Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje:
Stosunki z Turcją, południowe sąsiedztwo UE oraz dyskusja z Wysoką Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka były głównymi punktami poniedziałkowego posiedzenia Rady do Spraw Zagranicznych w Brukseli. Ministrowie omówili także w ramach spraw bieżących stosunki z Rosją i przyjęli pakiet sankcji w ramach reżimu dotyczącego naruszeń praw człowieka, obejmujący osoby i podmioty z różnych krajów.
Podczas dyskusji na temat bieżących spraw międzynarodowych, minister Rau wskazał na konieczność reakcji UE na potęgujące się represje wobec społeczeństwa obywatelskiego w Rosji. Podkreślił, że prawa człowieka powinny być głównym elementem dialogu politycznego UE z Rosją. Zaznaczył, że na najbliższym posiedzeniu Rady Europejskiej konieczne jest uzgodnienie przez szefów państw i rządów kontynuacji stanowczej i zrównoważonej, opartej na "pięciu zasadach podstawowych", polityki UE wobec Rosji.
Relacje z Turcją omówiono w ramach przygotowań do dyskusji przywódców na marcowej Radzie Europejskiej. Szef polskiej dyplomacji wyraził nadzieję na trwałą poprawę relacji Turcji – sojusznika w NATO i kluczowego partnera UE - z Grecją i Cyprem. Ocenił, że w dalszych wysiłkach UE konieczna jest kontynuacja podejścia łączącego w sobie opcje zróżnicowanych scenariuszy politycznych wobec Turcji.
W dyskusji nt. południowego sąsiedztwa, ministrowie podkreślali zasadność prowadzenia skutecznej i zrównoważonej polityki UE, w tym zwiększenia intensywności kontaktów wysokiego szczebla z południowymi sąsiadami UE w celu zachęcenia ich do niezbędnych reform, z poszanowaniem lokalnych uwarunkowań i wrażliwości. Zgodzili się także, iż niezbędne jest wsparcie perspektyw rozwoju gospodarczego krajów sąsiedzkich UE oraz wzmocnienie ich struktur państwowych w zakresie zarządzania granicami.
Podczas dyskusji szefów dyplomacji UE z Wysoką Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. praw człowieka Michelle Bachelet, minister Rau wyraził podziękowania za jej aktywność w dokumentowaniu naruszeń praw człowieka, w tym za ostatni raport na temat Białorusi. Wyraził nadzieję na przyjęcie podczas trwającej obecnie sesji Rady Praw Człowieka rezolucji nt. Białorusi, która ustanowi tzw. mechanizm odpowiedzialnościowy, służący monitorowaniu sytuacji w obszarze praw człowieka na Białorusi, z aktywną rolą biura Wysokiej Komisarz.
Rada przyjęła ponadto pakiet sankcji obejmujący 11 osób i 4 podmioty odpowiedzialne za naruszenia praw człowieka w różnych krajach.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ robs/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 22.03.2021, 18:43 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |