Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Dziś dobyło się oficjalne oddanie do użytku nowych mieszkań. „Finalizujemy realizację projektu wartego 50 mln zł. Jarocin od samego początku był liderem programu ‘Mieszkanie Plus’. Dzięki świetnej współpracy instytucji rządowej i Gminy Jarocin udało się wybudować 366 mieszkań w dobrej cenie. Postawiliśmy sobie cel: wybudować mieszkania w dobrej jakości i w świetnej cenie. I to nam się udało” – powiedział burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki. Wraz z podpisaniem pierwszej umowy i przekazaniem kluczy państwu Kindze i Maciejowi Gorzelańczykom, w niebo pofrunęło 366 balonów symbolizujących 366 mieszkań wybudowanych w ramach jarocińsko-rządowego projektu mieszkaniowego.
Dwa lata temu Jarocińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego przekazało lokatorom 96 mieszkań wybudowanych w ramach programu „Mieszkanie Plus”. Pierwsze w Polsce lokale zrealizowane w ramach rządowego programu można było od zaraz zasiedlić, ponieważ zostały wyposażone „pod klucz”. Dwu- i trzypokojowe lokale, o powierzchni 36 m2 lub 55 m2 miały wymalowane ściany, a na podłogach położone zostały płytki i panele. Kuchnia i łazienka zostały częściowo wyposażone, m.in. w kuchenkę gazową i pełną armaturę. Praktycznie brakowało tylko mebli. Każde mieszkanie wyposażono w indywidualne ogrzewanie gazowe.
Po 24 miesiącach, bliźniaczych mieszkań wybudowanych w gminie Jarocin w ramach rządowego programu „Mieszkanie Plus” jest znacznie więcej. Po Siedleminie, kolejne osiedle powstało w Jarocinie przy ul. Siedlemińskiej. W pierwszym etapie klucze do mieszkań odebrało 120 rodzin. Od dziś przekazywane są klucze do kolejnych 108 lokali wybudowanych w ramach II etapu inwestycji. Trzecie – najmniejsze osiedle z 42 mieszkaniami – powstało przy ul. Leszczyce w Jarocinie. „366 lokali i blisko 1100 mieszkańców, z czego ponad 400 to dzieci w wieku szkolnym. Aż 40 procent mieszkających tu ludzi zamieszkiwało wcześniej poza gminą Jarocin, to pokazuje, że jesteśmy otwarci dla wszystkich” – podkreśla Jerzy Wolski, prezes JTBS.
Nowe osiedla z mieszkaniami czynszowymi, które pojawiły się w Gminie Jarocin wraz z realizacją rządowego projektu to największy, ale nie jedyny element rozwoju mieszkalnictwa w Gminie Jarocin. W ciągu 4-5 lat jarociński samorząd wybudował łącznie 471 mieszkań m.in. czynszowych, komunalnych, socjalnych i chronionych. Przedsięwzięcie pobudziło też budowę mieszkań finansowanych przez prywatnych przedsiębiorców. Tylko przy ul. Siedlemińskiej, z prywatnej inicjatywy powstało osiedle, na którym wybudowano 140 mieszkań.
W planach są kolejne mieszkania. Pierwsze mają powstać w Potarzycy. Ich budowa jest potrzebna także po to, by ułatwić funkcjonowanie szkoły, która z uwagi na małą liczbę uczniów, małą subwencję nie jest rentowna. To kolejny atut budowy mieszkań, który rozwiązuje jednocześnie kilka problemów związanych z funkcjonowaniem gminy. „Nie musimy budować szkół, przedszkoli na nowych osiedlach, gdyż wykorzystujemy te zasoby, które mamy, a to też obniża koszty funkcjonowania i budowy nowych osiedli mieszkaniowych” – podkreśla burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki.
Przede wszystkim jednak dzięki rozwojowi mieszkalnictwa - w Jarocinie, jako jednym z nielicznych miast w Wielkopolsce, rośnie liczba mieszkańców! I to jest dobra prognoza na przyszłość.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 22.06.2020, 19:01 |
Źródło informacji | JTBS/Gmina Jarocin |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Prof. Jacek Sierak z SGH: miasta nie wiedzą, jakich usług zdrowotnych będą potrzebować w przyszłości PAP
Władze miast powiatowych mają ograniczoną wiedzę, jeśli chodzi o to, jakie usługo zdrowotne będą u nich realizowane w przyszłości - wskazuje prof. Jacek Sierak, kierownik Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej. „Są to inwestycje bezpośrednio miejskie, jak i innych podmiotów. W ostatnich latach duże miasta funkcjonowały w warunkach bardzo dużej niepewności finansowej. Trudno jest też zidentyfikować prawdziwą liczbę mieszkańców tych miast” - mówi ekspert.- 22.11.2024, 15:32
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Projekt Baltica 2 przechodzi z fazy przygotowania inwestycji do realizacji PAP
„Trwają przygotowania lądowej części projektu. Rok 2027 to etap instalacji morskich turbin wiatrowych i oddanie całego przedsięwzięcia do eksploatacji. A późnej kilkadziesiąt lat efektywnej produkcji zielonej energii dla polskich odbiorców” – mówił Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024. Baltica 2 jest wspólnym projektem PGE i Ørsted.- 22.11.2024, 14:04
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu