Newsletter

Komisarz Johansson: musimy walczyć z przemytnikami ludzi

04.12.2019, 10:38aktualizacja: 04.12.2019, 10:38

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

© European Union / Philippe Buissin
© European Union / Philippe Buissin
Musimy walczyć z przemytnikami, którzy codziennie narażają życie ludzi, zarabiając przy tym duże pieniądze - powiedziała we wtorek w Brukseli unijna komisarz ds. wewnętrznych Ylva Johansson.

Dwa dni po oficjalnym objęciu swojej teki Johansson wzięła udział w konferencji na temat lokalnego wymiaru integracji migrantów, mówiąc o konieczności walki z intratnym procederem przemytu ludzi do Unii Europejskiej.

Komisarz zaznaczyła, że należy znaleźć legalne ścieżki dotarcia uchodźców do Europy, tak aby nie musieli oni ryzykować życia w drodze na Stary Kontynent.

"Bardzo ważne jest, żeby osobom, które spełniają kryteria do pozostania w Europie, powiedzieć jasno, że oni są mile widziani. Że cieszymy się, że są tutaj i że chcielibyśmy, żeby w tym nowym kraju odnieśli sukces. Żeby byli częścią rynku pracy i żeby ich dzieci odnosiły sukcesy w szkole. Że chcielibyśmy, aby byli częścią naszej lokalnej społeczności - podkreśliła komisarz. - O to chodzi w integracji i w zwalczaniu dyskryminacji i rasizmu" - dodała.

Johansson zwróciła uwagę na znaczenie funduszy europejskich w skutecznej integracji migrantów na poziomie lokalnym. Według komisarz, w latach 2015-2018 ze wsparcia Funduszu Azylu, Migracji i Integracji skorzystało 5 mln osób. Dlatego Komisja Europejska zaproponowała, aby w następnym budżecie unijnym potroić jego wartość do kwoty 10,4 mld euro. Fundusz mają wspierać też środki z przyszłego Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS +) oraz Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - głównych filarów polityki spójności.

Komisarz przypomniała, że migracja w ciągu ostatnich lat była źródłem napięć między krajami UE. W jej ocenie nadszedł jednak moment na "bardziej trzeźwe spojrzenie" i wyjście z impasu.

"Musimy być pragmatyczni i praktyczni, jeżeli chodzi o migrację. Co roku 2-2,5 mln ludzi z krajów spoza UE przyjeżdża, żeby żyć w UE, niektórzy na krótko, ale większość z nich pozostaje długo, dużo dłużej niż oczekiwali na początku" - zaznaczyła.

W innym miejscu swojego wystąpienia Johansson zwróciła uwagę, jak trudnym procesem jest integracja. "Żeby stać się szwedzkim obywatelem potrzeba siedmiu lat, żebyśmy stali się częścią lokalnej społeczności - być może nawet trzy generacje" - zauważyła.

Reprezentujący samorządy z krajów unijnych szef Europejskiego Komitetu Regionów Karl-Heinz Lambertz powiedział, że należy pozbyć się populistycznej retoryki w odniesieniu do migrantów i podejść do tej kwestii pragmatycznie, w duchu sprawiedliwości i solidarności.

"W ciągu ostatniej dekady, w czasach wyrzeczeń, miasta i miasteczka w całej Europie przyjmowały i wspierały uchodźców. Obecność komisarz (na konferencji), aby współpracować z regionami i miastami na tak wczesnym etapie jej kadencji, pokazuje że Europa nie tylko słucha, ale chce działać lokalnie” - podkreślił.

Trwająca do późnego popołudnia konferencja "Go local" obejmuje warsztaty poświęcone wielu dziedzinom życia szczególnie ważnym dla samorządów, takim jak mieszkania, zdrowie, edukacja, praca z młodzieżą i sport, a także obszary, w których KE oferuje swoją wiedzę specjalistyczną miastom i regionom. Chodzi o pracę z danymi, lokalne strategie czy innowacyjne instrumenty finansowe.

Organizatorami konferencji są Dyrekcja Generalna Komisji Europejskiej do Spraw Wewnętrznych i Europejski Komitet Regionów.

Z Brukseli Mateusz Kicka (PAP)

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 04.12.2019, 10:38
Źródło informacji EuroPAP News
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ