Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Szef Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej zwrócił uwagę, że pierwsze informacje o przyszłych bankrutach pojawiają się w Krajowym Rejestrze Długów na rok i wcześniej przed ogłoszeniem upadłości. "Niestety w ubiegłym roku, mimo mniejszej liczby bankructw w II jego połowie, wzrósł z 37,8 proc. do 41,4 proc. odsetek bankrutów, którzy byli notowani w Krajowym Rejestrze Długów już 12 miesięcy przed ogłoszeniem upadłości" - powiedział Łącki. Według niego to, jaki był wpływ pandemii na liczbę bankructw zobaczymy tak naprawdę dopiero w tym roku.
"W drugim półroczu 2020 roku sądy ogłosiły mniej upadłości firm niż w jego pierwszej połowie, ale to nie powinno uspokajać. Bankructwo nie jest bowiem zjawiskiem występującym nagle, to zawsze finał procesu trwającego kilkanaście miesięcy, a nawet kilka lat" - wskazał.
Łącząc te dane można wysnuć wniosek, że część zagrożonych niewypłacalnością firm uratowała się przed upadłością w drugiej połowie roku dzięki pomocy rządowej - wskazał Łącki. "Jednocześnie wzrosła liczba przedsiębiorstw, których problemy finansowe się pogłębiły i nawet programy pomocowe nie były w stanie uratować ich przed bankructwem" - dodał.
Łącki zwrócił uwagę, że z danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej widać, że w drugim półroczu 2020 r. systematycznie rosła też liczba wniosków o zamknięcie czy zawieszenie działalności. "O ile w czerwcu liczba jednoosobowych działalności gospodarczych, które rozpoczęły lub odwiesiły działalność była o 125 proc. wyższa, niż tych, które ją zamknęły lub zawiesiły, to w grudniu mieliśmy sytuację odwrotną. 71 proc. więcej firm zawiesiło lub zamknęło działalność niż ją założyło lub wznowiło" - powiedział. To może oznaczać, że w dobie kryzysu firmy "nie liczą na odmianę losu i aby uniknąć bankructwa zawczasu kończą swój biznes".
Zastrzegł, że to nie jest obraz całej gospodarki - są takie jej dziedziny, jak choćby przemysł, które radzą sobie nadwyraz dobrze. "Będziemy zapewne obserwować wyraźne zróżnicowanie sytuacji różnych branż, także w gronie bankrutów: narastanie tego zjawiska tam, gdzie pandemia uczyniła największe spustoszenia, a wygasające programy pomocowe nie są w stanie zrekompensować przedsiębiorcom strat, i zmniejszanie się go w gronie tych, którzy w nowej rzeczywistości radzą sobie lepiej" - ocenił. Zastrzegł, że gospodarka to system naczyń połączonych i jeśli kryzys będzie się przedłużał, "uderzy koniec końców we wszystkich". (PAP)
autor: Magdalena Jarco
maja/ amac/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 30.01.2021, 10:01 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Ruszył nabór do kolejnej rundy programu ORLEN Skylight accelerator
W ramach kolejnej edycji ORLEN Skylight accelerator na uczestników czeka ponad 20 wyzwań technologicznych i biznesowych określonych przez spółki z Grupy ORLEN. Młode technologiczne spółki mogą odpowiedzieć na wyzwania określone w ramach następujących obszarów tematycznych: cyfrowa organizacja, nowoczesna stacja i klient przyszłości, przemysł 4.0 oraz bezpieczna i innowacyjna organizacja, jak również optymalizacja energetyczna i procesowa. Nabór do programu akceleracyjnego potrwa do 17 lutego 2025.- 05.02.2025, 15:24
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: ORLEN
-
Image
XXVI edycja konkursu „Polski Produkt Przyszłości” – zgłoś innowację, która zmieni rynek
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) rozpoczęła XXVI edycję prestiżowego konkursu „Polski Produkt Przyszłości”, którego celem jest wyłonienie najbardziej przełomowych produktów i technologii o istotnym potencjale zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym. Zgłoszenia można nadsyłać do 4 marca 2025 roku. Podczas gali finałowej dowiemy się, jakie projekty już wkrótce będą zmieniać naszą rzeczywistość. Dla zwycięzców w trzech kategoriach przewidziano nagrody finansowe w wysokości 100 tys. zł, a dla wyróżnionych – 25 tys. zł.- 05.02.2025, 14:00
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PARP
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ