Newsletter

MŚ Polska przygotowuje się w Bonn do szczytu ONZ w Katowicach (komunikat)

11.05.2018, 16:26aktualizacja: 11.05.2018, 16:26

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MŚ informuje:

W Bonn (Niemcy) w dniach 30 kwietnia – 10 maja 2018 r. odbyły się globalne negocjacje przygotowujące do szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach. Delegacji negocjatorów przewodniczył wiceminister środowiska Sławomir Mazurek. W wydarzeniu wziął udział Michał Kurtyka, wiceminister energii i Prezydent COP24, oraz Rafał Bochenek, Pełnomocnik Ministra Środowiska ds. Organizacji COP24.

Sesja w Bonn była jednym z szeregu spotkań przygotowujących do szczytu klimatycznego ONZ COP24. Odbędzie się on w dniach 3-14 grudnia 2018 r., w Katowicach. Podczas tej konferencji ma zostać przyjęty pełen pakiet wdrażający Porozumienie paryskie. To pierwsza w historii międzynarodowa umowa, która zobowiązuje wszystkie państwa świata do działań na rzecz ochrony klimatu. Pakiet wdrażający umożliwi realizację Porozumienia w praktyce.

Negocjacje zasad wdrażających Porozumienie paryskie

Polska delegacja brała udział w negocjacjach szczegółowych zasad wdrażających Porozumienie paryskie ws. zmian klimatu. Ponad trzydziestu negocjatorów polskich, którym przewodniczył wiceminister środowiska Sławomir Mazurek uczestniczyło w codziennych spotkaniach koordynacyjnych Grupy Roboczej Rady ds. Międzynarodowych Problemów Środowiska w sprawie Zmian Klimatu (WPIEI:cc), licznych grup eksperckich, spotkaniach liderów tematycznych

Spotkanie Prezydenta COP24 z Grupą EEG

W trakcie sesji w Bonn Michał Kurtyka, wiceminister energii, Prezydent COP24, spotkał się (9 maja), między innymi, z przedstawicielami Grupy Wschodnioeuropejskiej (EEG), by omówić przygotowania do szczytu oraz priorytety polskiej prezydencji związane z tym wydarzeniem.

Szczyt COP24 to najważniejsze, międzynarodowe wydarzenie dla Polski w 2018 r. Decyzje, które zostaną podjęte w trakcie konferencji, wskażą globalną politykę zrównoważonego rozwoju na najbliższe lata. Paryż wyznaczył intencję, ale realizacja konkretnych działań będzie negocjowana w Katowicach. Dlatego ten szczyt ma tak ogromne znaczenie na arenie międzynarodowej – powiedział podczas spotkania Michał Kurtyka, wiceminister energii, Prezydent COP24.

Wiceminister Kurtyka zaznaczył także, że liczy na współpracę wszystkich stron procesu negocjacji klimatycznych, by spotkanie w Katowicach zakończyło się sukcesem. Podkreślił również rolę Katowic, jako miasta zrównoważonej transformacji gospodarczej.

Spotkania bilateralne

Podczas konferencji w Bonn Przewodniczący polskiej delegacji wiceminister Sławomir Mazurek oraz Prezydent COP24 wiceminister Michał Kurtyka odbyli także liczne spotkania bilateralne, m.in. z przedstawicielami Banku Światowego oraz przewodniczącymi wszystkich grup państw zaangażowanych w proces negocjacji. Celem tych spotkań było omówienie oczekiwań wszystkich państw świata – Stron Konwencji – w sprawie przyjęcia globalnego pakietu implementującego Porozumienie paryskie.

Dialog Talanoa

Przewodniczący delegacji polskiej oraz Prezydent COP24 wzięli także udział (9 maja) w spotkaniu zamykającym Dialog Talanoa. Była to pierwsza, globalna debata państw i partnerów pozarządowych na temat możliwości zwiększenia skuteczności wdrażanych polityk i działań w zakresie ochrony klimatu.

W trakcie spotkania Prezydent COP24 podkreślił:

Dialog Talanoa to okno na prawdziwy świat. Tworzy on specjalną przestrzeń, która inspiruje nas wszystkich – rządy, miasta, społeczeństwo – odnosząc się do konkretnych doświadczeń. W Katowicach, podczas COP24, będziemy kontynuować ten niezwykle ważny proces.

W spotkaniu wzięli także udział Frank Bainimarama, Premier Fiji i Prezydent COP23, oraz Patricia Espinosa, Sekretarz Wykonawcza Ramowej konwencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC).

Prezentacja logistyczna dotycząca COP24

Delegatom obecnym w Bonn zostały także przedstawione przygotowania logistyczne do szczytu w Katowicach. Prezentacji dokonał Rafał Bochenek, Pełnomocnik Ministra Środowiska ds. Organizacji COP24. Omówił on kwestie związane m.in. z zakwaterowaniem delegatów oraz transportem dla uczestników konferencji, a także zaprezentował Katowice, które będą gościły konferencję.

Kliknij tutaj, aby pobrać prezentację logistyczną (plik .pdf, rozmiar 2,04 MB)

Szczyt ONZ COP24

Odbywające się corocznie sesje Konferencji Klimatycznej Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu to najważniejsze wydarzenie procesu międzynarodowych negocjacji klimatycznych, na którym spotykają się przedstawiciele wszystkich Stron Konwencji (196 państw i UE), by podejmować decyzje dotyczące dalszych działań na rzecz ochrony klimatu oraz funkcjonowania samej Konwencji. Tegoroczna sesja, której gospodarzem jest Polska, odbędzie się w dniach 3-14 grudnia 2018 r. w Katowicach i weźmie w niej udział blisko 40 tys. uczestników.

Sesji COP towarzyszą liczne wydarzenia o charakterze naukowym, społecznym, ale i komercyjnym, będące forum prezentacji i wymiany pomysłów, innowacji, strategii oraz rozwiązań na rzecz przeciwdziałania globalnemu ociepleniu.

Prezydent COP24 Michał Kurtyka, będzie przewodniczył polskiej prezydencji w ramach globalnego procesu negocjacji klimatycznych. Zgodnie z procedurami konwencji klimatycznej ONZ funkcję Prezydenta przejmie pierwszego dnia szczytu COP24, tj. 3 grudnia 2018 r. Wtedy też nastąpi objęcie przez Polskę rocznej prezydencji w procesie negocjacji klimatycznych ONZ.

Zdjęcia z sesji w Bonn.

https://www.flickr.com/photos/unfccc/sets/72157694399035641

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ nmk/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 11.05.2018, 16:26
Źródło informacji
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii