Newsletter

MG: modyfikacja ceł efektywniejsza dzięki aktywności polskich producentów (komunikat)

22.01.2015, 12:14aktualizacja: 22.01.2015, 12:14

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MG informuje:

Od przystąpienia do UE polskie firmy i instytucje otoczenia biznesu aktywnie uczestniczą w konsultacjach z administracją w obszarze polityki handlowej i unijnej ochrony celnej. Dzięki temu w obszarach wskazanych Ministerstwu Gospodarki przez polskich przedsiębiorców Komisja Europejska podejmuje decyzje o zawieszeniu poboru ceł i ustanawianiu preferencyjnych kontyngentów taryfowych lub przeciwdziałaniu wnioskom o obniżenie ceł na import towarów produkowanych w Polsce.

W okresie naszego członkostwa w UE, Polska złożyła ok. 240 wniosków o obniżenie unijnych obciążeń celnych na import surowców i komponentów, z czego ok. 50 proc. zostało zaakceptowanych i znalazło się w regulacjach dot. unijnych zawieszeń poboru ceł i kontyngentów taryfowych.

Dzięki zawieszeniu poboru ceł, szczególnie w odniesieniu do surowców i komponentów do produkcji, polskie firmy mogą kupić niedostępne w UE materiały z krajów trzecich po obniżonych lub zerowych stawkach celnych. Rozwiązanie to jest wsparciem dla rozwoju firmy, zwiększając jej konkurencyjność na rynku i możliwość tworzenia nowych miejsc pracy. W ramach obowiązujących procedur, Ministerstwo Gospodarki dwa razy do roku przyjmuje wnioski polskich przedsiębiorców, ich zrzeszeń czy izb gospodarczych o zawieszenie poboru ceł lub ustanowienie preferencyjnego kontyngentu taryfowego.

Działaniem chroniącym polskich producentów jest możliwość złożenia sprzeciwu do wniosków innych państw członkowskich UE w zakresie zawieszenia poboru ceł lub ustanowienia preferencyjnego kontyngentu taryfowego, w sytuacji w której istnieje w Polsce produkcja danego towaru W okresie członkostwa naszego kraju w UE, Polska złożyła ok. 200 sprzeciwów do wniosków innych krajów UE lub obowiązujących już regulacji. Ok. 50 proc. tych sprzeciwów zostało uwzględnionych albo osiągnięto satysfakcjonujące kompromisy, co pozwoliło uniknąć preferencji celnych dla towarów produkowanych w Polsce. Polskie wnioski i sprzeciwy w tym zakresie dotyczyły głównie komponentów dla przemysłu chemicznego, elektronicznego, motoryzacyjnego, hutniczego.

W ramach prac nad regulacjami obowiązującymi od 1 stycznia 2015 r., KE uwzględniła wszystkie polskie wnioski o zawieszenie poboru ceł dla wybranych komponentów wykorzystywanych w przemyśle elektronicznym, motoryzacyjnym i kosmetycznym.

Podczas tych prac najważniejszym tematem (poza doprowadzeniem do przyjęcia polskich wniosków) było przeciwdziałanie wnioskom innych krajów UE o obniżenie ceł na import nawozów. Ministerstwo Gospodarki konsultowało się w tej sprawie z największymi zakładami z tej branży. Ostatecznie KE uwzględniła sprzeciwy polskich firm nawozowych, co doprowadziło do rezygnacji z obniżenia unijnych ceł i tym samym ochrony polskich producentów.

Obecnie toczą się już prace dotyczące zawieszeń poboru ceł i kontyngentów taryfowych, które będą obowiązywać od 1 stycznia 2016 (runda styczeń 2016). Aktualnie trwa weryfikacja wniosków złożonych w ramach tej rundy, więcej informacji http://www.mg.gov.pl/node/22615

Więcej informacji na stronach Ministerstwa Gospodarki: http://www.mg.gov.pl/node/22628

* * *

Procedura przekazywania wniosków o modyfikacje unijnej ochrony celnej.

Wnioski o zastosowanie gospodarczych modyfikacji unijnej ochrony celnej są przekazywane do KE do dnia 15 marca (dla regulacji wchodzących w życie z dniem 1 stycznia kolejnego roku) i 15 września (dla regulacji wchodzących w życie z dniem 1 lipca kolejnego roku).

Ministerstwo Gospodarki przyjmuje wnioski o modyfikację unijnej ochrony celnej z wyprzedzeniem, tj. odpowiednio do końca czerwca i do końca grudnia danego roku.

Najbliższe terminy, w których można złożyć kolejne wnioski do Ministerstwa Gospodarki, to 31 czerwca 2015 r. dla regulacji wchodzących w życie od dnia 1 lipca 2016 r., oraz 31 grudnia 2015 r. dla regulacji wchodzących w życie od dnia 1 stycznia 2017 r.

W przypadku Polski, wnioski te są przekazywane do KE po uprzednim omówieniu i decyzji Zespołu ds. Środków Taryfowych funkcjonującego przy Ministrze Gospodarki. Proces analizy wniosków od momentu złożenia do ostatecznej akceptacji na poziomie UE trwa ok. 1 roku. Prace nad wnioskami o zawieszenie poboru cła lub ustanowienie kontyngentu taryfowego prowadzone są na forum GR KE ds. Ekonomicznych Aspektów Taryfy Celnej gdzie przedstawicielami są pracownicy DPH MG (wiodący) oraz przedstawiciele MF (współpracujący pod względem klasyfikacji taryfowej). W kraju wnioski polskich producentów są analizowane i akceptowane przez Zespół ds. Środków Taryfowych. Sekretariat prowadzi DPH MG. Decyzje odnośnie akceptacji projektów rozporządzeń przygotowanych przez KE są podejmowane na GR Rady ds. Unii Celnej. Ostatnie posiedzenie GR Rady poświęcone tym zagadnieniom miało miejsce w dn. 24 listopada 2014 r.

Więcej informacji o procedurze dotyczącej możliwości obniżenia unijnych ceł w imporcie do UE na stronie internetowej MG

http://www.mg.gov.pl/Wspolpraca+miedzynarodowa/Handel+zagraniczny/Srodki+taryfowe/Mozliwosc+obnizenia+unijnych+cel+w+imporcie+do+UE

* * *

Modyfikacja unijnej ochrony celnej od stycznia 2015 r.

W ramach prac nad rundą styczeń 2015, państwa członkowskie UE złożyły ponad 200 wniosków o modyfikację unijnej ochrony celnej dla celów gospodarczych. Wszystkie te wnioski zostały we współpracy z polskimi Izbami, Zrzeszeniami i przedsiębiorcami, przeanalizowane w celu uniknięcia nieuzasadnionego obniżenia unijnych ceł na towary produkowane w Polsce.

W kontekście kontyngentów taryfowych Polska nie składała wniosków do KE, ale regulacja obejmuje towary, których importem w ramach kontyngentów są zainteresowane również firmy polskie. Ponadto projekt uwzględnia także sprzeciwy polskich firm do wniosków innych państw członkowskich UE. Sprzeciwy (łącznie 10 w przypadku Polski) składała branża chemiczna.

W kontekście zawieszeń poboru ceł, regulacja uwzględnia wszystkie 5 nowych, polskich wniosków:

Magnez neodymowy

- Pokrywy pompy paliwowej

- Tyrystor

- Moduły OLED

- Olej roślinny

Ponadto regulacja uwzględnia także sprzeciwy polskich firm do wniosków innych państw członkowskich UE. Sprzeciwy (łącznie 17 w przypadku Polski) składała branża chemiczna (tu szczególnie istotne były nawozy) oraz elektroniczna.

W ramach prac nad rundą styczeń 2015, najważniejszym tematem z punktu widzenia Polski (oprócz dążenia do uwzględnienia polskich wniosków), było przeciwdziałanie wnioskom o obniżenie ceł na import nawozów.

W tym zakresie najpoważniejszym zagrożeniem okazało się 13 wniosków o obniżenie unijnych ceł na import nawozów. W tym przypadku pracownicy MG ściśle współpracował z największymi zakładami chemicznymi w Polsce produkującymi nawozy tj. Zakładami Azotowymi Puławy, Azoty Tarnów, Zakładami Azotowymi Kędzierzyn Koźle, Zakładami Chemicznymi Police, Anwil Włocławek.

Ostatecznie podczas prac nad regulacjami mającymi obowiązywać od 1 stycznia 2015 r. skutecznie zabezpieczono interes polskich producentów. KE uwzględnia sprzeciwy polskich firm, w tym także w zakresie branży nawozowej, co doprowadziło do rezygnacji z obniżenia unijnych ceł i tym samym ochrony polskich producentów.

* * *

Istota unijnych preferencji celnych dla celów gospodarczych.

Cła mają szczególną funkcję gospodarczą (ochronną, pobudzającą itp.) oraz przyczyniają się do zasilania tradycyjnych zasobów własnych całej Unii Europejskiej.

Zawieszenie poboru ceł, szczególnie w odniesieniu do surowców i komponentów do produkcji, stanowi bodziec do stymulacji rozwoju danych grup przedsiębiorców (poprawianie konkurencyjności, kreowanie zatrudnienia itp.), a w konsekwencji całej gospodarki. Pozwala bowiem na zakup brakujących surowców, materiałów, komponentów z krajów trzecich po obniżonych lub zerowych stawkach celnych.

Zakres towarowy ustanawianych w UE autonomicznych modyfikacji regulacji taryfowych jest ustalany cyklicznie dwa razy do roku, na podstawie wniosków przedsiębiorców, ich zrzeszeń czy izb gospodarczych

Zaniechanie opłat celnych to umożliwienie przedsiębiorcom ponoszenia mniejszych kosztów dostaw w określonym czasie poprzez:

- ustanowienie zawieszenia poboru cła (bezlimitowa możliwość preferencyjnego importu w okresie obowiązywania środka), albo

- ustanowienie kontyngentu taryfowego (możliwość importu preferencyjnego do z góry określonego limitu ilościowego w okresie obowiązywania środka).

Zgodnie z obowiązującym w UE prawem, bezwzględnym warunkiem umożliwiającym zastosowanie zawieszenia poboru ceł albo kontyngentu taryfowej dla celów gospodarczych, jest:

- wykazanie braku produkcji na obszarze UE towaru, będącego przedmiotem wniosku, co umożliwia wprowadzenie unijnego zawieszenia poboru ceł, albo

- wykazanie, że produkcja na obszarze UE wnioskowanego towaru, co prawda istnieje, ale jest ona w niewystarczającej ilości lub jakości, co umożliwia wprowadzenie unijnego kontyngentu taryfowego.

Dodatkowym, wspólnym dla obu ww. środków (zawieszenie poboru ceł albo kontyngent taryfowy) prawnym warunkiem ich zastosowania, jest także wykazanie, że wnioskowany towar nie jest dostępny na obszarze UE w wyniku już przyznanych innych unijnych preferencji taryfowych np. umów o handlu preferencyjnym (FTA, DCFTA itp.), czy jednostronnych unijnych preferencji taryfowych (GSP).

Ponadto, zgodnie z regulacjami UE, regulacjom tym nie powinny podlegać produkty gotowe.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ ksi/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 22.01.2015, 12:14
Źródło informacji MG
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ