Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MPiT:
Ostatnie lata przyniosły znaczące zmiany, które zmniejszyły napięcia finansowe w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, którego zadaniem jest finansowanie m.in. emerytur i rent. Przyczyniły się do tego: uszczelnienie systemu zabezpieczenia społecznego oraz dynamiczny wzrost gospodarczy.
W 2018 r. dotacja z budżetu państwa na rzecz Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wyniosła 35,8 mld PLN (dane MF), czyli 1,7% w relacji do PKB. To najmniej od 1999 r. Dotacja ta była o 10,8 mld zł mniejsza od pierwotnych założeń budżetowych.
Źródłem tak znaczącej rewizji potrzeb finansowych FUS, widocznej już w 2017 r., jest – obok zmian systemowych w zakresie oskładkowania pracy m.in. świadczonej w ramach umów cywilnoprawnych, przez członków rad nadzorczych, e-zwolnień czy e-składek - dynamiczny przyrost liczby pracujących w polskiej gospodarce oraz solidna dynamika płac. Dzięki temu wyraźnie zwiększyły się wpływy ze składek do budżetu FUS. Wg danych ZUS na koniec 2018 r. ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym objętych było w Polsce 15,8 mln pracowników, czyli o ponad 0,3 mln osób więcej niż na koniec 2017 r. i blisko 1,2 mln więcej w porównaniu z rokiem 2015.
O poprawiającej się sytuacji finansowej Funduszu najdobitniej świadczy rekordowo wysokie pokrycie wydatków przez wpływy ze składek i ich pochodnych. W 2018 r. wpływy ze składek i ich pochodnych pokryły 78,6%, wydatków FUS, czyli najwięcej od 2001 roku. Co więcej, z danych za I kw. bieżącego roku wynika, że wskaźnik ten w dalszym ciągu poprawia się, przebijając wyraźnie poziom 80%.
Powyższe dane dowodzą, że w naszym kraju zwiększa się bezpieczeństwo i stabilność systemu zabezpieczenia na starość, co stanowi istotę działania Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Stabilny FUS to stabilne warunki wypłaty świadczeń obecnie i w przyszłości.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ plp/ mam/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 10.09.2019, 11:26 |
Źródło informacji | MPiT |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |