Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Baltic Power to najbardziej zaawansowany projekt morskiej energetyki wiatrowej w Polsce i jednocześnie największa inwestycja w odnawialne źródła energii w Europie Środkowej. Inwestycja Grupy ORLEN będzie jedną z pierwszych na świecie farm, na której zainstalowane zostaną turbiny wiatrowe o mocy 15 MW, i pierwszą, której znaczna część wież turbin zostanie wykonana z niskoemisyjnej stali. Wraz z zakończeniem budowy, w 2026 roku Baltic Power pokryje nawet 3 proc. krajowego zapotrzebowania na energię, ograniczając przy tym emisje CO2 o około 2,8 mln ton rocznie.
Poza wzmocnieniem bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju i regionu budowa Baltic Power stanowi również swoisty impuls rozwojowy dla wielu polskich przedsiębiorstw, zaangażowanych w produkcję poszczególnych elementów innowacyjnej infrastruktury. W ramach ostatnich przygotowań do prac instalacyjnych na morzu, planowanych na koniec tego roku, kluczowe komponenty inwestycji powstają przede wszystkim na Pomorzu.
W Gdańsku i Gdyni trwają prace nad dwiema morskimi stacjami elektroenergetycznymi, które zostaną zainstalowane 23 km od brzegu i będą najważniejszym elementem Baltic Power. To do nich trafi energia pozyskana z 76 turbin. Znajdujące się w nich transformatory podwyższą napięcie, a następnie przekażą energię morskimi i lądowymi kablami eksportowymi do stacji, zlokalizowanej ok. 7 km w głąb lądu. Stąd - po przekazaniu do krajowego systemu energetycznego - popłynie energia z wiatru, która zasili ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych.
Morskie stacje składają się z dwóch głównych elementów: fundamentu i postawionej na nim właściwej konstrukcji, czyli tzw. topside. Pojedynczy, w pełni wyposażony topside będzie ważyć około 2500 ton. Konstrukcje o wymiarach 20 x 30 x 40 metrów swoimi gabarytami będą przypominać 4-5 piętrowe bloki mieszkalne. Każda ze stacji, pomimo swoich rozmiarów i wagi, będzie wykonana i wyposażona na lądzie, a następnie zainstalowana w całości na morzu. Operacja ta zostanie wykonana za pomocą specjalistycznego statku instalacyjnego „Gulliver”. Obie konstrukcje staną około 40 metrów nad lustrem wody, na fundamentach o średnicy 9 i długości 80 metrów. Za budowę stacji odpowiadają spółki Baltic Operator Gdańsk-Gdynia oraz Energomontaż-Północ Gdynia.
Inne, istotne komponenty inwestycji, powstające w Polsce to między innymi produkowane w Szczecinie elementy fundamentów stacji elektroenergetycznych oraz dźwigi stacji morskiej, wytwarzane przez firmę z Kluczborka. Elementy fundamentów turbin powstają w zakładach w: Żarach, Łęknicy, Niemodlinie oraz Czarnej Białostockiej. Produkcja kabli morskich i lądowych odbywa się w fabryce w Bydgoszczy. Krajowe firmy odpowiadają także między innymi za prace budowlane przy bazie serwisowej w Porcie Łeba i lądowej stacji odbiorczej w Choczewie.
„Produkcja morskich stacji elektroenergetycznych jest na zaawansowanym etapie. Każdego dnia nad ich budową pracuje kilkuset pracowników. To cenne doświadczenie dla całego sektora i dowód, że mamy w Polsce kompetencje, aby już teraz lokalnie produkować kluczowe elementy farm” - podkreśla Jarosław Broda, członek zarządu Baltic Power.
Ekspert dodaje, że produkcja konstrukcji stalowych morskich stacji jest jedną z mocnych stron polskich stoczni, które mogą w tym obszarze odgrywać coraz istotniejszą rolę w całym europejskim łańcuchu dostaw. Zwłaszcza że potencjał planowanych w Polsce inwestycji to kolejnych 10 farm, o łącznej mocy ponad 10 GW.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 25.07.2024, 10:34 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Debiut 4MASS S.A. na Głównym Rynku GPW to pozytywne wykorzystanie doświadczeń z NewConnect PAP
- 11.12.2024, 17:02
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Konsensus prognostyczny EKF: inflacja jest już pod kontrolą, ale gospodarka rozpędza się wolniej od oczekiwań PAP
Umiarkowany optymizm — tak najkrócej można opisać prognozy 29 wybitnych makroekonomistów, którzy odpowiedzieli na ankietę dotyczącą sytuacji gospodarczej i finansowej kraju, przygotowaną przez Europejski Kongres Finansowy (EKF). Cieszy rekordowo niskie bezrobocie i spadająca inflacja, jednak martwić powinny wyzwania i zagrożenia, związane przede wszystkim z niepewną sytuacją geopolityczną oraz ryzykiem stopniowej utraty konkurencyjności polskiej gospodarki.- 11.12.2024, 16:20
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Firma J.F. Lehman & Company zebrała 2,2 mld USD na fundusz wykupowy „Fund VI”, odnotowując nadsubskrypcję
- 11.12.2024, 14:01
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire