Pobierz materiał i Publikuj za darmo
„Każdemu działaniu, które powoduje, że do Polski trafia sprzęt medyczny (maski, półmaski, respiratory, fartuchy) z jakiegokolwiek kraju na świecie, należy przyklasnąć i za nie podziękować - mówi profesor Jan Lubiński z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. - Dzięki Bogu są jeszcze w Polsce duże państwowe firmy, takie jak KGHM czy Lotos, dzięki którym - z pominięciem klasycznych procedur przetargowych - można w sytuacji pożaru sprowadzić do Polski szybko niezbędny sprzęt, którego - jak wszyscy wiemy - brakuje na całym świecie, nie tylko w Polsce”.
Profesor Lubiński podkreśla, że gdybyśmy chcieli dzisiaj taki sprzęt sprowadzać zgodnie z procedurami przetargowymi z pewnością nie mielibyśmy go przez wiele miesięcy. „Biją się o niego niestety w Chinach wszystkie kraje świata i to świetnie, że KGHM ma w Chinach takie relacje biznesowe, że może społeczeństwu szybko pomóc. Nie widzę w tym nic złego, wręcz przeciwnie” - podkreśla profesor Lubiński.
„Tylko ten, kto nie wie, ile takie transporty wymagają wysiłku w obecnej sytuacji, może takie działania krytykować. Tego, co się wydarzy, nikt nie mógł przecież przewidzieć. Teraz tylko, po przejściu najgorszego, powinniśmy z tego wyciągnąć wnioski na przyszłość i wrócić do produkcji wielu sprzętów i leków w Europie i Polsce” - dodaje Jan Lubiński.
Podobnego zdania jest prof. Bartosz Łoza, kierownik Kliniki Psychiatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. „Niewątpliwie KGHM wyprzedził las rąk wysuwanych z całego świata i sprowadził sprzęt ratujący zdrowie pacjentów w Polsce - twierdzi profesor Łoza. - Transport miał znaczenie związane z luzowaniem restrykcji po Świętach, ale był przede wszystkim przekazem symbolicznym, że będą prowadzone działania na dużą skalę, by zapewnić ochronę potrzebującym”.
„Mało jest prawdopodobne, że przywiezione chińskie maseczki komuś zaszkodzą lub że świat będzie wyglądał jakoś brzydziej przez chińskie przyłbice. Pomogą milionom - dodaje prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. - Nagminnie opowiadamy o niskiej jakości wyrobów stamtąd, bo swoich nie mamy. Łatwo więc teraz też suflować podobne wątpliwości. Koniec końców i tak trzeba będzie założyć chińską maseczkę z Antonowa”.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 22.04.2020, 16:08 |
Źródło informacji | KGHM |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Kompleksowa strategia wodna UE: „Niebieski Ład” jako odpowiedź na narastający kryzys wodny
Europa stoi u progu bezprecedensowego wyzwania, jakim jest narastający niedobór wody. W odpowiedzi na ten kryzys, Komisja Europejska we współpracy z Komitetem Ekonomiczno-Społecznym, przygotowała przełomową strategię - „Niebieski Ład UE”. To ambitna inicjatywa, mająca na celu zapewnienie wszystkim państwom członkowskim Unii Europejskiej dostępu do czystej wody oraz zrównoważone zarządzanie tym cennym zasobem.- 11.09.2024, 14:27
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Federacja Przedsiębiorców Polskich
-
Image
Analiza PSEW: dzięki zwiększeniu liczby wiatraków na morzu ceny energii mogą być niższe o połowę PAP
Energetyka wiatrowa na morzu może przyczynić się do obniżenia cen energii elektrycznej na rynku - wynika z najnowszej analizy Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW). 18 GW z morskiej energetyki wiatrowej mogłoby zmniejszyć ceny energii nawet o 50 proc. „Skuteczne przeprowadzenie aukcji, a więc właściwe zaprojektowanie systemu wsparcia dla inwestycji w offshore z tzw. II fazy, się opłaci” - przekonywał Janusz Gajowiecki, prezes PSEW, podczas konferencji prasowej „Offshore - to się opłaca”.- 11.09.2024, 09:03
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom