Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Infrastruktury informuje:
Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o transporcie drogowym, przedłożony przez Ministra Infrastruktury. Projekt wdraża do polskiego prawa dyrektywę Unii Europejskiej w sprawie użytkowania pojazdów najmowanych bez kierowców w celu przewozu drogowego rzeczy. To ułatwienie dla przewoźników – po zmianie polscy przewoźnicy drogowi będą mogli do wykonywania przewozów drogowych rzeczy korzystać także z pojazdów wynajmowanych i zarejestrowanych w innym państwie UE.
"Dzięki nowym przepisom przewoźnicy drogowi prowadzący działalność w Polsce będą mogli czasowo korzystać z wynajętego pojazdu, który został zarejestrowany lub dopuszczony do ruchu na terytorium innego państwa Unii Europejskiej. Pozwoli to na bardziej elastyczne prowadzenie działalności gospodarczej, a w efekcie zmniejszy koszty po stronie przewoźników" — powiedział wiceminister infrastruktury Stanisław Bukowiec.
Nowe rozwiązanie będzie możliwe pod warunkiem, że korzystanie z takiego pojazdu nie będzie trwać dłużej niż 3 kolejne miesiące w danym roku kalendarzowym, od dnia zgłoszenia pojazdu do właściwego organu – w przypadku wykonywania krajowego lub międzynarodowego transportu drogowego rzeczy oraz przez 2 kolejne miesiące w danym roku kalendarzowym, od dnia zgłoszenia pojazdu do właściwego organu – w przypadku wykonywania krajowego lub międzynarodowego niezarobkowego przewozu drogowego rzeczy. Jednocześnie przedsiębiorcy, którzy mają siedzibę w innym państwie UE, będą mogli korzystać z wynajmowanych pojazdów zarejestrowanych w Polsce lub w innym państwie UE.
Nowe przepisy ułatwią szybszą reakcję na krótkoterminowy, sezonowy lub tymczasowy wzrost zapotrzebowania na pojazdy oraz zastąpienie zepsutych lub uszkodzonych pojazdów.
Główny Inspektor Transportu Drogowego we współpracy z Komendantem Głównym Policji i Szefem Krajowej Administracji Skarbowej opracują strategię kontroli przepisów dotyczących przewozów kabotażowych (zarobkowy transport ładunków na obszarze jednego państwa pojazdem, który zarejestrowany jest w innym państwie). Przyjęte rozwiązania mają na celu przeciwdziałanie nieuczciwej konkurencji poprzez zwiększenie wykrywania niedozwolonych operacji kabotażowych i przyczynią się do wzrostu konkurencyjności polskich przewoźników na rynku transportowym. Projektowana ustawa zmniejsza także koszty funkcjonowania przewoźników drogowych i pozwoli na bardziej elastyczne zarządzanie flotą pojazdów przeznaczonych do transportu.
Po przyjęciu przez rząd nowelizacja będzie przedmiotem prac parlamentarnych, a następnie zostanie skierowana do podpisu Prezydenta. Nowe przepisy wejdą w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ mbed/ lm/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 22.10.2024, 18:47 |
Źródło informacji | MI |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |