Newsletter

KGHM na Kongresie 590: transformacja energetyczna stanowi dla nas szansę

06.10.2021, 09:35aktualizacja: 06.10.2021, 09:40

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/M. Kmieciński (1)
PAP/M. Kmieciński (1)
Mamy ogromne wyzwania związane z transformacją energetyczną, ale dla nas jest ona jednocześnie szansą. Zapotrzebowanie na miedź w Europie w kontekście transformacji energetycznej to ok. 22 mln ton, czyli mniej więcej tyle, ile wyniesie nasza produkcja przez 25 lat – mówił Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM S.A. podczas panelu dyskusyjnego „Nowe możliwości polskiej gospodarki” odbywającego się w ramach 6. edycji Kongresu 590 w Warszawie, w dniach 5-6 października.

Jak wyjaśnił Marcin Chludziński transformacja energetyczna jest w 75 procentach oparta na miedzi. Dotyczy to m.in. produkcji turbin w morskich farmach wiatrowych, turbin wiatrowych na lądzie, nowych agregatów elektrycznych, samochodów hybrydowych i elektrycznych.

„Generalnie miedź jest potrzebna wszędzie. W perspektywie najbliższych dziesięciu lat prognozuje się, że popyt na ten surowiec będzie przewyższał podaż – mówił prezes zarządu KGHM. - Miedź jest produkowana w Ameryce Południowej, w Afryce, częściowo w Polsce. Jesteśmy siódmym producentem miedzi w świecie i tę pozycję umacniamy” - zaznaczył.

Dodał, że wydobycie miedzi jest coraz trudniejsze ze względów geopolitycznych.

„Na nasz biznes wpływa polityka, która czasem bardzo mocno zakłóca transport, łańcuch dostaw, a to jest wtedy widoczne w naszych cenach i sposobie działania” – powiedział Marcin Chludziński.

Jak wskazał, KGHM opiera się na strategii 4E (efektywność, elastyczność, e-przemysł, ekologia), która przynosi dobre efekty. Według niego największe koszty, oprócz kosztów pracy, generuje zaopatrzenie w energię.

„Od 2017 do 2020 roku to jest wzrost kosztów o 600 mln zł. Jeśli mamy korzystać z tej szansy, która jest na rynku i na tym wygrywać w następnym dziesięcioleciu, musimy sobie zapewnić stabilne i efektywne ekonomicznie źródła energii” – podkreślił prezes KGHM.

Jak wyjaśnił, spółka sięga po fotowoltaikę oraz źródła gazowe.

„Staramy się je stabilizować i mieć do nich większą dostępność. Ale nie oszukujmy się, gdybyśmy mieli na fotowoltaice budować naszą samowystarczalność energetyczną, musielibyśmy pokryć panelami słonecznymi całe województwo dolnośląskie i część lubuskiego. Siłą rzeczy nie jest to możliwe” – zwrócił uwagę Chludziński.

Uzupełnił jednak, że samowystarczalność energetyczną opartą o fotowoltaikę można osiągnąć w Chile, gdzie KGHM ma kopalnię Sierra Gorda.

„W naszym projekcie Sierra Gorda mamy do dyspozycji pustynię Atacama i tam w najbardziej nasłonecznionym miejscu świata można budować samowystarczalność energetyczną z energii słonecznej i jest to możliwe do osiągnięcia w ciągu dwóch lat” – wyjaśnił prezes KGHM.

W Polsce spółka poszukuje innych źródeł, jak na przykład małe reaktory jądrowe. To jest zupełnie inna technologia niż pełnoskalowe reaktory związane z budowaniem dużych instalacji. Mają jednostkowo 77 MW i buduje je się po sześć sztuk. Ta technologia znajduje się już w dojrzałej fazie i jest certyfikowana w USA.

„Można ją w szybszym tempie zastosować w polskim przemyśle, niż inne źródła energii dające tę samą wystarczalność energetyczną. Pracujemy nad tym projektem, pracujemy nad wodorem jako paliwem do pieców hutniczych. Uczestniczymy też w standardowych projektach i rozwijamy farmy fotowoltaiczne. Budujemy pewną hybrydę energetyczną i dzięki temu jesteśmy w stanie jeszcze mocniej konkurować na rynkach i utrzymać swoją pozycję” – podsumował Chludziński.

Jako drugi wątek działalności spółki wskazał nowe projekty górnicze, np. eksplorację nowoodkrytych złóż w województwie lubuskim. „Myślimy też o kopalni przyszłości, kopalni zeroemisyjnej, która spełnia wszystkie regulacje unijne” – zapowiedział prezes KGHM.

Wspomniał również o konieczności odzyskiwania złomów na większą skalę.

„Robimy to już w naszych piecach hutniczych. Staje się to bardziej ekonomiczne niż uzyskiwanie rudy spod ziemi – powiedział Chludziński. - Pamiętamy też o inwestorach, jeśli chodzi o nasze srebro, zamierzamy wprowadzić niebawem sztabki inwestycyjne, które będzie mógł kupić każdy Polak” – zaznaczył.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 06.10.2021, 09:35
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ