Newsletter

Kobiety w technologiach 2020. Rewolucja przyspiesza

29.05.2020, 14:08aktualizacja: 29.05.2020, 14:08

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fundacja Edukacyjna Perspektywy
Fundacja Edukacyjna Perspektywy
Jak przebiega ścieżka kariery kobiet w technologiach? Jakie mają aspiracje, jak awansują, dokąd chcą dojść? Czego oczekują od pracodawcy? I czy branża technologiczna pozwala im na pełne rozwinięcie skrzydeł?

Raport „Kobiety w technologiach 2020. Rewolucja przyspiesza" na 120 stronach kreśli portret profesjonalistek w branży technologicznej oraz wchodzących do niej studentek. Diagnozuje czynniki, które wpływają na ich zainteresowanie naukami ścisłymi, przebieg kariery, aspiracje, wpływ macierzyństwa, wizje przyszłości. Przygląda się solidarności kobiet, autostereotypom i atmosferze pracy w środowiskach zdominowanych przez mężczyzn. Publikację przygotowano na podstawie wyników sondażu ankietowego wśród 1000 respondentek.

„Na świecie od ponad dekady trwa cicha rewolucja: zmienia się rola kobiet w nowych technologiach. Ich wpływ, dotychczas niewielki, zaczyna się zwiększać. Kobiety coraz chętniej studiują na kierunkach inżynierskich oraz związanych z informatyką i telekomunikacją. Na politechnikach studiuje ich o 10% więcej, a dynamika przyrostu liczby studentek kierunków informatycznych jest dwukrotnie szybsza niż studentów. Kobiety pną się też coraz skuteczniej po szczeblach menadżerskiej kariery - mówi dr Bianka Siwińska, kierowniczka naukowa raportu, CEO Fundacji Edukacyjnej Perspektywy. - Jednak przed branżą technologiczną jeszcze wiele wyzwań, jeżeli chce się ona prawdziwie otworzyć na potrzeby i większy udział kobiet. Dużym problemem jest wciąż mocno trzymający się seksizm: połowa kobiet doświadcza zjawiska +szklanego sufitu+ w karierze, duża część uważa, że istnieje nierówność płac, a 2/3 słyszy na co dzień seksistowskie komentarze od kolegów”.

„Ten Raport to obowiązkowa lektura nie tylko dla prezesów firm, analityków rynku, menedżerów czy wykładowców uczelni, ale też dla wszystkich partnerów kobiet pracujących w technologiach, by dostrzegli, z czym ich żony czy dziewczyny muszą się mierzyć w tej branży – komentuje Dorota Szostek-Rustecka, prezeska fundacji Citi Handlowy, która jest Partnerem Raportu. - Mnie samą zaskoczyły w Raporcie dwie rzeczy: fakt, że dla tak wielu kobiet macierzyństwo wciąż może stanowić przeszkodę w rozwoju zawodowym, oraz żywy także w tej branży, do której trafiają przecież tak kompetentne i wykształcone kobiety +syndrom oszustki+. To materiał do głębokiej refleksji”.

„Gdy mówimy o zmianach udziału kobiet w technologiach, używamy określenia +pełzająca rewolucja+. Bardzo mi się ta nazwa nie podobała – bo dlaczego kobiety mają pełzać, mając takie kompetencje i wykształcenie, jakie mają. Dziś, na podstawie wniosków z Raportu, o tej rewolucji mówimy, że przyspieszyła, co bardzo mnie cieszy. Źródłem sukcesu są działania takich organizacji jak Fundacja Perspektywy, ale też działania uczelni, firm i mentorek zaangażowanych w program Shesnnovation Academy” – dodaje Dominika Bettman, prezeska Siemensa.

Dr Justyna Pokojska, socjolożka z DeLab UW punktuje zaś paradoksy branży technologicznej: „Jest bardzo otwarta, na wejściu liczą się przede wszystkim umiejętności i wiedza. I wydawałoby się, że to branża, w której nie powinno być sztucznych barier dla kobiet z odpowiednimi kompetencjami. Tymczasem paradoksem jest to, co pokazał Raport: takie zjawiska jak +szklany sufit+ mają się dobrze. Myślę jednak, że nadeszły czasy, kiedy w branży high tech kobiety mają szansę zostać docenione, ponieważ teraz liczą się przede wszystkim kompetencje miękkie, w które kobiety celują”.

Prezentacja Raportu i dyskusja odbyły się 28 maja podczas wirtualnej Gali Shesnnovation Academy. Jest on wspólnym przedsięwzięciem Fundacji Edukacyjnej, Citi Foundation i Fundacji Kronenberga. Na gali swoje startupy technologiczne zaprezentowało 10 absolwentek programu „Shesnnovation”. Konkurs na najlepszy startup i 15 000 złotych wygrała Joanna Baran z projektem Magnetica.

Raport dostępny na stronie www.womenintech.perspektywy.org

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 29.05.2020, 14:08
Źródło informacji Fundacja Edukacyjna Perspektywy
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ