Newsletter

Kongres Impact’21: wodór to paliwo nie tylko przyszłości, ale i teraźniejszości

28.10.2021, 17:20aktualizacja: 28.10.2021, 17:24

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/ M. Kmieciński
PAP/ M. Kmieciński
Dalsze zwiększenie udziału wodoru w transporcie, przemyśle i codziennym życiu stanowi podstawowy warunek nie tylko osiągnięcia europejskich celów klimatycznych, ale również spadku cen energii w przyszłości – przyznali uczestnicy debaty eksperckiej podczas kongresu Impact’21. Szanse rozwojowe dla polskiej gospodarki związane z upowszechnianiem technologii wodorowej dostrzegają zgodnie samorządowcy, przedsiębiorcy i przedstawiciele instytucji rządowych.

„Rozważanie roli wodoru w osiągnięciu neutralności węglowej do 2050” – to tytuł debaty eksperckiej, która odbyła się w trakcie drugiego dnia kongresu Impact’21 w Poznaniu. Wydarzenie stanowi platformę wymiany poglądów oraz merytorycznych dyskusji toczonych na styku biznesu, polityki, nauki i nowoczesnych technologii.

Choć zaproszeni goście reprezentowali różne podmioty – prywatne koncerny, władze samorządowe i agencje rządowe, to łączyła ich nie tylko wiara w potencjał drzemiący w powszechnym wykorzystaniu wodoru w gospodarce, ale również bogate doświadczenie w tej materii.

„Uczestniczymy obecnie w tworzeniu światowego społeczeństwa wodorowego – budujemy świadomość konsumencką, modernizujemy przemysł i generujemy zapotrzebowanie na ten produkt. Nawet te podmioty, z którymi na co dzień konkurujemy, w obszarze technologii wodorowej traktujemy jako partnerów i sojuszników w osiąganiu wspólnego celu. Przykładem tej solidarności jest decyzja naszej firmy o bezpłatnym udostępnieniu innym producentom 5,5 tys. patentów związanych z napędem wodorowym” – powiedział Andrzej Szałek z Toyota Motor Poland.

Wodór jest pierwiastkiem chemicznym o wszechstronnych właściwościach. Obok elektromobilności i biopaliw II generacji uznawany jest za paliwo przyszłości, które może realnie doprowadzić do realizacji europejskich celów środowiskowych.

„Już wiele lat temu uznaliśmy, że przyszłość transportu kolejowego związana jest z wodorem. Dlatego obecnie na szeroką skalę produkujemy, dostarczamy i kontraktujemy zeroemisyjne pociągi wodorowe. Warto wiedzieć, że pociąg wodorowy przejeżdża ok. tysiąca kilometrów dzięki jednemu tankowaniu trwającemu do pół godziny, co stwarza znaczną przewagę nad pojazdami zasilanymi elektrycznie” – tłumaczył Piotr Pustoszkin z Alstom.

W debacie uczestniczyli również przedstawiciele dwóch województw, które od dłuższego czasu angażują się w rozwój technologii wodorowej, podejmując ścisłą współpracę z instytucjami badawczymi, uniwersytetami, organizacjami branżowymi.

„Mamy potencjał do rozwoju technologii wodorowych, ale produkcja wodoru opartego na odnawialnych źródłach energii wymaga stworzenia przez rząd i władzę publiczną właściwych ram prawnych. Inwestycje w ten surowiec mają charakter długoterminowy, dlatego wymagają przejrzystości przepisów oraz ciągłości legislacyjnej” – tłumaczył Jacek Bogusławki, członek zarządu wielkopolskiego Urzędu Marszałkowskiego.

W 2019 roku swą działalność rozpoczęła Wielkopolska Platforma Wodorowa – organ doradczy i opiniotwórczy, którego celem jest sprzyjanie efektywnemu połączeniu i wykorzystaniu potencjału zrzeszonych w jego ramach podmiotów (biznesu, władz lokalnych, ośrodków naukowych) na rzecz nisko i zeroemisyjnej gospodarki.

Henryk Borczyk, członek zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, wymienił szereg inwestycji wodorowych, które przez ostatnie lata wsparły proces sprawiedliwej transformacji energetycznej tego górniczego regionu.

„Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię tworzy 41 gmin, choć komunikacyjnie obsługujemy ich 56. Mieszka w nich ponad 2,5 miliona osób, a wiele rodzin od pokoleń związanych było z szeroko pojętym przemysłem węglowym. W ostatnim czasie podpisaliśmy umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska na zakup 20 autobusów napędzanych wodorem, rozwijamy również technologię pozyskiwania energii z wodoru, wykorzystując infrastrukturę wygaszanych kopalń” – wyjaśniał Henryk Borczyk.

O konieczności wzbogacania polskiego miksu energetycznego o wodór przekonany był również Bartosz Sokoliński z Agencji Rozwoju Przemysłu. Jego zdaniem, ze względu na stale rosnące koszty certyfikatów emisyjnych, pozyskiwanie energii z ekologicznych źródeł oznaczać będzie w przyszłości spadek jej cen.

„Jeżeli chcemy doprowadzić do sytuacji, w której ceny energii elektrycznej docelowo spadną, to nie ma ucieczki od transformacji energetycznej i pozyskiwania energii w sposób, który jest zeroemisyjny albo dużo mniej negatywny dla środowiska. Prosty mechanizm – brak konieczności uiszczania opłat za emisję CO2 będzie na pewno skutkował spadkiem cen energii” – tłumaczył Bartosz Sokoliński.

Aktualnie, przy zaangażowaniu ARP, prowadzone są prace nad powstaniem przynajmniej sześciu dolin wodorowych do 2030 roku – w Wielkopolsce, na Śląsku, Dolnym Śląsku, Pomorzu, Mazowszu i Podkarpaciu. Huby te mają stanowić trzon polskiej transformacji energetycznej, polegającej na przezbrojeniu sieci elektrycznych i ciepłowniczych na spalanie czy współspalanie wodoru oraz szerokim wykorzystaniu surowca jako paliwa w transporcie.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 28.10.2021, 17:20
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ