Newsletter

Merck otrzymuje pierwszy patent na CRISPR od Australijskiego Urzędu Patentowego

14.06.2017, 16:41aktualizacja: 14.06.2017, 16:41

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Patent obejmuje integrację zewnętrznej sekwencji DNA z chromosomem komórki eukariotycznej przy zastosowaniu CRISPR; - Podobne zgłoszenia patentowe oczekują na rejestrację w innych krajach, spodziewane są pozytywne decyzje.

DARMSTADT, Niemcy, 14 czerwca 2017 r. /PRNewswire/ -- Wiodąca w zakresie nauki i rozwiązań technologicznych firma Merck ogłosiła dziś rejestrację patentu na wykorzystanie rozwiązania CRISPR w metodzie integracji genomowej komórek eukariotycznych przez Australijski Urząd Patentowy.

Jest to pierwszy patent zarejestrowany przez firmę Merck, lidera w zakresie edycji genomu, w nawiązaniu do rozwiązania CRISPR. Patent obejmuje integrację chromosomową, czyli wycinanie sekwencji chromosomów komórek eukariotycznych, np. komórek ssaków czy roślin i umieszczanie zewnętrznej sekwencji DNA w komórkach przy użyciu CRISPR.

„Firma Merck stworzyła niesamowite narzędzie dające naukowcom możliwość odkrywania nowych sposobów leczenia chorób, co do których opcje są nieliczne, włączywszy raka czy rzadkie i chroniczne schorzenia, jak na przykład cukrzyca - skomentował Udit Batra zasiadający w zarządzie firmy Merck oraz główny dyrektor wykonawczy firmy Life Science. - Decyzja o rejestracji patentu potwierdza nasze doświadczenie w zakresie technologii CRISPR. Z oddaniem będziemy dalej rozwijać tę gałęź wiedzy - dodał dyrektor.

Firma Merck złożyła wnioski patentowe na metodę CRISPR w Brazylii, Kanadzie, Chinach, Europie, Indiach, Izraelu, Japonii, Singapurze, Korei Południowej i USA.

Rozwiązanie edycji genomu CRISPR, które umożliwia precyzyjną modyfikację chromosomów w żywych komórkach, przyczyni się do przyspieszenia rozwijania sposobów leczenia jednych z najcięższych schorzeń. Rozwiązanie CRISPR ma szerokie zastosowania, od identyfikacji genów powiązanych z występowaniem raka i chorób rzadkich do odwracania mutacji powodujących utratę wzroku.

Firma Merck może poszczycić się 14-letnią historią na polu edycji genomu. Jako pierwsza miała w ofercie niestandardowe biomolekuły na potrzeby edycji genomu na świecie (introny typu RNA-guided groupy II TargeTron™ i nukleazy palców cynkowych CompoZr™), tym samym zajmując pozycję pionierską w zakresie szerzenia rozwiązań wśród naukowców na całym świecie. Firma Merck jako pierwsza wyprodukowała szeregowe biblioteki CRISPR obejmujące cały ludzki genom, prowadząc do przyspieszenia wynajdowania leków poprzez umożliwienie naukowcom dogłębniejsze badania przyczyn występowania schorzeń.

Technologia integracji genomicznej CRISPR firmy Merck pozwoli naukowcom na zastąpienie mutacji związanych z chorobą, sekwencją korzystną lub funkcjonalną. Metoda ta jest szczególnie ważna w zakresie tworzenia modeli chorób i terapii genowych. Ponadto naukowcy mogą korzystać z tej metody do wstawiania transgenów oznaczających białka endogenne, tym samym ułatwiając śledzenie ich między komórkami.

W maju 2017 r. firma Merck ogłosiła utworzenie alternatywnej metody edycji genomu CRISPR o nazwie proxy-CRISPR. W przeciwieństwie do innych systemów technika proxy-CRISPR firmy Merck może dotrzeć do uprzednio niedostępnych lokalizacji komórek, przez co rozwiązanie CRISPR może być jeszcze wydajniejsze, elastyczniejsze i dokładniejsze, tym samym dając naukowcom więcej opcji eksperymentalnych. Firma Merck złożyła szereg wniosków patentowych dotyczących rozwiązania proxy-CRISPR. Wnioski te są jednymi z najnowszych związanych z CRISPR złożonych przez firmę od roku 2012.

Poza podstawowymi badaniami z zakresu edycji genów firma Merck wspiera rozwój terapii na bazie genów i komórek oraz produkuje wektory wirusowe. W 2016 roku firma Merck podjęła inicjatywę edycji genomu, której celem jest posunięcie badań w nowoczesnych zastosowaniach, od edycji genomu po produkcję leków genowych przy pomocy oddanego zespołu i większych zasobów. Tym samym firma potwierdziła swoje zaangażowanie w badania na tym polu.

Wszystkie komunikaty informacyjne firmy Merck są przekazywane przy pomocy poczty e-mail oraz udostępniane na stronie firmy. Aby dokonać rejestracji w trybie online, zmienić wybór lub przerwać korzystanie z usługi należy udać się na stronę: www.merckgroup.com/subscribe.

Merck

Merck jest wiodącą firmą naukowo-technologiczną w zakresie służby zdrowia, nauk przyrodniczych i wydajności materiałów. Około 50 000 pracowników firmy zajmuje się opracowywaniem rozwiązań technologicznych zwiększających żywotność i jakość życia - od terapii bio-farmaceutycznych w leczeniu raka lub stwardnienia rozsianego, najnowocześniejszych systemów w zakresie badań naukowych i produkcji do ciekłych kryształów w smartfonach i telewizorach LCD. W 2016 r. sprzedaż firmy Merck wyniosła 15 mld euro w 66 krajach.

Założona w 1668 roku firma Merck jest najstarszą na świecie firmą farmaceutyczną i chemiczną, a rodzina założycieli pozostaje właścicielem większościowym tej notowanej na giełdzie grupy korporacyjnej. Firma posiada globalne prawa do nazwy i marki firmy Merck, jedyne wyjątki to Stany Zjednoczone i Kanada, gdzie firma działa jako EMD Serono, MilliporeSigma i EMD Performance Materials.

Zdjęcie - https://mma.prnewswire.com/media/522938/Merck_CRISPR_Patent.jpg

Źródło: Merck

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 14.06.2017, 16:41
Źródło informacji PR Newswire
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ