Newsletter

MF:Blokada rachunku oszusta paliwowego w ramach STIR (komunikat)

30.10.2018, 15:31aktualizacja: 30.10.2018, 15:31

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MF informuje:

- Podejrzenie wykorzystywania działalności banków do wyłudzeń skarbowych, powodem blokady rachunków bankowych podmiotu przez Szefa KAS.

- Analiza informacji i działania zabezpieczające zostały przeprowadzone przez pracowników i funkcjonariuszy Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego.

W oparciu o informacje zawarte w STIR pracownicy Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego zidentyfikowali podmiot działający w strukturach międzynarodowej grupy dokonującej obrotu olejem napędowym i jego przeklasyfikowania. Te działania umożliwiały wprowadzanie wyrobów na rynki państw UE jako substytutu oleju napędowego z pominięciem uiszczenia podatku od towarów i usług oraz akcyzy.

W związku z podejrzeniem wykorzystywania działalności banków do wyłudzeń skarbowych, Szef KAS dokonał blokady rachunków bankowych, a Naczelnik Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie podjął kontrolę celno-skarbową i postępowanie przygotowawcze. Zabezpieczone zostały nośniki danych oraz dokumentacja finansowo-księgowa podejrzanego podmiotu w dwóch lokalizacjach, tj. na terenie województwa wielkopolskiego i dolnośląskiego.

Naczelnik urzędu skarbowego wstrzymał zwrot podatku od towarów i usług. Przybliżona łączna kwota nierozliczonego podatku należnego, skutkująca zaniżeniem zobowiązania podatkowego oraz kwota wyłudzonego zwrotu podatku w okresach objętych kontrolą celno-skarbową wynosi około 2,4 mln zł.

Szef KAS oraz Naczelnik Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie współpracują w tej sprawie z administracjami podatkowymi Wielkiej Brytanii, Niemiec i Malty.

Najważniejszym celem STIR jest przeciwdziałanie wykorzystywaniu sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych i w ten sposób również ograniczenie luki w podatku VAT. Wyłudzeń skarbowych dokonują najczęściej zorganizowane grupy przestępcze. Następuje to głównie poprzez generowanie dokumentów, które nie potwierdzają rzeczywistego przebiegu transakcji (tzw. „puste faktury" lub fikcyjna dostawa wewnątrzwspólnotowa) i ich wykorzystanie w rozliczeniach podatkowych. Transfer środków pieniężnych poprzez rachunki bankowe ma dodatkowo uwiarygodnić ten mechanizm, podczas gdy faktycznym celem tych transakcji jest wyłudzenie podatku w postaci nienależnego zwrotu VAT, co powoduje znaczne straty Skarbu Państwa.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ dma/ aszw/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 30.10.2018, 15:31
Źródło informacji MF
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii