Newsletter

MR: wsparcie dla mieszkańców średnich miast (komunikat)

23.11.2016, 11:17aktualizacja: 23.11.2016, 11:17

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MR informuje:

Wsparcie z Europejskiego Funduszu Społecznego dla miast, które tracą swoje funkcje społeczno – gospodarcze – to główny efekt decyzji podjętych podczas posiedzenia Komitetu Monitorującego Program Wiedza Edukacja Rozwój. W ramach konkursu ogłaszanego przez Ministerstwo Rozwoju w 2017 r. na projekty mobilności ponadnarodowej wydzielono ponad 14 mln zł. Pomoc dedykowana będzie młodym osobom pochodzącym ze średnich miast.

Komitet zatwierdził m.in. zmienione kryteria wyboru projektów w konkursie na projekty mobilności ponadnarodowej dla młodych osób będących w trudnej sytuacji na rynku pracy. Ministerstwo Rozwoju postanowiło wykorzystać instrument mobilności ponadnarodowej w celu wsparcia miast tracących swoje funkcje społeczno-gospodarcze. W odniesieniu do średnich miast Polski zidentyfikowano problemy rozwojowe, które dotyczą m.in. niedopasowania popytu i podaży na lokalnym rynku pracy, zmniejszania się liczby siedzib dużych przedsiębiorstw, słabszego wzrostu przedsiębiorczości, problemów społecznych. Utrata funkcji społeczno-gospodarczych przez te ośrodki skutkuje pogorszeniem ich pozycji rozwojowej oraz perspektyw na przyszłość.

„Europejski Fundusz Społeczny bardzo często postrzegany jest jako narzędzie, które dotykając określonych problemów społecznych, nie ma wymiaru terytorialnego. Nic bardziej błędnego. Wsparcie z EFS można skierować na te obszary, które napotykają na największe problemy w zakresie rynku pracy, ubóstwa, czy poziomu wykształcenia mieszkańców.” – podkreślał wiceminister Paweł Chorąży. Dodał, że z Programu Wiedza Edukacja Rozwój skorzystało dotychczas ok. 223 tys. Polaków.

W ramach konkursu ogłaszanego przez Ministerstwo Rozwoju w 2017 r. na projekty mobilności ponadnarodowej wydzielono ponad 14 mln zł. Wsparcie dedykowane będzie młodym osobom pochodzącym ze średnich miast. Wnioskodawcy będą mogli ubiegać się o te środki już na początku przyszłego roku.

Grupa docelowa konkursu to osoby należące do grupy NEET – osoby niezatrudnione, nie uczestniczące w edukacji lub szkoleniu (ang. not in employment, education and training). Wsparciem w projekcie objęte zostaną nie tylko osoby zarejestrowane w urzędach pracy jako bezrobotne, ale również osoby bierne, które nie figurują w publicznych rejestrach.

- Planowane działania będą służyć stymulowaniu rozwoju średnich miast poprzez zwiększenie aktywności ich mieszkańców. Tym samym będą przyczyniać się do realizacji celów określonych w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, czyli aktywizacji zasobów i potencjałów tych miast – mówił wiceminister rozwoju Paweł Chorąży.

Programy mobilności ponadnarodowej

Programy mobilności ponadnarodowej umożliwią uczestnikom pobyt w innym kraju Unii Europejskiej w celu odbycia sprofilowanego stażu połączonego z nauką, a równocześnie zapewnią odpowiednie wsparcie po powrocie z mobilności do środowiska lokalnego. Celem jest ułatwienie znalezienia zatrudnienia lub powrót do systemu edukacji. Ze względu na swoją specyfikę, programy mobilności ponadnarodowej są wyjątkową szansą na równoczesne osiągnięcie zróżnicowanych korzyści. Z jednej strony pomagają zdobyć doświadczenie zawodowe w miejscu stażu, ale także kompetencje miękkie (takich jak samodzielność, umiejętność organizacji pracy i radzenia sobie w trudnych sytuacjach czy efektywna komunikacja), których posiadanie jest ważne dla przyszłych pracodawców.

Programy mobilności ponadnarodowej stanowią uzupełnienie standardowego wsparcia świadczonego na rzecz osób z grupy NEET przez Ochotnicze Hufce Pracy czy urzędy pracy. Zmiana otoczenia ułatwi młodym osobom uczestniczącym w projektach mobilności ponadnarodowej podjęcie działań i realizację planów, które dotychczas były dla nich nieosiągalne, dzięki czemu uda się skrócić czas poszukiwania przez nich pracy.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ ksi/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 23.11.2016, 11:17
Źródło informacji MR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii