Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Raport „Kobiety w technologiach 2020. Rewolucja przyspiesza" na 120 stronach kreśli portret profesjonalistek w branży technologicznej oraz wchodzących do niej studentek. Diagnozuje czynniki, które wpływają na ich zainteresowanie naukami ścisłymi, przebieg kariery, aspiracje, wpływ macierzyństwa, wizje przyszłości. Przygląda się solidarności kobiet, autostereotypom i atmosferze pracy w środowiskach zdominowanych przez mężczyzn. Publikację przygotowano na podstawie wyników sondażu ankietowego wśród 1000 respondentek.
„Na świecie od ponad dekady trwa cicha rewolucja: zmienia się rola kobiet w nowych technologiach. Ich wpływ, dotychczas niewielki, zaczyna się zwiększać. Kobiety coraz chętniej studiują na kierunkach inżynierskich oraz związanych z informatyką i telekomunikacją. Na politechnikach studiuje ich o 10% więcej, a dynamika przyrostu liczby studentek kierunków informatycznych jest dwukrotnie szybsza niż studentów. Kobiety pną się też coraz skuteczniej po szczeblach menadżerskiej kariery - mówi dr Bianka Siwińska, kierowniczka naukowa raportu, CEO Fundacji Edukacyjnej Perspektywy. - Jednak przed branżą technologiczną jeszcze wiele wyzwań, jeżeli chce się ona prawdziwie otworzyć na potrzeby i większy udział kobiet. Dużym problemem jest wciąż mocno trzymający się seksizm: połowa kobiet doświadcza zjawiska +szklanego sufitu+ w karierze, duża część uważa, że istnieje nierówność płac, a 2/3 słyszy na co dzień seksistowskie komentarze od kolegów”.
„Ten Raport to obowiązkowa lektura nie tylko dla prezesów firm, analityków rynku, menedżerów czy wykładowców uczelni, ale też dla wszystkich partnerów kobiet pracujących w technologiach, by dostrzegli, z czym ich żony czy dziewczyny muszą się mierzyć w tej branży – komentuje Dorota Szostek-Rustecka, prezeska fundacji Citi Handlowy, która jest Partnerem Raportu. - Mnie samą zaskoczyły w Raporcie dwie rzeczy: fakt, że dla tak wielu kobiet macierzyństwo wciąż może stanowić przeszkodę w rozwoju zawodowym, oraz żywy także w tej branży, do której trafiają przecież tak kompetentne i wykształcone kobiety +syndrom oszustki+. To materiał do głębokiej refleksji”.
„Gdy mówimy o zmianach udziału kobiet w technologiach, używamy określenia +pełzająca rewolucja+. Bardzo mi się ta nazwa nie podobała – bo dlaczego kobiety mają pełzać, mając takie kompetencje i wykształcenie, jakie mają. Dziś, na podstawie wniosków z Raportu, o tej rewolucji mówimy, że przyspieszyła, co bardzo mnie cieszy. Źródłem sukcesu są działania takich organizacji jak Fundacja Perspektywy, ale też działania uczelni, firm i mentorek zaangażowanych w program Shesnnovation Academy” – dodaje Dominika Bettman, prezeska Siemensa.
Dr Justyna Pokojska, socjolożka z DeLab UW punktuje zaś paradoksy branży technologicznej: „Jest bardzo otwarta, na wejściu liczą się przede wszystkim umiejętności i wiedza. I wydawałoby się, że to branża, w której nie powinno być sztucznych barier dla kobiet z odpowiednimi kompetencjami. Tymczasem paradoksem jest to, co pokazał Raport: takie zjawiska jak +szklany sufit+ mają się dobrze. Myślę jednak, że nadeszły czasy, kiedy w branży high tech kobiety mają szansę zostać docenione, ponieważ teraz liczą się przede wszystkim kompetencje miękkie, w które kobiety celują”.
Prezentacja Raportu i dyskusja odbyły się 28 maja podczas wirtualnej Gali Shesnnovation Academy. Jest on wspólnym przedsięwzięciem Fundacji Edukacyjnej, Citi Foundation i Fundacji Kronenberga. Na gali swoje startupy technologiczne zaprezentowało 10 absolwentek programu „Shesnnovation”. Konkurs na najlepszy startup i 15 000 złotych wygrała Joanna Baran z projektem Magnetica.
Raport dostępny na stronie www.womenintech.perspektywy.org
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 29.05.2020, 14:08 |
Źródło informacji | Fundacja Edukacyjna Perspektywy |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Wyniki finansowe Grupy PZU: już 400 milionów złotych trafiło do osób dotkniętych powodzią PAP
48 tys. zgłoszonych szkód i 46 tys. już wypłaconych w całości lub częściowo odszkodowań w wysokości 400 mln złotych - to skala zaangażowania Grupy PZU w walkę ze skutkami powodzi na południu kraju. Kataklizm jednak nie wpłynął znacząco na kondycję finansową największego polskiego ubezpieczyciela, którego przychody za trzy kwartały 2024 r. (21,8 mld zł) przekraczają oczekiwania rynku.- 21.11.2024, 16:51
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
New Chief Operating Officer at Rohde & Schwarz
Effective November 1, 2024, Markus Fischer, currently Executive Vice President Operations, has been appointed to the Rohde & Schwarz Executive Board. As Chief Operating Officer (COO), he will collaborate with Christian Leicher (CEO) and Andreas Pauly (CTO) to continue to keep the company on course for growth in these challenging times.- 21.11.2024, 16:22
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: APA-OTS
-
Krajowa Izba Klastrów Energii inicjatorem parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej i innowacji
20 listopada w Sejmie RP odbyło się pierwsze spotkanie parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej, elektromobilności i innowacji, które zgromadziło ponad 100 uczestników z różnych sektorów związanych z energetyką, transportem zeroemisyjnym i innowacjami z całej Polski. Spotkanie zespołu parlamentarnego do spraw kluczowych obszarów miało na celu omówienie aktualnych wyzwań oraz pomysłów na przyszłość, a także wzmocnienie współpracy między branżami i ustawodawcą. Jego przewodniczącym jest Artur Łącki, szef zespołu parlamentarnego Województwa Zachodniopomorskiego. Jednym z inicjatorów powstania zespołu była Krajowa Izba Klastrów Energii i OZE.- 21.11.2024, 15:11
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Glaubicz Garwolińska Consultants w imieniu organizacji społecznej KIKE