Newsletter

Marczuk o tarczy antykryzysowej: państwo stanęło na wysokości zadania

10.09.2020, 13:27aktualizacja: 10.09.2020, 13:27

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/S. Leszczyński (1)
PAP/S. Leszczyński (1)
Przedsiębiorcy, korzystając z rozwiązań tarczy antykryzysowej uwierzyli, że państwo stanęło na wysokości zadania w tym najtrudniejszym dla nich momencie - ocenił na Forum Ekonomicznym w Karpaczu wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk.

W trakcie panelu dotyczącego Tarczy Antykryzysowej i Tarczy Finansowej Marczuk odniósł się do pytania o wnioski z ich wprowadzenia. Jak ocenił, przede wszystkim sprawdziło się e-państwo, natomiast należy kontynuować cyfryzację.

Zwrócił też uwagę na element współpracy w ramach administracji. „To, co udało się w czasie pandemii Covid-19, to dobra współpraca pomiędzy różnymi instytucjami i ministerstwami. +Silosowość+, która doskwierała w administracji, stopniowo odchodzi w przeszłość” - ocenił.

Zdaniem wiceszefa PFR, tarcze pokazały też, że warto być uczciwym i uczciwie zatrudniać, ponieważ przedsiębiorcy, którzy opłacali za swoich pracowników składki do ZUS, otrzymali wsparcie.

Według niego tarcze dały fundament do budowania dobrych relacji pomiędzy państwem i przedsiębiorcami.

„Przedsiębiorcy, korzystając z rozwiązań tarczy, czy to nie płacąc ZUS-u, czy otrzymując wsparcie z Polskiego Funduszu Rozwoju, uwierzyli, że państwo stanęło na wysokości zadania, że rzeczywiście im pomogło w tym najtrudniejszym dla nich momencie” - przekonywał.

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertruda Uścińska zauważała, że w ostatnich latach zmianie uległ wizerunek ZUS, co wynika z kluczowych reform, jak elektroniczne zwolnienia czy e-składka.

„Gdyby nie determinacja i profesjonalizm wprowadzenia (…) elektronicznych zwolnień, to w 2020 r., kiedy w marcu zostało wystawionych prawie 3,3 mln zwolnień, zatopilibyśmy się w papierach (..) czyli procesy wcześniej wcale nie projektowane na to, że będzie pandemia, tylko na to, żeby usprawnić działanie ZUS (…) zostały przez nas świetnie wykorzystane w tym okresie kryzysowym” - podkreśliła.

Według wiceministra rozwoju Roberta Nowickiego gospodarka oparta na wiedzy i na danych pokazuje, że w chwilach kryzysu można zarządzać państwem, posiadając te dane, co stanowi przewagę nad innymi krajami w zakresie szybkości reagowania.

Podobnie jest z biznesem, stąd - w ocenie wiceministra - zmiany legislacyjne, które mają pobudzić inwestycje.

„Estoński CIT (proinwestycyjny system opodatkowania) ma wyjść naprzeciw przedsiębiorcom, podobnie jak ulga na robotyzację. Potrzebujemy w tej chwili procesów automatyzacji” - podkreślił.

Członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego Tomasz Robaczyński wyraził nadzieję, że wchodzimy obecnie w trzeci, „pocovidowy” etap wsparcia przedsiębiorstw.

„Etap pierwszy to tak naprawdę było ratowanie przedsiębiorców, etap drugi to zapewnienie im płynności finansowej, teraz wchodzimy - mam nadzieję - już w ten trzeci etap, w którym zwiększa się rola Banku Gospodarstwa Krajowego, jako tego banku państwowego, wpierającego rozwój, jak również banków komercyjnych, całego systemu bankowego” - zauważył Robaczyński.

Jego zdaniem konieczne jest dostarczenie finansowania przedsiębiorcom, zarówno do zapewnienia płynności finansowej jak i do realizacji nowych inwestycji.

„Dlatego Bank Gospodarstwa Krajowego zarówno kontynuuje dystrybucję produktów, które już miał, a które zostały zmienione w czasie +covidu+, jak również wchodzi z nowym i produktami, chociażby z gwarancjami faktoringowymi” – zauważył.

Prezes Instytutu Myśli Schumana prof. Zbigniew Krysiak ocenił z kolei, że na kryzysach również się zarabia, powstaje też potencjał do silniejszego rozwoju gospodarczego. „Mamy taką możliwość, taką sytuację w Polsce. Model gospodarki bardziej odporny na pandemie czy kryzysy” - ocenił.

Prof. Krysiak mówił o stworzeniu tarczy rozwojowej, „tarczy 590”, opartej o patriotyzm gospodarczy, zakładającej jak największy eksport i jak najmniejszy import.

„Na import różnych towarów wydajemy 700 mld rocznie, czyli to jest około 50 mld miesięcznie (…) i to trafia do przedsiębiorstw za granicą. W mojej opinii można by zatrzymać ok. 10 mld miesięcznie, to oznacza ok. 120 mld rocznie” - szacował.

Trwające do czwartku trzydniowe Forum Ekonomiczne to jedna z najważniejszych w Europie Środkowo-Wschodniej konferencji o tematyce politycznej, gospodarczej i społecznej. Podczas tegorocznego forum odbywa się około 150 wydarzeń, w których uczestniczy kilka tysięcy gości: polityków, samorządowców, naukowców, dziennikarzy i działaczy społecznych.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 10.09.2020, 13:27
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii