Newsletter

MSZ: polsko-brazylijska współpraca intensywniejsza dzięki misjom gospodarczym (komunikat)

15.10.2014, 19:10aktualizacja: 15.10.2014, 19:10

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

O możliwościach współpracy gospodarczej i technologicznej Polski i Brazylii wiceminister Katarzyna Kacperczyk rozmawiała 14 października z Rogerio Nery, ministrem odpowiedzialnym za kwestie gospodarcze w stanie Minas Gerais, trzecim pod względem wysokości PKB stanem w Brazylii.

- Poszukiwanie nowych możliwości współpracy handlowej i wymiana myśli technologicznej na szczeblu regionów z takimi graczami globalnym jak Brazylia, należą do priorytetów dyplomacji ekonomicznej Polski. To już druga jesienna misja samorządu gospodarczego Brazylii w Polsce, co potwierdza zainteresowanie naszą ofertą i uznanie dla pozycji naszego kraju w regionie – podkreśliła wiceminister Kacperczyk.

Misja ekonomiczna ze stanu Minas Gerais ma zwiększać możliwości rozwoju współpracy z polskimi partnerami w sektorze IT. W jej skład weszło kilka stowarzyszeń oraz spółek o tym profilu.

Wiceminister Katarzyna Kacperczyk podkreśliła rosnący potencjał we współpracy z Brazylią w sektorze badawczo-technologicznym, a także naukowym. Przypomniała, że w ciągu ostatnich 6 lat nakłady na Badania i Rozwój w Polsce wzrosły z 6,6 mld PLN do 14,4 mld PLN, czyli z 0,57 proc. do 0,9 proc. PKB. Wiceszefowa polskiej dyplomacji odniosła się również do potrzeby wykorzystania środków unijnych na wspólne projekty, m.in. w zakresie cyfryzacji administracji czy aplikacji edukacyjnych programów. Wyraziła również zainteresowanie przygotowaniem przez stronę brazylijską konkretnej oferty inwestycyjnej dla polskich spółek.

Podczas spotkania w MSZ podpisana została umowa o współpracy i wzajemnym wspieraniu przedsięwzięć biznesowych pomiędzy Instytutem Promocji Inwestycji (INDI) stanu Minas Gerais oraz Krajową Izbą Gospodarczą (KIG).

Brazylia jest głównym odbiorcą polskiego eksportu do regionu Ameryki Łacińskiej i Karaibów (437 mln euro w 2013 r.) i należy do naszych 7 najważniejszych rynków perspektywicznych. W Brazylii działają polskie firmy tj. Selena, Boryszew, Synthos, eSKY.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ kfk/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 15.10.2014, 19:10
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ