Newsletter

MG: ułatwienia w zakresie wstępnych badań lekarskich (komunikat)

02.04.2015, 19:53aktualizacja: 02.04.2015, 19:53

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MG informuje:

1 kwietnia 2015 r. weszły w życie zmienione przepisy Kodeksu pracy, umożliwiające zachowanie ważności orzeczenia lekarskiego przez nowego pracodawcę. Ułatwienia dla przedsiębiorców w zakresie wstępnych badań lekarskich wprowadziła opracowana przez MG ustawa z 7 listopada 2014 r. o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej tzw. „czwarta ustawa deregulacyjna”. Według szacunków wprowadzone rozwiązanie powinno przynieść korzyści przedsiębiorcom w wysokości ok. 170 mln zł rocznie.

Wprowadzone zmiany dotyczą art. 229 Kodeksu pracy. Zgodnie z nowymi przepisami badaniom wstępnym nie podlegają osoby przyjmowane ponownie do pracy u tego samego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy, na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą.

Zwolnieniem z badań lekarskich mogą zostać objęte również osoby przyjmowane do pracy u nowego pracodawcy w ciągu 30 dni od rozwiązania (wygaśnięcia) poprzedniej umowy – jeżeli przedstawią aktualne orzeczenie lekarskie (uzyskane na podstawie skierowania wydanego przez poprzedniego pracodawcę), stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w warunkach środowiska pracy odpowiadających warunkom występującym na nowym stanowisku pracy. Przy podejmowaniu decyzji o zwolnieniu z wstępnych badań lekarskich u nowego pracodawcy istotne będzie więc porównanie warunków pracy w nowym miejscu pracy z warunkami pracy wykonywanej u poprzedniego pracodawcy.

W tym celu zmieniono również przepisy rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy w sprawie profilaktycznych badań lekarskich pracowników, wydanego na podstawie art. 229 § 8 Kodeksu pracy. Dzięki wprowadzonym zmianom pracownik, kierowany na badanie lekarskie, będzie otrzymywał jeden egzemplarz skierowania, który wraz z orzeczeniem lekarskim będzie mógł przedstawić nowemu pracodawcy. Daje to pracodawcy swobodę w zakresie kierowania pracownika na ponowne badania lekarskie.

Ze zwolnienia z wstępnych badań lekarskich nie będą korzystały osoby przyjmowane przez nowego pracodawcę do wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych, tj. takich, które stwarzają duże zagrożenie wypadkami przy pracy lub chorobami zawodowymi np. prace na wysokości, prace w warunkach narażenia na działanie substancji chemicznych, szkodliwych czynników biologicznych, roboty budowlane, rozbiórkowe, remontowe i montażowe prowadzone bez wstrzymania ruchu zakładu pracy lub jego części, prace w zbiornikach, kanałach, wnętrzach urządzeń technicznych i innych niebezpiecznych przestrzeniach zamkniętych. Wykonywanie takich prac nawet przez krótki czas może być przyczyną pogorszenia stanu zdrowia i wystąpienia przeciwwskazań do zatrudnienia przy określonych pracach. Dlatego w tych przypadkach bardzo ważna jest kontrola stanu zdrowia wykonywana z odpowiednią częstotliwością.

Nowe przepisy mają zastosowanie do orzeczeń lekarskich stwierdzających brak przeciwwskazań do pracy wydanych po 1 kwietnia 2015 r.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ azb/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 02.04.2015, 19:53
Źródło informacji MG
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii