Newsletter

Minister Szyszko: popieram Polski Model Łowiectwa (komunikat)

04.11.2016, 16:24aktualizacja: 04.11.2016, 16:24

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MŚ informuje:

„Polski Model Łowiectwa to długoletnia tradycja i ogromne dziedzictwo kulturowe. To także gospodarowanie populacjami zwierząt łownych oraz praca wielu tysięcy ludzi na rzecz ochrony przyrody” – podkreśla prof. Jan Szyszko, minister środowiska.

Polski Związek Łowiecki to organizacja zrzeszająca ponad 120 tys. osób z całego kraju, które doskonale znają teren i docierają w każde miejsce na ponad 85 proc. powierzchni Polski. Członkowie PZŁ corocznie, na własny koszt, poza sezonem łowieckim, odbywają ponad 300 tys. kontroli tej powierzchni, likwidując w tym czasie około 80 tys. wnyków i pułapek. Bez jakiegokolwiek wynagrodzenia, szacują ponad 60 tys. szkód łowieckich, a następnie co najmniej dwukrotnie wyjeżdżają do miejsc, w których te szkody powstały. Dodatkowo, pokrywają w całości odszkodowania za szkody łowieckie, które ze względu na zmianę struktury upraw rolnych wzrastają i kształtują się obecnie na poziomie między 60 a 70 milionów złotych rocznie.

Wśród członków PZŁ dominują rolnicy i leśnicy, a więc ludzie bardzo mocno związani z własnością ziemi, o strukturze wykształcenia i wieku zbliżonej do struktury ogólnopolskiej. Spory między rolnikami a myśliwymi kończące się w sądach kształtują się na poziomie 0,02 proc. liczby wszystkich wniosków, z czego sądy rolnikom przyznają rację co do wysokości odszkodowania w zaledwie około 0,003 proc. przypadków.

„Polski Związek Łowiecki jest sprawną organizacją działającą na rzecz ochrony bioróżnorodności. O jego sprawności świadczy chociażby prowadzona obecnie inwentaryzacja dzików z udziałem około 50 tys. myśliwych. Inwentaryzacja ma obiektywnie pokazać, gdzie dzikom stworzono dogodne warunki do żerowania oraz gdzie i w jakiej ilości padają z powodu wirusa ASF” – mówi prof. Jan Szyszko, minister środowiska.

Minister podkreśla, że polowanie nie niszczy występujących gatunków. Wręcz przeciwnie – łowiectwo to działalność gospodarcza, która zapewnia trwałość występowania populacji zwierząt łownych. Polski Model Łowiectwa doprowadził do odtworzenia wielu gatunków m.in. żubra, bobra oraz łosia. Obecnie trwają próby odtworzenia populacji głuszca oraz cietrzewia.

„Jestem zwolennikiem Polskiego Modelu Łowiectwa, gdyż jestem przeciwny przejęciu polskich obwodów łowieckich przez kapitał obcy” – mówi minister Szyszko.

W opinii ministra destabilizacji służy pomijanie informacji, że myśliwy, o ile chce wziąć na własne potrzeby strzeloną przez siebie zwierzynę, musi ponieść wszelkie koszty bycia myśliwym (wyposażenie, czynsz dzierżawny, składki członkowskie, koszty polowania), a za pozyskaną zwierzynę zapłacić. Według ministra dążeniu do destabilizacji sytuacji wokół PZŁ sprzyja również ignorowanie informacji, że w około 80 procentach tysiące ton mięsa z pozyskanych tusz, dzięki opanowaniu skupu przez kapitał obcy, wyjeżdża poza granice kraju po cenach płaconych kołu myśliwskiemu (dzierżawcy terenu) w wysokości od 0,50 do 4,00 zł za kg dzika, od 9,00 do 15,00 za kg sarny i od 5,00 do 9,00 zł za kg jelenia.

„Dlatego tak trudno mi się zgodzić ze stanowiskiem pana Sławomira Izdebskiego, Przewodniczącego Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych, który domaga się delegalizacji Polskiego Związku Łowieckiego. Zniszczenie Polskiego Modelu Łowiectwa oznacza przejęcie kół łowieckich przez kapitał obcy i powolne pozbywanie się władzy nad ziemią i lasami, ze szczególnym uwzględnieniem terenów należących do Skarbu Państwa” – zaznaczył minister Szyszko.

Minister środowiska zaapelował również do Przewodniczącego Izdebskiego, by wszelkie odniesienia do poszczególnych osób – członków PZŁ – kierował do nich osobiście, bądź też do organów do tego powołanych.

„Oczywiście wszystko można i należy usprawniać i tak też się dzieje obecnie z procedowanym aktualnie prawem łowieckim. Nie wolno nam jednak niszczyć Polskiego Związku Łowieckiego, który odpowiada za trwałość występowania dziko żyjących gatunków i służy polskiej przyrodzie” – podkreśla minister środowiska.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ pd/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 04.11.2016, 16:24
Źródło informacji
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ