Newsletter

KGHM: małe modułowe reaktory atomowe pozwolą na efektywną i bezpieczną produkcję energii

21.06.2022, 12:00aktualizacja: 21.06.2022, 12:05

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/S. Leszczyński (2)
PAP/S. Leszczyński (2)
Podczas debaty „Perspektywy rozwoju energetyki jądrowej w Polsce” zorganizowanej w ramach gdyńskiego Forum Wizja Rozwoju przedstawiciele KGHM Polska Miedź omówili projekt budowy małych, modułowych elektrowni atomowych, które pozwolą na produkcję czystej, odnawialnej i efektywnej kosztowo energii. Pierwszy taki reaktor miedziowej spółki ma ruszyć w 2029 roku.

Jak ocenił ekspert KGHM Polska Miedź prof. AGH Ludwik Pieńkowski - ostatnia dekada przyniosła bardzo dynamiczny rozwój technologii reaktorowych. Dodał, że wybrana przez KGHM technologia amerykańskiej firmy NuScale jest bezpieczniejsza i opiera się na zupełnie innej filozofii niż duże konwencjonalne reaktory, których wybudowanie wymaga dziesiątków miliardów złotych. Jak powiedział, dla miedziowego giganta ważna jest tu modułowość, a co za tym idzie możliwość stopniowego dołączania kolejnych modułów reaktorowych.

„Rdzeń reaktora i obszar rdzenia charakteryzuje się zbliżonymi parametrami, co w dużych reaktorach. W Polsce mówi się o dwóch takich projektach, które są o krok od uruchomienia budowy pierwszych komercyjnych bloków energetycznych – mówił prof. Pieńkowski. – Program, w którym uczestniczy KGHM oparty na tzw. reaktorach lekkowodnych jest najbardziej dojrzały w trzech wymiarach: technologicznym, biznesowym i regulacyjnym. Plan KGHM jest taki, by jako pierwszą komercyjną instalacje uruchomić w 2029 roku blok energetyczny o mocy 360 MW. Ta technologia umożliwia budowę modularnego bloku energetycznego o mocy dostosowanej do potrzeb – od 300 MW do 900 MW” – zaznaczył.

Jak przypomniał Piotr Podgórski, dyrektor naczelny ds. transformacji KGHM Polska Miedź, miedziowa spółka, która jest drugim największym konsumentem energii elektrycznej w Polsce, w lutym br. wybrała projekt małych modułowych elektrowni jądrowych (SMR) amerykańskiej firmy NuScale – jedynej firmy posiadającej licencję SDA (Standard Design Approval) nadaną przez amerykańskiego regulatora. Energia z SMR ma zasilać oddziały produkcyjne miedziowej spółki. Podgórski wyjaśnił, że decyzja lubińskiej spółki o wyborze SMR, która zapadła w 2021 r., poza powodami biznesowymi, ma się także przyczynić do ograniczenia emisji CO2 w Polsce - nawet o 8 mln ton rocznie.

„KGHM to jest cały ciąg techniczny, który musi mieć zapewnioną energię elektryczną na odpowiednim poziomie – stąd taka decyzja” – dodał.

„Core business KGHM to miedź, złoto, srebro, nie tylko w Polsce, ale też np. w Chile, a nie energetyka. To, co jest ważne - to zapewnienie stabilnych, stałych, tanich i długoterminowych dostaw energii elektrycznej – mamy te 360 MW, których potrzebujemy” – powiedział Piotr Podgórski, dyrektor naczelny ds. transformacji KGHM Polska Miedź.

Jak wyjaśnił moduł SMR, planowany przez KGHM, jest zdolny do generowania 77 MW energii elektrycznej przy użyciu mniejszej, skalowalnej i bezpieczniejszej wersji reaktora. A cała instalacja może składać się nawet z sześciu modułów.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 21.06.2022, 12:00
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii