Newsletter

MSZ: „The New York Times” o polskim sukcesie gospodarczym (komunikat)

06.10.2014, 09:28aktualizacja: 06.10.2014, 09:28

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

„The New York Times” o polskim sukcesie gospodarczym: „Polska od dawna jest najważniejszym i modelowym przykładem post-sowieckiej transformacji”

Rick Lyman pisze w amerykańskim dzienniku "The New York Times", że mimo trudnej i niestabilnej sytuacji blisko swoich granic, Polska, z silną i stabilną gospodarką, bardzo dobrze potrafiła w ostatnich latach sprostać pojawiającym się w Europie wyzwaniom. "Polska zdołała przebrnąć przez światowy kryzys finansowy z niewielkimi otarciami, utrzymując przy tym stałe tempo wzrostu, przyciągając nowe inwestycje i przemysł oraz wykorzystując swoją pozycję gospodarczą dla budowania swej pozycji w Unii Europejskiej" - pisze "NYT". Dziennik podkreśla, że dzięki swojej wielkości, entuzjazmowi, który towarzyszył zmianom i dobremu zarządzaniu, Polska stała się modelem post-sowieckiej transformacji. Dziś kiedy Rosja ponownie próbuje odzyskać wpływ w Europie Środkowo-Wschodniej "Polska podjęła się jeszcze ważniejszej roli jako lider regionalnej stabilności".

Amerykański dziennik pisze, że Polska nie jest podatna na rosyjskie naciski w kwestiach energetycznych i sama stara się naciskać na Unię Europejską, by ta zmniejszyła swoje uzależnienie od dostaw energii z Rosji. Także rosyjskie sankcje nałożone na Unię Europejską - zdaniem dziennika - miały relatywnie niski wpływ na polską gospodarkę i wywołały "patriotyczną kampanię" jedzenia polskich jabłek, na których import Moskwa nałożyła ograniczenia.

"NYT" chwali Polskę i podkreśla, że od 2008 r. PKB Polski wzrósł o 25 procent, podczas gdy PKB całej Unii Europejskiej w tym okresie nieznacznie się obniżyło. Gazeta podaje, że od 2003 r. polski eksport wzrósł blisko 4-krotnie. Dziennik zaznacza, że

Polska przyciąga najważniejszych światowych inwestorów, a Warszawa stała się wielkim placem budowy.

Zdaniem "NYT" mimo ograniczeń związanych z danymi odnośnie deficytu budżetowego i spadku konsumpcji w ostatnich latach "polska gospodarka pomogła krajowi nadać wiarygodności i dodatkowego wpływu w Europie". "Ostatnim przykładem jest wybór premiera Donalda Tuska na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej - pierwszego przywódcy kraju z dawnego bloku wschodniego, który otrzymał tak wysokie stanowisko" - pisze "NYT".

Cytując polskich ekonomistów, nowojorski dziennik zaznacza, że zadłużenie przedsiębiorstw w Polsce znajduje się na niskim poziomie. Podkreśla, że w porównaniu do dużych krajów Europy Zachodniej, takich jak Niemcy, Hiszpania czy Wielka Brytania, nasz dług publiczny jest stosunkowo niski i wynosi niewiele poniżej 60 procent PKB.

"NYT" przewiduje, że gospodarka Polski musi rozwijać się w wyższym niż dwuprocentowe tempo wzrostu, by móc zdołać się przekształcić w gospodarkę na miarę innych potęg zachodnich i sugeruje, że potrzebne jest wypromowanie rozpoznawalnej polskiej marki w świecie.

W artykule cytowany jest szef firmy Amazon na Europę Środkową i Wschodnią, Kerry Person: "Nie sądzę, abyśmy kiedykolwiek weszli na inny rynek z tak dużą inwestycją, i tak widocznie zaznaczyli swoją obecność w pierwszym roku działalności, tworząc tyle miejsc pracy". Person dodał, że jest to znak wiary jego firmy w gospodarczą przyszłość Polski.

Zdaniem dziennika, wolnorynkowy kapitalizm w Polsce tętni życiem, pomimo niepokojów, które w ostatnim czasie dosięgły cały region.

Link do artykułu:

http://mobile.nytimes.com/2014/10/05/world/europe/poland-economy-european-union-russia-trade-sanctions.html?_r=1

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ amt/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 06.10.2014, 09:28
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ