. Polska jest jednym z obiecujących rynków docelowych dla Kazachstanu. Według danych statystycznych podanych przez Ministerstwo Gospodarki Narodowej Kazachstanu, nastąpił 16-procentowy wzrost liczby przyjazdów z Polski do Kazachstanu.
Jednocześnie dynamicznie rozwijają się stosunki dwustronne w zakresie transportu kontenerowego, w tym w kierunku Chiny-Europa-Chiny. Według statystyk kolei chińskich, przez przejścia graniczne Kazachstan-Chiny w 2018 r. były zorganizowane przejazdy 4128 pociągów kontenerowych z połączeniami Chiny-Europa-Chiny (nie licząc pociągów kontenerowych jadących do Rosji i na Białoruś), czyli o 59% więcej niż w 2017 r.
Przez terytorium Kazachstanu na odcinku Chiny-Europa-Chiny przetransportowano 286 tysięcy kontenerów TEU (ekwiwalent dwudziestu stóp), czyli o 61% więcej niż w 2017 roku.
W ramach projektu „Euro China Train” uruchomiono nowe regularne kolejowe połączenia kontenerowe między Chinami a Europą, w ramach których 21 listopada br. pierwszy pociąg kontenerowy łączący Chiny z Morzem Bałtyckim przyjechał do portu morskiego w Gdańsku (głębinowy terminal kontenerowy portu morskiego w Gdańsku - „DCT Gdańsk”) z chińskiego miasta Xi’an. Pociąg minął trasę z Chin przez Kazachstan, Rosję, Białoruś i terminal naziemny „Adampol Małaszewicze”.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 10.12.2019, 13:43 |
Źródło informacji | Ambasada Kazachstanu w Polsce |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
W 2024 roku pociągami PKP Intercity podróżowało 78,5 mln pasażerów
W ubiegłym roku PKP Intercity zanotowało rekordową liczbę pasażerów - 78,5 mln i szacuje, że w 2025 roku z jego usług skorzysta ponad 83,5 mln osób. Pasażerowie pociągów dalekobieżnych najczęściej w 2024 roku wybierali trasy między Warszawą a Trójmiastem, Krakowem, Łodzią, Poznaniem i Lublinem. Przewoźnik oferuje 505 połączeń międzymiastowych.- 31.01.2025, 15:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Baker McKenzie: przepisy dotyczące przejrzystości wynagrodzeń pomogą zmniejszyć lukę płacową
Nowe przepisy dotyczące przejrzystości wynagrodzeń powinny zmniejszyć nierówności w zarobkach kobiet i mężczyzn, choć ich wdrożenie może stanowić wyzwanie dla wielu polskich firm, twierdzą prawnicy kancelarii Baker McKenzie. Zgodnie z dyrektywą unijną, pracodawcy zaraportują dane o luce płacowej, a jeśli wyniesie ona 5 proc. lub więcej bez obiektywnego uzasadnienia, będą musieli przeprowadzić wspólną ocenę płac z przedstawicielami pracowników.
- 31.01.2025, 10:00
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Baker McKenzie
-
Image
Trzeci salon rowerowy spółki Dadelo S.A. otworzy się już 1 lutego
W sobotę 1 lutego otwarty zostanie trzeci salon stacjonarny CentrumRowerowe.pl. Sklepy należą do Dadelo S.A., spółki notowanej na warszawskiej giełdzie, której główną działalnością jest sprzedaż rowerów, części i akcesoriów rowerowych online. Tym razem na lokalizację sklepu wybrane zostało Trójmiasto, a dokładniej Morski Park Handlowy w Gdańsku. Otwarcie kolejnego obiektu jest realizacją długofalowej strategii, która zakłada uruchomienie sieci 7 salonów stacjonarnych do 2027 roku.- 31.01.2025, 09:00
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Oponeo
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ